wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Konkursy literackie Fundacji Olgi Tokarczuk dla uczniów
Okładka książki, w której znajdzie się tekst laureata konkursu. Daniel de Latour
Okładka książki, w której znajdzie się tekst laureata konkursu.

Kiedy 3 października noblistka zainaugurowała oficjalnie działalność fundacji, program został zbudowany wokół czterech pojęć, a jednym z nich była „równość”. Izabella Kaluta, członkini rady FOT, podkreślała wówczas, że w tym przypadku pierwszym krokiem będzie skupienie się na czytelnictwie, bo czytanie to wyrównywanie szans. Pierwsza inicjatywa to program edukacyjny „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”, a w nim m.in. dwa konkursy literackie dla uczniów. 

Reklama

Konkursy, scenariusze lekcji, materiały dydaktyczne dla nauczycieli, a nawet plan wydania poradnika z dobrymi praktykami czytelniczymi – to planowane inicjatywy w ramach programu edukacyjnego „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Na tym nie koniec, bo Izabella Kaluta zapowiada, że szkołom, które wprowadzą do programów „działania kształtujące nawyk czytania” Fundacja Olgi Tokarczuk chce przyznawać tytuł „Szkoły przyjaznej przyszłym Noblistom”. 

Jest o co kruszyć kopie, bo choć książki noblistki mają i stałych i nowych fanów, a czytelnictwo już drugi rok utrzymuje się w granicach 39% (to ci, którzy są po lekturze przynajmniej jednej książki) Polacy wciąż rzadko sięgają po książki, w porównaniu choćby z sąsiadami (Niemcami i Czechami). 

Okazja do tego, by zaszczepić głód czytania mogą być dwa konkursy literackie przeznaczone dla starszych i młodszych uczniów. Pierwszy organizowany wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury, drugi z Wydawnictwem Muchomor. Można w nich wygrać książki z autografem noblistki, czytniki e-booków, a nawet debiut literacki, bo tekst znajdzie się w książce Muchomora.

Konkurs dla szkół podstawowych z WDL-em

Uczennice i uczniowie szkół podstawowych w dwóch grupach dwóch grup wiekowych: 4-5 klasa oraz 6-8 klasa mają za zadanie napisać krótką bajkę lub opowiadanie inspirowane tematem powieści, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat. Była to historia o wielodzietnej rodzinie czarodziejów, która przeprowadza się z miejsca na miejsce i nigdzie nie może zapuścić korzeni.

Konkurs ma charakter otwarty, a szkoły mogą zgłaszać prace uczniów, które nie przekraczają 6000 znaków (ze spacjami) i przesyłać je do 25 listopada na adres: [email protected], wpisując w tytule: „Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół podstawowych”.

Wyniki poznamy 10 grudnia 2020 r., czyli dokładnie w pierwszą rocznicę wręczenia Oldze Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla, na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl.

Wśród nagród książki z autografem Noblistki i czytniki e-booków.

Także 10 grudnia zostanie również ogłoszony kolejny konkurs – tym razem dla licealistów. Dla nauczycieli przygotowane zostały trzy scenariusze lekcji (napisane przez napisały Jolanta Bidzińska i Aurelia Ściboroń, mentorki i tutorki ze Szkoły Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności), które pomogą dzieciom przygotować się do pisania i zrozumieć perspektywę „czułego narratora” z mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk. Scenariusze lekcji i szczegółowy regulamin konkursu są dostępne na www.literatura.wroclaw.pl.

Konkurs dla starszaków z Wydawnictwem Muchomor

Tym razem odbiorcami będą czytelnicy w wieku 9-12 lat, uczniowie i uczennice liceów i starszych klas szkół podstawowych. A mają za zadanie napisać swój rozdział o Oldze Tokarczuk do nowego wydania książki Katarzyny Radziwiłł „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” Wydawnictwa Muchomor. Powinien opisywać jej twórczość i dokonania, za które została uhonorowana Nagrodą Nobla. Objętość tekstu może wynosić do 1300 znaków (ze spacjami). 

Prace należy nadsyłać do 30 listopada na adres: [email protected] z tytułem „Olga Tokarczuk” lub pocztą na adres: Katarzyna Radziwiłł, Muchomor, ul. Wąchocka 11/13 m.1 03-934 Warszawa.

Laureat konkursu zostanie ogłoszony 10 grudnia 2020 r., a jego praca znajdzie się w nowym wydaniu książki „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl