wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 22°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Instalacja „Szpaki 2.0” Łukasza Bergera w biurowcu Nowy Targ

W biurowcu na Nowym Targu można obejrzeć instalację artystyczną „Rój 2.0” Łukasza Bergera. Fot. Maciej Lulko
W biurowcu na Nowym Targu można obejrzeć instalację artystyczną „Rój 2.0” Łukasza Bergera.

W lobby biurowca Nowy Targ można obejrzeć instalację artystyczną „Rój 2.0” autorstwa wrocławianina Łukasza Bergera, który specjalizuje się w projektowaniu sztuki w przestrzeni. Praca składa się z 560 prętów o różnej długości montowanych przez trzy tygodnie w żelbetowej ścianie, waży 150 kg i sprawia wrażenie widzianego z oddali ptasiego klucza. Nieprzypadkowo, bo inspiracją była ławica szpaków. 

Reklama

– Zależało mi na tym, aby forma przestrzenna sprawiała wrażenie lekkiej i dynamicznej, w której pojedynczy element wydaje się mało istotny, ale jednak tworzy płynnie złożoną całość – tłumaczy autor pracy.   

Instalacja artystyczna modelem ptasiego orszaku

Zanim instalacja została zamontowana na ścianie budynku Nowy Targ jej autor Łukasz Berger wykonał specjalny model w skali 1:20 z użyciem 560 szpilek wbitych na rozmaite długości, co tworzy efekt, jakby elementy wznosiły się i opadały, przywodzi na myśl trzepot skrzydeł. 

Potem elementy z makiety zastąpiły pręty ze stali nierdzewnej (długości od 3 cm do 37 cm), łącznie w żelbecie zamontowano w specjalny sposób 560 detali, które razem ważą ok. 150 kg. Mocowanie całości zajęło aż trzy tygodnie, głównie dlatego, że pod widoczną dla nas konstrukcją prętów znajduje się warstwa 1120 elementów, na którą składają się kotwy mechaniczne i gwintowane pręty. 

Brakujący element w przestrzeni

Instalację obejrzymy w budynku Nowy Targ (przy pl. Nowy Targ 26). Przestrzeń jest dla wrocławskiego projektanta Łukasza Bergera bardzo ważna. – Staram się zrozumieć miejsce, z którym pracuje, dostrzec detale i poszukiwać brakującego elementu. Jestem przekonany do rozwiązania, kiedy mam wrażenie, że ten element, którego poszukiwałem zawsze naturalnie mógłby istnieć w tym miejscu, a dopiero teraz po prostu udało mi się go odkryć – podkreśla. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama