wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Musical podwórkowy mieszkańców Przedmieścia Oławskiego na płycie
Artyści podczas wystawienia musicalu "Trójkąt. 45C" na Przedmieściu Oławskim materiały organizatorów
Artyści podczas wystawienia musicalu "Trójkąt. 45C" na Przedmieściu Oławskim

Latem ubiegłego roku Teatr Komuny Paryskiej, Strefa Kultury Wrocław i Novy Ruch Teatr wystawili podwórkowy musical sąsiedzki „Trójkąt. 45°”. Wystąpili mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego, którzy podczas specjalnych warsztatów napisali teksty piosenek, skomponowali muzykę i przygotowali scenografię. Teraz efekt ich pracy można podziwiać na płycie.

Reklama

Upał na Trójkącie czyli „Trójkąt 45°”

Tytuł musicalu „Trójkąt 45°” nawiązuje zarówno do adresu, pod którym działa Pracownia Komuny Paryskiej, jak i do wersu w tekście songu „Bermudy”, od którego rozpoczyna się musical („średnia temperatura powietrza wynosi teraz około 45 stopni Celsjusza”). Skąd taki skwar?

Z globalnego ocieplenia, które nawiedziło Przedmieście Oławskie A.D. 3185, bo wtedy rozgrywa się akcja musicalu. Upał daje się we znaki (w „Lamencie Oławskim” miejscowi śpiewają „nie ma wiatru wszystko stoi/dookoła wyje cisza”), kwitnie jednak sąsiedzka solidarność („Puk puk dzień dobry sąsiedzi reflektuje pan papieroska z rana”), nie zawsze jest lekko (bo i sąsiedzi wścibscy albo zdarza się im nadużyć „Ten otyły i łysawy/Mówi podziel pan się wódką”), czasem doskwiera samotność („Kto mi pomoże znaleźć sens/Kto poda rękę powie cześć”). 

Sąsiedzki musical, amatorzy i profesjonaliści

Okazuje się, że naprawdę udane pomysły artystyczne mogą mieć jeszcze sąsiedzki kontekst i zjednoczyć mieszkańców danej dzielnicy, nawet tej, która nigdy nie miała najlepszej reputacji, jak legendarny już „Trójkąt”. W musicalu wykorzystano zresztą historie na faktach.

Nieprzypadkowo, bo „Trójkąt. 45°” (jako część programu „Sąsiadujemy” Strefy Kultury Wrocław) wiosną i latem ubiegłego roku tworzyli mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego wspólnie z Teatrem Komuny Paryskiej (w Pracowni Komuny Paryskiej 45) i Novego Ruchu Teatrem.

Autorkami słów songów są artystka Teatru Pantomimy i Novego Ruchu Teatru, Agnieszka Charkot, a także ponad siedemdziesięcioletnia mieszkanka Marika Skrzeszewska (która jako 9-latka trafiła z Grecji do Zgorzelca, a potem zamieszkała we Wrocławiu) i wreszcie Katarzyna Zduńczyk. Muzykę skomponowali zaprzyjaźnieni Magda Pasierska znana z Me, Myself and I oraz Szymon Tomczyk i Katarzyna Zduńczyk.

Płytę z całym musicalem wydała Strefa Kultury Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl