wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Kamienie, które płaczą. Wystawa na Dzień Praw Kobiet

Trudno wyobrazić sobie bardziej adekwatną wystawę na Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet. W Muzeum Archelogicznym od 8 marca do 10 kwietnia obejrzymy instalację Kariny Marusińskiej „Kamienie, które płaczą”. Artystka umieściła w swojej pracy zwielokrotnione pięściaki (narzędzie używane w paleolicie m.in. do cięcia i obróbki) i sznurki. Połączenie nie jest przypadkowe, bo dzięki tym przedmiotom człowiek może przeżyć, a jednocześnie z ich pomocą także krzywdzić.

Reklama

Karina Marusińska jest znana jako artystka interdyscyplinarna (od 2008 roku przez sześć lat współtworzyła grupę projektową Wzorowo), także nauczycielka akademicka, animatorka społeczno-kulturalna (należy do kolektywu Food Think Tank – od 2014 roku i grupy performerskiej Łuhuu! – od 2005 roku). Dostrzeganie społecznych problemów to jej autentyczne powołanie. Stąd też jej nowa instalacja dotyka jednego z najbardziej palących zjawisk współczesnych – sytuacji kobiet na świecie.

Praca „Kamienie, które płaczą” to deklaracja nie tylko artystyczna, ale też przyłączenie się do akcji społecznej „Czarne łzy” (wspomaga protesty i demonstracje dotyczące praw kobiet i praw człowieka). Nazwa akcji nawiązuje do łzy na policzku, więziennego tatuażu, w którym wyraża się tęsknotę za wolnością. 

Kamienie, które płaczą. Instalacja Kariny Marusińskiej

Kamienie, które płaczą. Instalacja Kariny Marusińskiej

Wystawa
Termin od 8 marca 2020 17:00 do 10 kwietnia 2020 23:59

Miejsce Muzeum Archeologiczne

Zobacz

Instalacja Kariny Marusińskiej prezentowana jest, nieprzypadkowo, w Muzeum Archeologicznym (w Arsenale), bo artystka wykorzystała przedmioty, z których ludzie korzystają od wieków, a które mogą być pomocne w przeżyciu i odebraniu życia. 

To multiplikowany pięściak, czyli symetryczne, starannie wykonane używane w paleolicie narzędzie (określane także mianem szwajcarskiego scyzoryka epoki kamienia), który służył m.in. do ćwiartowania tusz, filetowania mięsa, obróbki drewna, ale i kopania w ziemi. Obok niego w pracy „Kamienie nie płaczą” autorka przewidziała sznur. 

Wernisaż 8 marca w Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet o godzinie 17.00. Wstęp na ekspozycję jest wolny. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama