wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 03:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania do 6 października
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania do 6 października

Przez najbliższy tydzień festiwalowy można nadrobić literackie zaległości z ostatnich miesięcy, przynajmniej jeśli chodzi o krótką prozę, a przy okazji wybrać się dyskusje i seanse filmowe. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania potrwa od 29 września do 6 października. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy!

Reklama

Być literacko na czasie

Wrocławskie Opowiadania to dość niepozorny festiwal, skromny. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom, bo organizatorzy tej imprezy trzymają rękę na literackim pulsie i doskonale wiedzą, co dziś warto czytać. Choćby „Kociarza” Amerykanki Kristen Roupenian, która w dwunastu opowiadaniach kreśli portret emocjonalny millenialsów. Fragmenty tomu, który zachwycił za oceanem najpierw czytelników „New Yorkera”, a potem wszystkich innych, a u nas ukazał się w tym roku nakładem Muzy, poznamy podczas czytania performatywnego w Instytucie Grotowskiego 2 października. Aktorów – Maję Pankiewicz i Jakuba Klimaszewskiego wyreżyseruje Marcin Liber.

Dla fanów zjadliwej ironii i autoironii zawsze na czasie idealne będzie z kolei czytanie trzech dramoletek Austriaka Thomasa Bernharda (w genialnym przekładzie Sławy Lisieckiej, rzecz jasna) „Claus kupuje sobie spodnie i idzie ze mną na obiad”. Ostrze wspomnianej ironii wymierzone jest w nich w tytułowego dyrektora teatru Clausa Peymanna, dramaturga Hermanna Beila, ale też...w samego siebie. A będzie o snobizmie, umiłowaniu dobrych ubrań (fani Bernharda znają jego obsesje dotyczące spodni i garniturów) i zazdrości. Do posłuchania 3 października w Instytucie Grotowskiego w interpretacji Eweliny Żak, Tomasza Wysockiego oraz studentów „Słabego roku”: Marty Franciszkiewicz, Kai Janiszewskiej, Macieja Kaczora, Zuzanny Kotary, Matyldy Matuszak, Joanny Sobocińskiej, Łukasza Zubrzyckiego, Samanty Zwolennik.

15. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

15. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami
Termin od 27 września 2019 do 6 października 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Spotkania nie do przegapienia

Wśród modnych spotkań warto polecić to z Norweżką Gunnhild Øyehaug, której książkę „Czekaj, mrugaj” opublikowało jedna z najbardziej obecnie topowych wydawnictw w Polsce – Pauza. Zresztą spotkanie w księgarni „Popiół i Diament” w Muzeum Pana Tadeusza poprowadzi 5 października szefowa Pauzy, Anita Musioł. Doskonała okazja, by poznać autorkę i redaktorkę oraz posłuchać o książce, która jest mozaiką ułożoną z ludzkich uczuć i relacji.

Koniecznie trzeba posłuchać utworów Adama Kaczanowskiego. Tym razem nie poetyckich – autor jest laureatem nagrody Poetyckiej Silesius – ale opowiadań ze świeżo wydanego zbioru „Czego boją się rodzice”. Spotkania 3 i 5 października.

Spotkanie z Bianką Bellovą warto odnotować, bo autorka za swoją książkę „Jezioro” otrzymała Nagrodę Literacką Unii Europejskiej (w Polsce wydana nakładem wrocławskiej Afery w przekładzie Anny Radwan-Żbikowskiej).

Kino bardzo kobiece

Ciekawy przegląd filmów pt. „Nie odzywaj się niepytana” zrealizowanych przez reżyserki przygotowała Adriana Prodeus. W repertuarze m.in. „Orlando” w reżyserii Sally Potter na podstawie Virginii Woolf o mężczyźnie, który z biegiem wieków przeobraża się w kobietę. Warto obejrzeć także „Moją wspaniałą karierę” (Australia, 1979) w reżyserii Gillian Armstrong na podstawie powieści Milesa Franklina o Sybylli Melvyn, dziewczynie odrzucającej konwenanse i pragnącej zostać pisarką. Przyjaciele odradzają, rodzina protestuje.

Festiwal potrwa do 6 października, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl