wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania – dwa konkursy
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania mat. prasowe
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Pełnego programu październikowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania jeszcze nie znamy, ale organizatorzy ogłsili dwa prestiżowe konkursy – pierwszy na opowiadanie (z terminem do 30 czerwca), drugi na przekład z fińskiego, hebrajskiego, hiszpańskiego bądź węgierskiego (z terminem do 31 lipca). Wśród jurorów znani tłumacze i kuratorzy.

Reklama

Dobry tłumacz to podstawa

W Polsce sztuka przekładu jest doceniana, a nazwiska znakomitych tłumaczy są często podstawowym powodem, dla którego wielu czytelników wybiera dany tom. Niegdyś prawdziwe rzesze zabijały się, aby spod lady pozyskać tom Julia Cortázara w tłumaczeniu Zofii Chądzyńskiej, albo opowiadania Trumana Capote'a w przekładzie Bronisława Zielińskiego. Potem wielbicielki wiktoriańskiej prozy poszukiwały książek Jane Austen spolszczonych przez Annę Przedpełską-Trzeciakowską. Z kolei dla fanów niemieckojęzycznej prozy prawdziwą wyrocznią jest od lat Małgorzata Łukasiewicz, dzięki której w polskich czytelnikach obudziła się pasja czytania dzieł W.G. Sebalda, czy Roberta Walsera.

Łukasiewicz, w rozmowie z Adamem Pluszką, podkreślała, że zadanie do wykonania polega raczej na tym, żeby zorientować się, jakim językiem operuje autor albo dana książka. „Gdzie leży ironia, czy autor przykłada wagę do rytmu, czy kolokwialny zwrot nie jest przypadkiem, czy świadomym chwytem i tak dalej. Trzeba rozpoznać to, co jest właściwością pisarskiej osobowości, która się przejawia w sposobie mówienia i pisania.” 

Dokładnie takie zadanie stoi przed uczestnikami konkursu na najlepszy przekład opowiadania organizowanego przez Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Termin od 1 października 2020 do 10 października 2020

Miejsce Piekarnia – Instytut Grotowskiego

Zobacz

Zasady konkursu dla tłumaczy

Co istotne, udział mogą w nim wziąć wyłącznie tłumacze przed książkowym debiutem (nieposiadający w swojej bibliografii indywidualnych przekładów literackich z danego języka opatrzonych ISBN w wersji papierowej lub elektronicznej (zapis nie dotyczy publikacji technicznych, naukowych i konferencyjnych, pojedynczych tekstów drukowanych w antologiach, czasopismach, publikacji na stronach internetowych).

Jeden uczestnik może nadesłać tylko jeden przekład z danego języka a organizatorzy dopuszczają od jednego uczestnika zgłoszeń z więcej niż jednego języka.

W tym roku zainteresowani będą przekładać na język polski opowiadania z czterech języków – fińskiego (Petriego Tamminenego), hebrajskiego (Alexa Epsteina), hiszpańskiego (Ibana Zaldui) oraz węgierskiego (Györgya Dragomána).Termin nadsyłania prac upływa 31 lipca 2020 roku.

Prace oceni jury, a w nim prawdziwe osobistości, z języka fińskiego prace oceni Sebastian Musielak, z języka hebrajskiego Anna Klingofer-Szostakowska, z języka hiszpańskiego Anna Sawicka, a z języka węgierskiego Teresa Worowska. W puli nagród jest 2000 zł, a każdy z laureatów otrzyma 500 zł.

Laureatów poznamy podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. 

Tłumaczenia w języku polskim trzeba przesyłać w niepodpisanym załączniku w formacie .docx, .doc, .rtf, .pdf wyłącznie pocztą elektroniczną na adres [email protected].

Szczegóły zainteresowani znajdą tutaj.

Konkurs na opowiadanie

Także związany ściśle z festiwalem, a w tym roku hasło przewodnie to „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce”, choć organizatorzy, z właściwym sobie zwyczajem, skomentowali też zasady, bo „temat konkursu wolno w tym roku zupełnie zlekceważyć. W dobie masowego sterowania ludźmi i powszechnego odrastania granic postanowiliśmy dać Wam iluzję, że sami o czymś decydujecie, i jesteśmy niezmiernie ciekawi, co z tą pozorną wolnością zrobicie.”

Opowiadania nie mogą być dłuższe niż 10 stron maszynopisu (18 tysięcy znaków ze spacjami) dowolną czcionką, a trzeba je przesłać do 30 czerwca na maila [email protected]. Każdy z autorów może przysłać jedno opowiadanie.

Jurorką konkursu jest literaturoznawczyni i krytyczka literacka Anna Marchewka.  

Pula nagród to w tym roku 3000 zł, a zwycięzców poznamy podczas finału Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl