wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Prace architektów do obejrzenia. Digitalizacja zbiorów Muzeum Architektury

Prace architektów do obejrzenia. Digitalizacja zbiorów Muzeum Architektury

Redakcja www.wroclaw.pl,

Bohdan Lachert, projekt kompletu mebli z wyeksponowaną „Rzeźbą abstrakcyjną (1)” Katarzyny Kobro [1924] na biurku, 1926 Muzeum Architektury we Wrocławiu
Bohdan Lachert, projekt kompletu mebli z wyeksponowaną „Rzeźbą abstrakcyjną (1)” Katarzyny Kobro [1924] na biurku, 1926

Dokładnie od roku Muzeum Architektury przenosi swoje wyjątkowo bogate zbiory do cyfrowej pamięci. Wśród 5000 już zdigitalizowanych obiektów są m.in. zeskanowane projekty znakomitych polskich architektów, archiwalne fotografie, a nawet prywatna korespondencja.

Reklama

Całą dotychczas opracowaną kolekcję można wyszukiwać w specjalnej zakładce na stronie muzeum wpisując miasto albo nazwisko architekta. W pracy pomogła też Fundacja Katarynka, tegoroczny laureat plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia, przygotowując audiodeskrypcje. 

Poznajmy znakomitych architektów

Projekty architektów międzywojennych i powojennych – Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy (Zobaczcie, jak wyglądają legendarne projekty Bohdana Lacherta), Macieja Nowickiego (stażysta Le Corbusiera, autor m.in. Dorton Arena w Raleigh w Karolinie Północnej), Andrzeja Frydeckiego (który zaprojektował budynek Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej), Marii i Witolda Molickich (architektów wrocławskiego Szczepina), Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego (projektanta m.in. Osiedla A w Nowych Tychach), Stefana Müllera (autor m.in. projektu charakterystycznego parkingu wielopoziomowego przy ul. Szewskiej) i wielu innych.

Nie znajdziemy wśród zdigitalizowanych projektów, szkiców, czy fotografii prac projektów m.in. Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, architektki m.in. słynnych Sedesowców, ale to świadomy zabieg. Rozsławiona już także w Nowym Jorku dziś nie wymaga specjalnej promocji. Zespół Muzeum Architektury chce natomiast przybliżyć sylwetki często mniej znanych postaci, a przy okazji zaskoczyć pasjonatów, że ma ich projekty w swoich zbiorach.

Jak korzystać ze zbiorów?

Wyszukiwarkę zbiorów znajdziemy na stronie internetowej Muzeum Architektury w głównym menu, w zakładce Kolekcja. W wyszukiwarce wpisujemy nazwisko interesującego nas architekta albo miasto, którego architetoniczne archiwalia nas interesują. Wyszukiwarka podpowiada też wiele nazwisk, co dla niewtajemniczonych jest świetnym sposobem na poznanie historii polskiej architektury XX-wiecznej.   

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami

Do akcji digitalizacji zbiorów Muzeum Architektury włączyła się Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji Katarynka, która pokazuje świat niewidomym i opowiada o nim głuchoniemym. Przy wybranych materiałach (ok. 200) można uruchomić właśnie funkcję audiodeskrypcji (technika opisywania m.in. obrazów dla osób z dysfunkcją wzroku), a fotografie i ich opisy można też powiększyć, co jest szczególnie cenne dla osób niedowidzących.

Zakładkę KOLEKCJA, czyli baza najciekawszych obiektów z bogatych zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu to efekt wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „Digitalizacja i udostępnianie zbiorów architektury XX wieku Muzeum Architektury we Wrocławiu”. Warto dodać, że wrocławskie muzeum jest drugim, po warszawskim Muzeum Narodowym, które zdigitalizowało tak pokaźną liczbę swoich zbiorów. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl