wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 23°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

56. Jazz nad Odrą w październiku. Zobaczcie gwiazdy, które wystąpią

Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny JnO i Wojciech Siwek, członek Rady Artystycznej JnO/fot. MAT

W tym roku na festiwalu sporo zmian. Zamiast wiosną, 56. edycja odbędzie się jesienią (9-10 października), a miejscem koncertów będzie sala teatralna Impartu. Zmienił się regulamin Konkursu na Indywidualność Jazzową Roku, większa będzie nagroda dla laureata Grand Prix. Wśród tegorocznych gwiazd JnO Leszek Możdżer i Piotr Wojtasik.

Reklama

56. edycja JnO ze zmianami

Epidemia koronawirusa wymusiła na organizatorach zmianę pierwotnego terminu imprezy. Zamiast pod koniec kwietnia 56. edycja odbędzie się 9 i 10 października w Imparcie. Zmienią się artyści. Nie zobaczymy Możdżer Danielsson Fresco Trio & Holland Baroque oraz Kasia Pietrzko Trio (wystąpią jednak 20 maja 2021 roku w Hali Stulecia, a zakupione na to wydarzenie bilety zachowują ważność). 

Pierwszym festiwalowym wydarzeniem będzie Konkurs na Indywidualność Jazzową 2020. – Niejednokrotnie był dużym wsparciem dla kariery młodych muzyków, to na nim chcemy się skupić. Konkursowe dni zwieńczymy koncertami, które jesteśmy w stanie przeprowadzić w obowiązującym reżimie sanitarnym  – mówi Krzysztof Maj, dyrektor generalny Strefy Kultury Wrocław, organizatora JnO.

Konkurs przeszedł w tym roku spory lifting. Od tej edycji przesyłający swoje zgłoszenia artyści musieli udokumentować swoją działalność na polskim rynku muzycznym przynajmniej od 6 miesięcy. – Chodzi o to, by nie rodziły się składy montowane specjalnie na festiwal, tak zwani łowcy nagród i nie było takich sytuacji, jak przed laty z zespołem Świadectwo dojrzałości, który zawiązał się, zagrał koncert na Jazzie nad Odrą, wygrał festiwal, ale więcej już nigdy się na JnO nie pojawił – tłumaczy Wojciech Siwek z Rady Artystycznej JnO, ubiegłoroczny laureat Wrocławskiej Nagrody Muzycznej.  

W konkursie zespoły mają do zagrania 20-minutowy program, a laureat Grand Prix także jest zobowiązany, by wykonać pełny koncert.

Ciekawym uatrakcyjnieniem nagrody głównej (to zeszłoroczna obietnica prezydenta Jacka Sutryka) będzie wsparcie Miasta Wrocław dla laureatów przy nagraniu albumu, pod warunkiem jednak, że sesja zostanie zorganizowana w ciągu roku, jaki dzieli od kolejnej edycji festiwalu. Grand Prix to w tym roku nagroda w wysokości 25 tysięcy złotych. 

W tym roku do finału konkursu zakwalifikowało się osiem zespołów: Marcin Pater Trio, Gawroński / Lechki Consolidation Collective, Damian Hyra Quartet, Chojnacki/Miguła Contemplations, Semiotic Quintet, Unleashed Cooperation, Bogdan Skiedrzyński oraz Ola Błachno Quartet. 

Gwiazdy festiwalu

Pierwszą z gwiazd jest trębacz Piotr Wojtasik, który swój projekt „Voices” (z udziałem Wrocławskiego Chóru Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka) zaprezentuje pierwszego dnia festiwalowego – 9 października. 

Fanów nie zawiedzie także Leszek Możdżer. Wystąpi wprawdzie w innym składzie – z basistą jazzowym Piotrem Lemańczykiem oraz perkusistą Tomaszem Łosowskim, ale można spodziewać się ekscytującej drugiej części wieczoru 10 października. W pierwszej połówce koncertu zespół największych nowych talentów polskiego jazzu, czyli Kasia Pietrzko, Jakub Mizeracki, Maciej Kądziela, Kacper Smoliński, Tomasz Chyła, Roman Chraniuk oraz Adam Zagórski w myśl wspierania młodych talentów. Warto zwrócić na nich uwagę już dziś.   

Z kolei Leszek Możdżer, dyrektor artystyczny Jazzu nad Odrą, wystąpi na inauguracji ze swoim ukochanym trio, które tworzą wraz z nim kontrabasista Lars Danielsson i perkusista Zohar Fresco. – To najmocniejsze osobowości artystyczne, z jakimi mogłem dzielić scenę – przyznaje Możdżer. Artystom towarzyszyć będzie w NFM zespół Holland Baroque, z którym Leszek Możdżer zarejestrował kilka lat temu płytę. W Hali Stulecia posłuchamy zupełnie nowego materiału pochodzącego z wydawnictwa „just ignore it”, a koncert będzie częścią premierowej trasy promującej.

Bilety na rozpoczęcie Jazzu nad Odrą

Wszystkie dotychczas zakupione bilety podlegają zwrotom. Natomiast na koncerty, które odbędą się w nowym terminie – 9 i 10 października – Strefa Kultury Wrocław już 15 września (wtorek) uruchomi zupełnie nową sprzedaż. Ze względu na obostrzenia związane z reżimem sanitarnym ich liczba będzie mocno ograniczona. 

Bilety na październikowy koncert inaugurujący 56. edycję JnO kosztują od 5 zł za wejściówkę na Konkurs na Indywidualność Jazzową po 220 zł za bilet VIP. 

Bilety są już dostępne na stronie www.jazznadodra.pl oraz www.eventim.pl. Na stronie JnO znajdziecie również wytyczne, jak zwrócić bilety zakupione na kwietniowe terminy festiwalu. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama