wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. mikroGRANTY 2017: Festiwal aktywności wrocławian
mikroGRANTY 2017: Festiwal aktywności wrocławian

Niedziela, 17 grudnia, przed południem była zimna i deszczowa, ale na podsumowaniu programu w roku 2017 zgromadzeni w BarBarze liderzy projektów realizowanych w ramach mikroGRANTÓW przywołali atmosferę letnich pikników, sąsiedzkich śniadań, plenerowych akcji. Kalendarz trzech tegorocznych edycji programu wypełniło kilkadziesiąt wydarzeń.

Reklama

Na roczne podsumowanie programu mikroGRANTY przybyło kilkadziesiąt osób. Były ciasta, domowe przysmaki, kawa.

Program mikroGRANTÓW (realizowany w ramach przygotowań i w trakcie Europejskiej Stolicy Kultury od 2014 roku) zakłada nie tylko dofinansowanie działań kulturotwórczych, realizowanych w małych, pozainstytucjonalnych środowiskach. Jego koordynatorki wspierają pomysłodawców także organizacyjne i administracyjnie.

Od 2014 roku odbyło się 15 edycji programu. W tym roku w ramach 13., 14. i 15. odsłony przedsięwzięcia zrealizowano (lub jeszcze jest w trakcie realizacji) aż 30 wydarzeń. Koordynatorki mikoGRANTÓW podkreślały kilkukrotnie, że w tym roku stawiały na decentralizację, tzn. aby przyjęte do realizacji wydarzenia odbyły się poza centrum Wrocławia, poza Starym Miastem.

I tak się stało. Miejsca wielu akcji na planie Wrocławia dotykają granic administracyjnych miasta, mnóstwo działo się na odległych osiedlach. Te wydarzenia to m.in. budowa Strefy Relaksu na osiedlu Sobieskiego, spacer z poznawaniem sekretów Przedmieścia Oławskiego, tworzenie porcelanowej mandali w parku Strachocińskim, zajęcia z jogi na pl. Społecznym, akcja Ołbiński Ogród Otwarty, edukacyjny spacer po lesie i parku Tysiąclecia, cykl śniadań plenerowych w parku Staszica, nauka tradycyjnych tańców w parku Południowym, film z udziałem mieszkańców osiedla WuWA i Manhattanu na pl. Grunwaldzkim.

Uczestników tych działań, zabaw, spotkań, warsztatów, dyskusji były setki. mikroGRANTY to doskonała metoda aktywizacji mieszkańców Wrocławia.

Osiedlowi bohaterowie

O liderach tych przedsięwzięć opowiadają filmowe felietony, zrealizowane przez Jerzego Wypycha. Ola Bolek, inicjatorka „Karłowickiego przekąszenia” (z wózkiem na kółkach pełnym sprzętu i wiktuałów krążyła po Karłowicach i zapraszała na plenerowe spotkania z mieszkańcami) opowiada, że biesiada to tło, przyczynek to tego, by porozmawiać o sprawach ważnych dla Karłowic.

Natalia Jerzak, artystka, koordynatorka „SitoOgrodnicy”, zwróciła uwagę na terapeutyczny walor tego przedsięwzięcia dla ich uczestników – osób z kłopotami, po przejścia, z trudnymi sytuacjami domowymi. – Widzą efekty pracy i zaczynają wierzyć w siebie – mówiła Natalia Jerzak.

Z kolei Tomasz Patoła z „Kolektywem pomysłów” zrealizował w ramach projektu „Nakręceni Maślicami” – cykl prezentacji i warsztatów artystycznych (malarskich, literackich) dla osób w różnym wieku. Dla niego cenne jest działanie zespołowe.

Plan rozkładu projektów realizowowanych w ramach mikroGRANTÓW w 2017 r., rys. mikroGRANTY ESK 2017/fb

Natomiast Renata Piwko-Wolny, radna osiedlowa ze Strachocina, koordynatorka projektu „Sztuka natury na StART!”, akcentowała, że program mikroGRANTÓW to okazja na obudzenie chęci integracji, energii artystycznej mieszkańców. – mikroGRANTY stały się narzędziem, by tę energię uwolnić – mówiła w filmie dotyczącym działań na Strachocinie.

Akademia dla zainteresowanych i miniAgora

Spotkanie w BarBarze miało jeszcze dwa dodatkowe cele.

Pierwszy to podsumowanie Akademii mikroGRANTÓW, jej pierwszej edycji. Koordynatorzy programu uznali, że warto przygotować cykl zajęć dla osób, które chcą się zaangażować w działania prospołeczne, a nie mają doświadczenia w tym zakresie. Warsztaty, wykłady i dyskusje obejmowały m.in. sposoby rozpoznania potrzeb mieszkańców, jak stworzyć program i budżet, jak dotrzeć do potencjalnych odbiorców.

Pokrewny cel ma mikroAGORA, która zorganizowana została już po raz czwarty. Organizatorki zapowiadały: – Chcemy umożliwić wszystkim współpracującym z nami osobom poznanie się twarzą w twarz, podyskutowanie o swoich inicjatywach, podzielenie się doświadczeniami oraz nawiązanie współpracy z innymi lokalnymi liderami i liderkami.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl