wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Mural Marka Krajewskiego – autora kryminalnych bestsellerów i Ambasadora Wrocławia

Mural Marka Krajewskiego – autora kryminalnych bestsellerów i Ambasadora Wrocławia

Mural Marka Krajewskiego – autora kryminalnych bestsellerów i Ambasadora Wrocławia

źródło: nietak.eu

To dzieło – mural na ścianie kamienicy przy ul. Jedności Narodowej 42/44a – jest wyrazem uznania Wrocławia dla swojego ambasadora – pisarza Marka Krajewskiego, który obchodzi właśnie 20-lecie twórczości. Żeby było jeszcze donioślej, to odsłonięcie naściennego malowidła (2 października br.), na którym uwieczniono literata wraz z bohaterami jego powieści, zbiega się ważnymi premierami – nowej książki Krajewskiego „Mock. Golem” i spektaklu muzycznego „Mock. Czarna burleska” w Capitolu.  

Reklama

Mural przy Jedności Narodowej to miejska inicjatywa, zawiązana wspólnie z Wydawnictwem Znak, w którym pisarz opublikował gros swoich bestsellerów.

Pierwszy (nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego) ukazał się jesienią 1999 r. i była to „Śmierć w Breslau”, inaugurująca cykl, którego bohaterem jest Eberhard Mock. Potem poszło już gładko i kolejno ukazywały się na rynku księgarskim: „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”, „Mock”, „Mock. Ludzkie zoo” i „Mock. Pojedynek”.

Od lewej: Łukasz Zasadni (wykonawca muralu), Ewa Adamik (Wydawnictwo Znak), Monika Bartys (Znak), Marek Krajewski, Dorota Ostrowska (Biuro Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego), Dominika Kraśnienko (Znak), fot. Michał J. Gadek/ @krajewskimarek

16 sierpnia 2019 r. przyjdzie czas na powieść „Mock. Golem”, w której ponownie spotkamy się z wrocławskim policjantem kryminalnym.

Właśnie ta fikcyjna postać została także uwieczniona na muralu, a widzimy ją tuż za plecami jego literackiego „ojca” – Marka Krajewskiego, pochylonego nad kartką papieru. Trzecim obecnym na malowidle jest zaś kolejny ważny bohater książek wrocławskiego pisarza Edward Popielski, bohater takich dzieł, jak: „Głowa Minotaura”, „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku”, „Władca liczb” i „Arena szczurów”.

Autorem projektu muralu, który można dostrzec także z perspektywy ul. Drobnera, jest Michał Pawłowski, autor pięciu okładek do książek Krajewskiego („Mock”, „Mock. Ludzkie zoo”, „Mock. Pojedynek”, i „Dziewczyna o czterech palcach”. Wykonanie malowidła to już praca grupy NieTak pod wodzą Łukasza Zasadni.

Uroczyste przecięcie wstęgi nastąpiło 2 października: Marek Krajewski i Ewa Adamik (znak), fot.  fot. Michał J. Gadek/@krajewskimarek

Październikowe „obchody” 20-lecia pisarskiej kariery Krajewskiego będą miały jeszcze jeden, z pewnością niezwykle widowiskowy akcent. 12 października br. w Teatrze Muzycznym Capitol będziemy świadkami premiery widowiska „Mock. Czarna burleskana”, którego scenariusz (i reżyseria) autorstwa Konrada Imieli został oparty na motywach siedmiu powieści Krajewskiego, w których głównym bohaterem jest Eberhard Mock.

Teksty piosenek do spektaklu napisali Roman Kołakowski i Konrad Imiela, muzykę skomponował Grzegorz Rdzak, a w roli komisarza Mocka wystąpi Artur Caturian (fot. powyżej Łukasz Gawroński).

W dniu premiery będzie można również wyruszyć na spacer śladami Mocka (godz. 11.00 spod Instytutu Historycznego UWr), wziąć udział w premierze książki „Mock. Golem” i spotkaniu z Markiem Krajewskim (godz. 16.00, Scena Ciśnień TM Capitol) i wernisażu  wystaw: obiektów Kamy Sokolnickiej oraz zdjęć z archiwum Policji Miasta Breslau (godz. 17.30, Podwórko TM Capitol).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl