wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Finałowa siódemka Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022. Gala 15 października
Książki w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022 fot. mat. pras.
Książki w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2022

W tym roku Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus zostanie wręczona po raz siedemnasty. Podobnie jak w roku ubiegłym na autorkę bądź autora zwycięskiej książki czeka wyróżnienie w wysokości 150 tys. zł, ale i wszyscy finaliści otrzymają po 5 tys. zł za nominację, z kolei nagroda za przekład wyniesie 40 tys. zł. Zobaczcie siedem tytułów, jakie jury wybrało do finału. Zwycięską książkę i jej autora poznamy 15 października.

Reklama

Zobaczcie, finałową siódemkę Angelusa 2022

Nazwisko laureatki bądź laureata tegorocznej edycji poznamy w sobotę 15 października podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Będzie to też punkt kulminacyjny trwającego wówczas we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu. A oto książki, które trafiły do finału:

 • Alhierd Bacharewicz, „Sroka na szubienicy”, tłum. Igor Maksymiuk, Jan Maksymiuk, Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” (Białoruś)
 • Kapka Kassabova, „W stronę Ochrydy. Podróż przez wojnę i pokój”, tłum. Krzysztof Środa, Wydawnictwo Czarne (Bułgaria)
 • Zoltán Mihály Nagy, „Szatański pomiot”, tłum. Daniel Warmuz, Warsztaty Kultury (Węgry)
 • Edward Pasewicz, „Pulverkopf”, Wielka Litera (Polska)
 • Jaroslav Rudiš, „Ostatnia podróż Winterberga”, tłum. Małgorzata Gralińska, Książkowe Klimaty (Czechy).
 • Andrzej Stasiuk, „Przewóz”, Wydawnictwo Czarne (Polska).
 • Katarzyna Surmiak-Domańska, „Czystka”, Wydawnictwo Czarne (Polska)

Martin Pollack na czele jury Nagrody Angelus 2022 

Siedem finałowych tomów wybrało jury w składzie: Martin Pollack (austriacki pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 – przewodniczący), Wojciech Browarny (literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego), Kinga Dunin (socjolożka, publicystka, krytyczka literacka), Michał Nogaś (dziennikarz radiowy i prasowy związany obecnie z „Gazetą Wyborczą” i Radiem Nowy Świat), Mykoła Riabczuk (ukraiński krytyk literacki i eseista), Justyna Sobolewska (krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”) oraz Andrzej Zawada (krytyk i historyk literatury, professor emeritus Uniwersytetu Wrocławskiego).

Przez lata czytelnicy w Polsce śledzili nominacje i liczyli na to, że ktoś z rodzimych autorów jako pierwszy otrzyma Angelusa. Do finału trafiały książki m.in. Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka czy Mariusza Szczygła, jednak tym, który jako pierwszy i jedyny z Polski, jak na razie, otrzymał to wyróżnienie, okazał się Maciej Płaza w 2018 (jury doceniło jego „Robinsona w Bolechowie”). W tym roku są spore szanse na to, że Angelusa otrzyma polski autor (w finale mamy aż 3 książki naszych pisarzy).

Plebiscyt, czyli Nagroda Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej

Od 2020 wyróżnieniu przyznawanemu w internetowym plebiscycie przez czytelników towarzyszy trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu, które organizuje Wrocławski Dom Literatury.

W tym roku plebiscyt ruszy 15 września i zakończy się 14 października. Swój głos na książkę, która najbardziej podobała się czytelnikom podczas tegorocznej edycji będzie można oddać na stronie www.angelus.com.pl.

Gala Angelus 2022 zakończy Bruno Schulz. Festiwal

Gala Angelusa, podobnie jak w latach poprzednich, będzie punktem kulminacyjnym odbywającego się we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwalu. Poza spotkaniem z laureatem/laureatką zaplanowanym na niedzielę 16 października, imprezie towarzyszyć też będą spotkania ze wszystkimi nominowanymi. Dokładne terminy spotkań poznamy w drugiej połowie września.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław, a operatorem Wrocławski Dom Literatury. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl