wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Graham Masterton wręczył nagrody w Zakładzie Karnym w Wołowie

Graham Masterton wręczył nagrody w Zakładzie Karnym w Wołowie

Redakcja www.wroclaw.pl,

Graham Masterton w wołowskim więzieniu fot. Grzegorz Rajter
Graham Masterton w wołowskim więzieniu

20 października w Zakładzie Karnym w Wołowie brytyjski pisarz wręczył nagrody w V Ogólnopolskim Konkursie Literackim „W więzieniu pisane”. Po raz drugi w historii konkursu po najwyższy laur sięgnęła kobieta.

Reklama

Podczas wręczania nagórd obecna była również polska pisarka Joanna Opiat-Bojarska, która od dwóch lat zajmuje się preselekcją nadesłanych na konkurs opowiadań, a także Katarzyna Janusik, która od początku konkursu tłumaczy je na język angielski.

59 zgłoszonych na konkurs opowiadań

Na konkurs wpłynęło w tym roku 59 opowiadań, nagrodzono 11 uczestników. Masterton wręczył im certyfikaty, a dyrektor Zakładu w Wołowie Henryk Chomin nagrody rzeczowe w postaci odtwarzaczy DVD. Każdy z uczestników otrzyma osobisty list z gratulacjami od brytyjskiego autora oraz zaprojektowany przez niego pamiątkowy długopis.

Graham Masterton w wołowskim więzieniu, fot. Grzegorz Rajter

Graham Masterton w wołowskim więzieniu, fot. Grzegorz Rajter

Projekt Rozczytana Aglomeracja

Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w 2016 roku. Masterton był wówczas nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku. Konkurs jest jego autorskim pomysłem, a w jego pięciu dotychczasowych edycjach skazani z całej polski nadesłali łącznie ponad 500 prac.

- Podczas mojej pierwszej wizyty w więzieniu w Wołowie zrozumiałem, że mimo zainteresowania więźniów książkami z dobrze wyposażonej zakładowej biblioteki, brakowało im sposobu na podzielenie się swoimi uczuciami ze światem zewnętrznym. Pomyślałem, że świadomość, iż ich historie będą czytane poza murami więzienia, zwiększy ich poczucie własnej wartości. Dałoby im to także terapeutyczne ujście dla ich frustracji, gniewu,  poczucia porażki i rozczarowania. Okazało się, że efekt przerósł moje oczekiwania. Chociaż niektóre historie były fikcyjne, wiele z nich miało głęboki rdzeń bolesnej rzeczywistości – mówi Masterton.

Pisarz odwiedził również Krośnice, Borek Strzeliński i Domanice, a także Dom Dziecka w Strzelinie, którego wychowanków wspiera od lat.

Organizatorami konkursu, obok pisarza, są: Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Wrocławski Dom Literatury, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl