wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Kobieca energia opanowała Paszporty Polityki
Kobieca energia opanowała Paszporty Polityki fot. Polityka
Kobieca energia opanowała Paszporty Polityki

Od bieżącego roku Wrocław, jako Miasto Literatury UNESCO, jest partnerem Paszportów Polityki w kategorii Literatura. Wrocławski Dom Literatury, który działa na rzecz kultury i promocji czytelnictwa, ogłosił, że dzisiaj (wtorek) już po raz 27 poznamy laureatów i laureatki nagrody. Kto w tym roku o nią powalczy?

Reklama

Wizja 2020 roku jest zdecydowanie przepełniona damską energią. W tym roku w kategorii Literatura nominowano trzy kobiety – Urszulę Zajączkowską za książkę Patyki, badyle, Dominikę Słowik za powieść Zimowla i Weronikę Murek za Feinweinblein.

Urszula Zajączkowska - „Patyki, badyle”

Kobieca energia opanowała Paszporty Polityki

Urszula Zajączkowska jest botaniczką, poetką, artystką wizualną i adiunktem w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Dzięki niej w 2019 roku powstał Gaj Pamięci Wołomińskich Żydów. Patyki, badyle (Wydawnictwo Marginesy) to delikatny i emocjonalny opis relacji występujących między naturą i człowiekiem.

 – Czytanie tej książki przypomina spacer z autorką, na którym udziela się nam jej czułość spojrzenia. I dopiero teraz widać, ile się wokół nas dzieje! – relacjonuje Justyna Sobolewska z tygodnika „Polityka”.

Dominika Słowik - „Zimowla”

Kobieca energia opanowała Paszporty Polityki

Dominika Słowik po debiucie powieści „Atlas Doppelganger” została uznana za jedną z najciekawszych polskich pisarek młodego pokolenia. Cztery lata później powstała „Zimowla” (Wydawnictwo Znak). To opowieść o przeszłości, o poszukiwaniu śladów, początków. Towarzyszka Sarecka wywierała wrażenia i wpływy, jej wnuczka zbiera odłamki wspomnień, żeby zbudować z nich spójny obraz tego dziwnego lata i jego korzeni. – pisze Olga Wróbel z Dwutygodnika.

Weronika Murek - "Feinweinblein”

Kobieca energia opanowała Paszporty Polityki

"Feinweinblein” (Wydawnictwo Czarne) to zbiór trzech sztuk teatralnych, z czego za jedną z nich, autorka otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Weronika Murek jest nominowana do Paszportów Polityki po raz drugi. Pierwszą nominację otrzymała w 2015 r. za zbiór opowiadań "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina". Za ten debiut otrzymała również Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza i była nominowana do nagrody Nike.

Swoją pozycję również bardzo wyraźnie podkreśliły kobiety w kategorii Teatr. Nominowane są: Magdalena Drab – za Wyzwolenia, Monika Frajczyk za aktorstwo o niezwykłej sile wyrazu oraz Weronika Szczawińska za spektakle o tematyce społecznej, które budzą ogromne emocje. 

Od początku stycznia na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego możemy oglądać spektakle dwóch z trzech nominowanych pań – Genialną Przyjaciółkę Weroniki Szczawińskiej i Cicho/Тихо Magdaleny Drab.

Kaja Czerkiewska

fot: Wrocławski Dom Literatury

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl