wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Hubert Zasina nowym dyrektorem Capitolu, Konrad Imiela dyrektorem artystycznym

Hubert Zasina nowym dyrektorem Capitolu, Konrad Imiela dyrektorem artystycznym

Redakcja www.wroclaw.pl,

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręcza nowym dyrektorom Capitolu i wieloletnim współpracownikom koszulkę Zmiennicy fot. Capitol cc
Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk wręcza nowym dyrektorom Capitolu i wieloletnim współpracownikom koszulkę Zmiennicy

W Teatrze Muzycznym Capitol stery przejmuje tej jesieni Hubert Zasina, wcześniej dyrektor finansowy placówki, a Konrad Imiela, dotychczasowy dyrektor naczelny, będzie sprawował już wyłącznie funkcję szefa artystycznego tej sceny muzycznej. – Nie kryje się za tym żadna sensacja – uspokaja prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Reklama

Konrad Imiela dyrektorem artystycznym Capitolu 

Konrad Imiela potwierdza, że kiedy prezydent Jacek Sutryk zapytał go, czy czuje się na siłach przez kolejną pięcioletnią kadencję być dyrektorem Teatru Muzycznego Capitol, zasugerował, że znacznie lepszy układ sił byłby taki, w którym naczelnym zostałby Hubert Zasina, natomiast dla siebie pozostawiłby stanowisko dyrektora artystycznego.

– Czuję się przede wszystkim artystą – podkreśla Imiela przypominając, że przez ostatnie 15 lat swojej pracy na stanowisku naczelnego dyrektora wypracował kształt artystyczny teatru, który stał się osobną marką na mapie teatrów muzycznych w Polsce z wyjątkowym zespołem artystycznym. – Widzowie rozumieją moje decyzje artystyczne, ufają mi i czuję się usatysfakcjonowany – zapewnia.

Jacek Sutryk z prośbą o zgodę na powołanie Huberta Zasiny na funkcję naczelnego dyrektora zwrócił się do ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, a o wyrażenie opinii w tej sprawie poprosił również Związek Artystów Scen Polskich oraz zespół teatru i związki zawodowe. – Wszyscy powiedzieli „tak” tej zmianie, rzadko zdarza się taka jednomyślność – mówi prezydent Jacek Sutryk.

Konrad Imiela objął funkcję dyrektora Teatru Muzycznego Capitol w sezonie 2006/2007 i sprawował ją nieprzerwanie przez kolejnych 15 lat. W tym czasie m.in. udało się na scenie zrealizować 52 premiery repertuarowe, odbyło się 14. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej (zobaczcie osiągnięcia Konrada Imieli jako dyrektora Capitolu).

Hubert Zasina dyrektorem naczelnym Capitolu

Hubert Zasina pracuje w Capitolu od 15 lat, dotychczas jako dyrektor finansowy (współtworzył wniosek o dofinansowanie przebudowy Capitolu ze środków unijnych Programy Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, odpowiadał za kwestie finansowe podczas realizacji tego projektu). Tandemowi Imiela-Zasina środowisko artystyczne i widzowie wiele zawdzięczają. – Determinacja panów dyrektorów sprawiła, że Capitol się zmienił, to miejsce cechuje niezwykła otwartość, a teatr stał się dialogujący, wolny, bez granic – zwraca uwagę prezydent Jacek Sutryk. 

Nowy dyrektor Hubert Zasina nie kryje, że już lata temu pochłonęła go wizja teatru stworzona przez Konrada Imielę, a za największe obecne wyzwanie uważa przywrócenie przed pandemicznego okresu aktywności Capitolu. – Przetrwaliśmy najgorszy czas, zachęcamy widzów do powrotu do teatru – mówi.  

Capitol na początek sezonu 2021/2022

Jesienią nie będzie wprawdzie nowej premiery, ale Capitol wpisze się wyjątkowo ciekawie w program obchodów 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza. Od południa 2 października do południa 3 października na podwórku planowany jest całodobowy, trwający nieprzerwanie koncert, podczas którego 48 aktorów (oraz 52 instrumentalistów) wykona utwory związanego przez lata z Wrocławiem poety i dramaturga. 

Z kolei wśród nowości online jest dziewięcioodcinkowy serial edukacyjny online „Bez maski” (premiera 14 września). – To artystyczna impresja na temat kulis pracy teatru, przydatne narzędzie dla wszystkich, którzy nie mogą doświadczać teatru, a pragną lepiej go poznać – opowiada Konrad Imiela. Przewodnikami po zakamarkach i pracowniach Capitolu są w każdej z części artyści – postaci z różnych spektakli, specjalni goście współpracujący i zaprzyjaźnieni z Capitolem oraz pracownicy teatralnych działów.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl