wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Międzynarodowy Festiwal Kryminału od 25 maja
Kliknij, aby powiększyć
Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2022, zwycięzcę poznamy w sobotę 28 maja mat. pras.
Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru 2022, zwycięzcę poznamy w sobotę 28 maja

Wystartowała jedyna takiego kalibru impreza poświęcona literaturze kryminalnej w Polsce. W tym roku od 25 do 29 maja na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału nie zabraknie gwiazd, jak Anna Kańtoch, Zygmunt Miłoszewski, Wojciech Chmielarz, czy Jędrzej Pasierski. A laureata Nagrody Wielkiego Kalibru poznamy w sobotę 28 maja.

Reklama

Wykłady, spotkania, kiermasz 24h

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny, więc rozmów i wykładów poświęconych różnym aspektom kryminałów posłuchać może każdy (także na profilu FB Festiwalu Kryminału), a dodatkowo przez 24 godziny na dobę można uzupełnić swoją biblioteczkę o pożądane lektury. W Art Hotelu do soboty 28 maja trwa non stop kiermasz książek gości MFK i warto skorzystać z oferty, poza tym w dowolnej, dogodnej dla nas porze.

Smakowicie zapowiadają się spotkania w Prozie, choćby środowe 25 maja poświęcone temu, czy kryminały są grzeszną, wstydliwą, bo zbyt łatwo przyswajalną rozrywką (dociekać będą o 17.00 Marta Zaborowska, Marcin Faliński i Przemysław Piotrowski), albo kto pomaga głównym bohaterom dotrzeć do prawdy, czyli o bohaterach drugiego planu (także w środę, ale nieco później, o 18.30 opowiedzą Julia Łapińska oraz Beata i Eugeniusz Dębscy).

Festiwal Kryminału - polecamy w czwartek 26 maja

Dla fanów kryminałów z milicją obywatelską w tle (albo w roli istotnej) idealnie dopasowany będzie wykład Ryszarda Ćwirleja w czwartek 26 maja w Prozie o 16.00. Jak ważny był to wątek, niech świadczy fakt, iż wielu obecnie tworzących autorów wychowało się jednak na powieściach i filmach, w których zbrodniarzy ścigało MO.

O 18.30 jedno z ciekawszych spotkań wokół anturażu kryminałów, bo czasy kiedy detektywi ścigali złoczyńców ulicami wielkich metropolii chyba jednak minęły, dziś, a opowiedzą o tym w Prozie autorzy - Izabela Janiszewska, Jędrzej Pasierski i Marek Stelar.

A czwartek zakończy o 20.00 rozmowa o tym, jak słuchowiska i ekranizacje mogą sprawić, że widzowie rozkochają się w literaturze, wrócą do znanych kryminałów, albo po nie sięgną, bo zainteresuje ich świetnie zrobiony serial na platformie streamingowej. A o swoich wrażeniach opowiedzą autorzy „Białego Lądu” - Łukasz Błaszczyk, Paweł Sajewicz i Marek Wełna.  

Festiwal Kryminału - ciekawe spotkania 27 maja

W piątek 27 maja w Prozie o 18.30 spotkanie wokół trzech całkowicie odmiennych autorek, a jednocześnie punktach stycznych ich książek - to rozmowa z Dianą Brzezińską, Anną Kańtoch (ubiegłoroczną laureatką Nagrody Wielkiego Kalibru) i Magdą Stachulą. 

Wieczorową piątkową porą (o 20.00) w Prozie premiera nowej książki Wojciecha Chmielarza „Długa noc” i oczekiwany powrót komisarza Jakuba Mortki, który staje przed największym wyzwaniem w życiu, bo stawką w tej grze są jego najbliżsi. Pytanie, jak daleko posunie się bohater, aby ich ocalić? Z autorem porozmawia Dorota Wodecka. 

Gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru w sobotę

Punktem kulminacyjnym Międzynarodowego Festiwalu Kryminału jest, niewątpliwie, sobota.

To dzień spotkania z pisarzami nominowanymi do Nagrody Wielkiego Kalibru (w tym roku to Wojciech Chmielarz, Grzegorz Dziedzic, Anna Kańtoch, Joanna Opiat-Bojarska, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda i Jakub Żulczyk), które zaplanowano w Starym Klasztorze na 18.00, a moderatorami będą także laureat Zygmunt Miłoszewski i nominowany Irek Grin, szef festiwalu.

Potem tegoroczni nominowani, także w Klasztorze, wybiorą się na galę wręczenia nagród Wielkiego Kalibru (z laureatami spotkają się w niedzielę 29 maja w Prozie Bernadetta Darska i Piotr Kofta).

Nagroda w wysokości 25 000 złotych ufundowana przez prezydenta Jacka Sutryka, a podczas gali poznamy także laureatów Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru oraz Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej.

Dotychczasowymi laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru są: Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj (dwukrotnie), Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński, Wojciech Chmielarz, Jakub Szamałek, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki, Jędrzej Pasierski i Anna Kańtoch.

Ostatni dzień Festiwalu Kryminału 2022

Poza rozmową z laureatami Nagrody Wielkiego Kalibru w niedzielę 29 maja same kryminalne premiery.

O 13.30 w Prozie z Maciejem Siembiedą o jego książce „Katharsis” porozmawia Dorota Wodecka. Bohaterem jest człowiek, który z greckiej partyzantki, który w 1949 roku trafia wraz z rodziną do tajnego szpitala dla uchodźców na polskiej wyspie Wolin. Zmienia tożsamość, lecz nieoczekiwanie dopada go grecka przeszłość. A to dopiero początek polsko-greckiej sensacyjnej sagi.

O 16.30 w Prozie wyjaśnienie zagadki kryminalnej, w której pytaniem jest, kto to jest Lars Kepler. To dwójka szwedzkich pisarzy: Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril, z którymi porozmawia Katarzyna Janusik.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl