wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Wrocławski Dom Literatury. Jakie plany na 2020 rok
Miasto Literatury Unesco Fot.Max Pflegel/Wroclawski Dom Literatury
Miasto Literatury Unesco

Flagowe będą projekty w ramach Miasta literatury UNESCO – skierowane do obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu, seniorów i niezależnych księgarzy oraz czytelników. Ale na tym nie koniec. Wrocławski Dom Literatury przygotował też książkę do wrocławskiej wyprawki, został partnerem Paszportów „Polityki” i planuje nowe ciekawe cykle dla czytelników.

Reklama

Projekty Miasta Literatury UNESCO

Największym ubiegłorocznym sukcesem Wrocławskiego Domu Literatury było napisanie przez zespół WDL zwycięskiej aplikacji do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, za sprawą której Wrocław stał się kolejnym, po Krakowie, polskim Miastem Literatury UNESCO. Wygranej gratulował nie tylko prezydent Jacek Sutryk, inspirator całej akcji, ale też noblistka Olga Tokarczuk, członkini rady programowej Wrocławskiego Domu Literatury. 

Projekt wolontariatu senioralnego przy imprezach kulturalnych

„W ramach programu budowania wolontariatu senioralnego w pierwszej kolejności w celu zrekrutowania uczestników zostanie nawiązana współpraca z Wrocławskim Centrum Seniora, Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz z filiami Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz lokalnymi Dyskusyjnymi Klubami Książki, z których korzystają seniorzy zainteresowani literaturą. Rekrutacja rozpocznie się w marcu.

Program będzie składał się z szeregu działań zaplanowanych wokół czterech największych wrocławskich festiwali literackich i największych targów książki organizowanych w mieście, chodzi o: Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius (maj 2020), Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław (maj 2020), Miesiąc Spotkań Autorskich (lipiec 2020), Bruno Schulz. Festiwal (październik 2020) i Wrocławskie Targi Dobrych Książek (grudzień 2020).

Seniorzy w ramach programu nie tylko będą zaangażowani w działania wolontariackie, ale również wezmą udział w cyklu warsztatów w zakresie wolontariatu – 5 spotkań w ciągu roku organizowanych przed każdym z wydarzeń, rozwijających kompetencje w zakresie zadań wolontariusza, obsługi gości, współpracy z organizatorami, a także młodszymi wolontariuszami.

Warsztaty te poprowadzą doświadczeni wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu pracujący przy tych wydarzeniach. Uzupełnieniem programu będą warsztaty poszerzające kompetencje czytelnicze uczestników i ich wiedzę w dziedzinie literatury. Uczestnicy projektu zostaną także zaproszeni do działań wolontariackich przy innych wydarzeniach z niemal 300 organizowanych przez Wrocławski Dom Literatury na przestrzeni roku.

Program wspierania działalności księgarni niezależnych i ich integrowania z życiem lokalnej społeczności

„Działalność księgarni niezależnych jest niezwykle ważna w promocji czytelnictwa. To one właśnie gwarantują najlepszy dostęp do wartościowych pozycji literatury współczesnej i wiedzy z zakresu literatury, są też doskonałym miejscem do organizacji wydarzeń literackich.

W ramach programu Wrocław Miasto Literatury UNESCO zostanie zwiększona widoczność tych księgarni w całym mieście poprzez zaangażowanie ich w najważniejsze kulturalne i społeczne wydarzenia miejskie – organizowane poza ich siedzibami. Inkubatorem tych działań było inspirowane przez Wrocławski Dom Literatury i koordynowane przez Tajne Komplety wspólne stoisko wrocławskich księgarni podczas 28 Wrocławskich Targów Dobrych Książek w grudniu 2019 roku.

W nowym roku planowane jest zaangażowanie księgarni w obsługę najważniejszych festiwali literackich we Wrocławiu, a także zorganizowanie stoisk księgarskich na największych wydarzeniach miejskich otwartych dla mieszkańców.

Program wykładów i warsztatów z literatury polskiej skierowany do mieszkańców Wrocławia pochodzących z zagranicy

„Jesienią 2020 roku zostanie przeprowadzony pilotażowy program wykładów i warsztatów literackich zaadresowany do różnych grup wiekowych obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu – od dzieci w wieku 6 lat do seniorów. Będzie to cykl 5 literackich weekendów, na które złożą się warsztaty dla dzieci i zajęcia dla dorosłych.

Każde z pięciu spotkań zostanie przeprowadzone w innym języku (angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i hiszpańskim).

Punktem wyjścia warsztatów dla dzieci w wieku 6–10 lat będzie unikatowa publikacja pt. „Droga nie ma końca” prezentująca przekrój polskiej bajki wierszowanej XX i XXI wieku – od klasyki po utwory współczesne – w wydaniach dwujęzycznych (polski i m.in. ukraiński, rosyjski, niemiecki, czeski, słowacki, romski). Książka wydana w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 przybliża polską tradycję i kulturę, przekraczając barierę językową, a tym samym wyrównując szanse obcokrajowców na pełne uczestnictwo w kulturze kraju, w którym mieszkają.

Autorski wybór utworów poetyckich dla dzieci dokonany został przez Wojciecha Bonowicza i znajdują się w nim utwory m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej, a także Tadeusza Różewicza, Joanny Kulmowej czy Józefa Czechowicza.” 

Projekt międzynarodowy w ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO

„Cykl międzynarodowych debat z udziałem autorek i autorów reprezentujących różne kraje i kultury, których celem będzie spojrzenie na ten problem z perspektywy literatury, a następnie próba znalezienia wspólnych rozwiązań i narzędzi, które pomogą przeciwdziałać narastającej fali postaw ksenofobicznych. Projekt ten rozpisany został na cztery lata, a jego zwieńczeniem będzie publikacja prezentująca zapisy debat i komentarze do nich.”

Książka od WDL we wrocławskiej wyprawce

Praca przy projektach Miasta Literatury UNESCO to jedynie część projektów Wrocławskiego Domu Literatury. Jest też odpowiedzialny za książkę, która trafi do zmodyfikowanej wrocławskiej wyprawki dla niemowlaków i ich rodziców. – W ten sposób, we współpracy z Ewą i Pawłem Pawlakami, powstał „Wrocławski abecadlik”. Będzie dostępny już od połowy stycznia i zostanie dołączony do wyprawki. Jest naprawdę wyjątkowy, mówi nie tylko o tym, w jaki sposób dziecko powinno się spotykać po raz pierwszy z książką, jest też podróżą po mieście pięknie zilustrowaną i napisaną – wymienia Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. 

WDL partnerem Paszportów „Polityki”

Od tego roku Wrocław, jako Miasto Literatury UNESCO, został partnerem nagród w kategorii Literatura i będą wspierać przez wiele następnych lat.

Kontynuacja cykli i nowe projekty WDL na 2020

 • „Szkoła gatunku” (spotkania z pisarzami, którzy specjalizują się w konkretnym gatunku, pisarze prowadzą też lekcje dla uczniów wrocławskich szkół). – W ubiegłym roku zaskoczyła nas frekwencyjność w szkołach. Mam nadzieję, że jeszcze rozwiniemy projekt i dotrzemy do większej ilości licealistów – zapowiada Irek Grin. Gośćmi cyklu byli m.in. Filip Springer, Wojciech Chmielarz, Eżbieta Cherezińska. 
 • „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze”,
 • „Salon Silesiusa” (spotkania z poetami towarzyszące nagrodzie poetyckiej) 
 • III edycja „Salonu zdobywców” na Wrocławskich Targach Dobrych Książek w 2020 (znakomity model na literackie podsumowanie roku, czyli rozmowy z pisarzami wyróżnionymi najważniejszymi nagrodami w Polsce)
 • „Słowa z popiołu” (10 maja kilkoro pisarzy będzie czytało fragmenty książek autorów na pamiątkę spalenia przez nazistów książek. Towarzyszy temu działanie edukacyjne. W tym roku we współpracy z Fundacją Lema rozmawiać się będzie o dezinformacji i mowie nienawiści)
 • Ponadto w marcu rozpoczyna się nowy cykl dyskusji poświęconych katastrofie klimatycznej „Oblicza katastrofy – literatura”. – Chcielibyśmy spotykać się z autorami, którzy podejmują problemy katastrofy klimatycznej i problemami z tym związanymi, ich głos jest coraz mocniejszy – podkreśla Irek Grin.  
 • Konkurs „Proza nieobca”. – Brakuje nam dobrej powieści, która opowiadałaby Wrocław w sposób nietuzinkowy. Chcielibyśmy, aby ktoś napisał „Lalkę” o Wrocławiu. Mogłaby się dziać współcześnie – zachęca szef Wrocławskiego Domu Literatury. 
 • Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. W tym roku gościem honorowym będzie Litwa na czele z Tomasem Venclovą.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl