wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Międzynarodowy Dzień Tańca – podziękowania i wyróżnienia dla wrocławskich artystów
Paweł Oleksiak i Piotr Oleksiak – laureaci Diamentu Wrocławia z red. Wandą Ziembicką-Has i prezesem TMW Zbigniewem Magdziarzem   fot. mawi/www.wroclaw.pl
Paweł Oleksiak i Piotr Oleksiak – laureaci Diamentu Wrocławia z red. Wandą Ziembicką-Has i prezesem TMW Zbigniewem Magdziarzem

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca w Operze Wrocławskiej odczytano list z podziękowaniami od prezydenta miasta Jacka Sutryka dla tancerzy, choreografów, pedagogów baletu – za ich osiągnięcia artystyczne, popularyzatorskie i edukacyjne. Troje artystów odebrało także specjalne wyróżnienia – ministerialne i w ramach Wrocławskiej Księgi Pamięci – od Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Reklama

Tancerze na całym świecie mają swoje święto 29 kwietnia. Ustanowił je w roku 1982 Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, pozostającego pod auspicjami UNESCO.

W tym roku we Wrocławiu zbiegło się ono z premierą w Operze Wrocławskiej – po raz pierwszy na tej scenie wystawiono dwa balety Igora Strawińskiego, czyli „Grę w karty” i „Święto wiosny”. Udany spektakl stał się doskonałą okazją, by oprócz zasłużonych oklasków publiczności dla twórców, w tym głównie utalentowanych, młodych tancerzy tego widowiska, złożyć wyrazy uznania i podziękowania całemu wrocławskiemu środowisku baletowemu. 

Ale były także honory indywidualne. Solistka baletu Opery Wrocławskiej – Dajana Kłos, na wniosek wrocławskiego oddziału ZASP, została wyróżniona przez ministra KiDN odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Na fot. powyżej artystka (w środku) w scenie „Święta wiosny” (fot. Marta Ankiersztejn-Węgier/Opera Wrocławska).

Miasto dziękuje wrołcawskim artystom...

...słowami prezydenta Jacka Sutryka, którego list odczytała po niedzielnym spektaklu wicedyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Filipp:

Szanowni Państwo, Kochani Artyści, Droga Publiczności! 

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Tańca, obchodzonego w tym roku po raz trzydziesty siódmy, pragnę serdecznie podziękować wszystkim wrocławskim tancerzom, choreografom i pedagogom baletu za dorobek artystyczny, popularyzatorski i społeczny.

W kontekście dzisiejszego spektaklu, opartego na dwóch niezwykłych baletach Igora Strawińskiego, mamy doskonałą sposobność, by pokłonić się ludziom, dzięki którym możemy oglądać przedstawienia; zarówno tym, których widujemy na scenie, jak też tym, których praca odbywa się za kulisami.

Dziękuję Państwu za pracę, której efekty nieustannie zaskakują, za postawę twórczą, dzięki której możemy wciąż na nowo odkrywać, że świat tańca jest światem piękna i pogłębiania wrażliwości, szlachetną formą wyrażania siebie i swoich emocji.

Dziękuję za wyznaczanie najwyższych standardów pracy scenicznej oraz kreowanie i upowszechnianie pozytywnego obrazu wrocławskiej kultury i sztuki.

Dzięki Wam, artystom, świat muzyki i tańca staje się nam, publiczności, jeszcze bliższy. Co najważniejsze, podczas spektakli wspólnie dzielimy to, co w sztuce uniwersalne: przyjemność, emocje i naukę.

Niech kolejne lata pracy twórczej przyniosą wszystkim artystom wiele sukcesów oraz dalszych satysfakcjonujących wyzwań, a publiczności życzę doskonałych wrażeń i emocji.

Słowem, po każdej premierze oniemiejmy z zachwytu.

Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia

Wrocław, 28 kwietnia 2019 r.

Wrocławska Księga Pamięci o zasłużonych artystach baletu

Paweł Oleksiak jest inspektorem baletu w Operze Wrocławskiej, jego brat bliźniak Piotr Oleksiak w tej samej instytucji – pedagogiem baletu. Ze swoim zawodem są związani już 32 lata, a na wrocławskiej scenie zatańczyli po raz pierwszy w 1987 r.

Baletu zaczęli się uczyć jako 9-latkowie w Państwowej Szkole Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie, gdzie trafili z rodzinnych Niegosławic. Pierwszą pracę podjęli w Teatrze Wielkim w Warszawie, ale byli mu wierni tylko rok, zdecydowali się bowiem na przeprowadzkę zawodową do wrocławskiej Opery. Zaczynali tu jako jako koryfeje, ale szybko awansowali na solistów. 

Ważne role Pawła Oleksiaka to m.in. tytułowa w „Dziadku do orzechów”, Książę („Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków), Kot („Kot w butach", Pan Młody(„Flamenco, miłość i śmierć"). Piotr Oleksiak zatańczył m.in.: rolę Pepe („Flamenco, miłość i śmierć"), Celebransa („Msza", Ojca („Bal życia"), Młynarza („Trójkątny kapelusz").

Ogromną sympatię publiczności obaj tancerze zyskali dzięki rolom czerwonych łabędzi w „Jeziorze łabędzim” – potraktowali to zawodowe wyzwanie z dużym poczuciem humoru, do czego niewątpliwie przyczynił się ich sceniczny wizerunek – wystąpili bowiem w kobiecych strojach.

Paweł Oleksiak, jako najpopularniejszy tancerz, odbierał Brązową Iglicę, przyznaną przez publiczność, dwa razy, a Piotr (fot. po lewej, źródło: Opera Wrocławska) jednokrotnie. Obaj na koncie mają poza tym wiele odznaczeń, tańczyli w operowych superprodukcjach i oczywiście uczyli i uczą adeptów sztuki baletowej.

Ich osiągnięcia, znane fanom wrocławskiego baletu, zostały 28 kwietnia br. przypieczętowane Diamentami Wrocławia, które wręczył braciom prezes TMW Zbigniew Magdziarz.

Takie laury, a także inne odznaczenia Towarzystwa trafiają do wrocławian z nietuzinkowymi osiągnięciami w różnych dziedzinach w ramach Wrocławskiej Księgi Pamięci – projektu, zainicjowanego przez red. Wandę Ziembicką-Has przy wsparciu Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia i prezydenta miasta.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl