wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Instytut Grotowskiego: Wraca teatr na faktach
Teatr na faktach 2021 Instytut Grotowskiego
Teatr na faktach 2021

Kolejna wrocławska instytucja kultury otwiera się dla publiczności. W instytucie Grotowskiego czekają nas bowiem wyczekiwane premiery spektakli dokumentalnych. W Sali Teatru Laboratorium odbędą się pokazy przedstawień „Alternatywne życie, czyli traktat o snach” Mateusza Brodowskiego oraz „Historja” Doroty Bator. Do 26 lutego przyjmowane są też zgłoszenia na kurs teatru dokumentalnego. 

Reklama

Pierwsza edycja „Teatru na faktach” rozpoczęła się w Instytucie Grotowskiego w październiku 2018. – Po dwóch latach doświadczeń z teatrem dokumentalnym możemy stwierdzić z całym przekonaniem: prawdziwe życie jest bardziej zaskakujące i szalone od naszych najdzikszych fantazji na jego temat – mówi pomysłodawca i opiekun projektu Krzysztof Kopka.

W sztukach teatru dokumentalnego nie ma ani jednego zmyślonego słowa, wszystkie postacie są prawdziwe. Stosowana w nim technika verbatim polega na pogłębionym researchu i wywiadach z bohaterami codzienności. Prowadzi to do wyjątkowego spotkania – historii opowiedzianej przez życie z rzeczywistością sceniczną.

„Alternatywne życie, czyli traktat o snach”

To pierwszy z zaplanowanych w Instytucie Grotowskiego spektakli dokumentalnych. Wyreżyserował go Mateusz Brodowski – absolwent Lart Studio i Wydziału Lalkarskiego PWST (obecnie AST) w Krakowie Filii we Wrocławiu, prezes Stowarzyszenia Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych. Scenariusz powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z osobami praktykującymi świadome śnienie, podróże astralne, OBE oraz lubiących spać i zajmujących się badaniami psychologicznymi na temat snu.

Na scenie wystąpią: Patrycja Bukowczan, Hubert Fiebig, Daniel Namiotko, Aleksandra Nowakowska, Piotr Mateusz Wach. Spektakl jest przeznaczonych dla widzów od lat 16. 

Alternatywne życie, czyli traktat o snach

Alternatywne życie, czyli traktat o snach

Inne
Termin od 20 lutego 2021 do 21 lutego 2021

Miejsce Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zobacz 

Spektakl dokumentalny„Historja” 

Druga premiera – połączenie teatru dokumentalnego z teatrem formy – została wyreżyserowana przez Dorotę Bator, absolwentkę reżyserii na Wydziale Lalkarskim Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu i rocznego kursu filmowego w Wajda School & Studio w Warszawie.

Scenariusz spektaklu oparty jest na spisanych rozmowach z bajarzami, opowiadaczami i ludźmi, zajmującymi się w Polsce baśniami. Bazuje na opowieści o utracie, która koresponduje z prawdziwymi wydarzeniami z życia jednej z bohaterek przedstawienia.

Występują: Teresa Kowalik, Anna Wieczorek, Piotr Starczak.  

Historja

Historja

Inne
Termin od 24 lutego 2021 do 26 lutego 2021

Miejsce Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu

Zobacz 

Trzeci kurs teatru dokumentalnego „Teatr na faktach 2021”

Rozpocznie się w marcu i potrwa do grudnia. Adresowany jest do młodych twórców teatralnych, badaczy i aktywistów społecznych, a poświęcony będzie nie tylko bohaterom codzienności, ale także trudnej sytuacji Białorusinów.

Uczestnicy kursu przygotują scenariusz na podstawie przygotowanych wywiadów, a następnie słuchowisko z udziałem profesjonalnych aktorów. Powstaną także spektakle na zaproponowane przez uczestników tematy, a przedstawienia zostaną zaprezentowane w Instytucie Grotowskiego.

W programie kursu m.in.: teoria i praktyka teatru dokumentalnego, wywiady jako źródło, tworzenie scenariuszy dokumentalnych czy wykorzystanie nowych mediów w teatrze dokumentalnym (teatr online, podkasty, teatr radiowy).

Zgłoszenia można przesyłać do 26 lutego 2021. Wszystkie szczegóły na temat kursu znajdują się na stronie organizatora.

oprac. na podst. mat. prasowych

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl