wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Graham Masterton we Wrocławiu. Nagrodzi też więźniów w Wołowie
Graham Masterton we Wrocławiu. Nagrodzi też więźniów w Wołowie

Graham Masterton (z prawej) ogłasza wyniki pierwszej edycji konkursu, obok Katarzyna Janusik, tłumaczka i Robert Kuczera, dyrektor Zakładu Karnego w Wołowie/fot. Marta Boska

Słynny brytyjski pisarz po raz drugi patronuje ogólnopolskiemu konkursowi literackiemu dla więźniów. Do końca marca osadzeni w zakładach karnych mogą wysłać opowiadanie, które następnie zostanie przetłumaczone na język angielski i przesłane Grahamowi Mastertonowi. Autor wielu powieści wybierze dziesięć najlepszych prac i w lipcu wręczy więźniom nagrody.

Reklama

Pisarz zaskoczony w więzieniu

Konkurs został zorganizowany po raz pierwszy w 2017 roku, a bodźcem okazała się o rok wcześniejsza wizyta Mastertona i spotkanie z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie. Pisarza, który ma polskie korzenie (miała je także zmarła w 2011 roku jego żona Wieśka) zaskoczyły pytania zadawane przez więźniów i to, że padły w języku angielskim. – Już podczas mojej pierwszej wizyty w Zakładzie Karnym w Wołowie dotarło do mnie, że więźniowie mogą sporo zyskać zarówno pod względem społecznym, jak i psychologicznym, jeśli otrzymają szansę, by podzielić się swymi odczuciami ze światem zewnętrznym – mówił Graham Masterton.

Olbrzymie zainteresowanie konkursem

Okazało się, że pierwsza edycja konkursu literackiego była gigantycznym sukcesem, z całej Polski nadesłano aż 130 opowiadań, które przetłumaczono na angielski. 

W tym roku na konkurs wpłynęło od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski aż 105 opowiadań, które reprezentują rozmaite gatunki literackie. Zostały one przetłumaczone na język angielski, chociaż kilka z nich zostało napisanych od razu w mowie Szekspira. Pisarz zapoznał się z nimi i wybrał jedenaścioro laureatów. 

Wręczenie nagród rzeczowych nastąpi 19 lipca w Zakładzie Karnym w Wołowie. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami.

Masterton podkreśla resocjalizacyjną rolę całego przedsięwzięcia.

0 Przelewanie swych uczuć na papier ma efekt terapeutyczny i może tylko pomóc osadzonym. Cieszę się, że moi wydawcy oraz przyjaciele z Aglomeracji Wrocławskiej to rozumieją, bo bez nich ten konkurs nie mógłby dojść do skutku.

Partner konkursu, Dom Wydawniczy REBIS z Poznania, przekaże przy tej okazji 2000 książek dla dolnośląskich więzień

Rozczytana Aglomeracja

To projekt istniejący od 2015 r. i zachęcający do czytania, między innymi przez spotkania autorskie. W ramach projektu zaplanowano cztery spotkania dla  z Grahamem Mastertonem. 

  • 17 lipca, g. 19.00 – Wrocław, Art Hotel, ul. Kiełbaśnicza 20,
  • 18 lipca, g. 17.00 – Międzybórz, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, ul. Wrocławska 8,
  • 19 lipca, g. 17.30 – Wołów, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 8,
  • 20 lipca, g. 19.00 – Czernica, Urząd Gminy, ul. Kolejowa 3.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl