wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Film „Powrót do tamtych dni” nakręcony we Wrocławiu. Premiera 7 grudnia w DCF-ie
Film „Powrót do tamtych dni” nakręcony we Wrocławiu. Premiera 7 grudnia w DCF-ie

Konrad Aksinowicz swój film „Powrót do tamtych dni” nakręcił w całości we Wrocławiu, na podwórku Szczepina, gdzie się wychowywał, a filmowe mieszkanie wygląda dokładnie jak to w bloku. A film to nostalgiczna opowieść o dorastaniu i konfrontacji z rzeczywistością, bo tata bohatera, podobnie jak ojciec reżysera, wyjechał zarobkowo za granicę. Premiera filmu w DCF-ie 7 grudnia.

Reklama

7 grudnia o godz. 19:00 w kinie DCF. Przed projekcją zaplanowane jest spotkanie z twórcami filmu - reżyserem i scenarzystą Konradem Aksinowiczem, odtwórcą jednej z głównych ról Maciejem Stuhrem oraz jego filmowym synem Teodorem Koziarem. Zdjęcia do „Powrotu do tamtych dni” powstawały w całości we Wrocławiu. Film jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego, do regularnego repertuaru kin wejdzie 10 grudnia.

Historia z początków lat 90., kiedy transformacja ustrojowa otworzyła wreszcie granice, ale i uświadomiła boleśnie, jak daleko nam do idealizowanego Zachodu. 

Krepdeszowe kurtki w jaskrawych kolorach, za duże (przynajmniej o jeden, dwa rozmiary) dżinsy i kurtki dżinsowe, odtwarzacze kaset magnetofonowych wyższej klasy i wideo (wystarczyły po prostu jakiekolwiek), wreszcie dostępne klocki Lego, to symbole wczesnych lat 90., które wszyscy dorastający wtedy doskonale rozpoznają. Konrad Aksinowicz zrobił film o dorastaniu w tym okresie, a dodał wątek autobiograficzny, bo jego ojciec, podobnie jak tata głównego bohatera filmu, wyjeżdża za granicę, aby dorobić. Tylko że zamiast ziemi obiecanej jest wyłącznie ciężka praca poniżej kwalifikacji i oszukiwaie rodziny, że w Ameryce wszystko jest wspaniałe. 

Napisałem do wszystkich moich znajomych z podwórka, których nie widziałem trzydzieści lat. Spotkanie po latach i możliwość wzięcia udziału w filmie to była dla nich duża frajda, zwłaszcza że wiele z nich widziało się pierwszy raz od czasów dzieciństwa. Jeden z chłopaków mocno mnie zaskoczył. Zaczęliśmy rozmawiać i opowiedział mi, że jego ojciec też był alkoholikiem. Nigdy bym nie przypuszczał, zresztą w drugą stronę było podobnie. Nagle okazało się, że dzielimy tę samą historię. To było niesamowite, że żaden z nas o tym nie wiedział.

W obsadzie filmu Konrada Aksinowicza wspaniałe nazwiska: Maciej Stuhr, Weronika Książkiewicz, Katarzyna Warnke, Anna Majcher, Sebastian Stankiewicz i debiutujący na dużym ekranie Teodor Koziar. 

- Dedykuję ten film ojcu (aktorowi Aleksandrowi Aksinowiczowi). Mój ojciec wyjechał do Kanady w nadziei na lepsze jutro. Plan był taki, że do niego dołączymy. Wrócił po roku i choć przekonywał, że występował w teatrze polonijnym, widziałem zdjęcia, tylko kiedy sprzątał. Jemu jako inteligentowi trudno było się w tym odnaleźć - mówi scenarzysta i reżyser filmu Konrad Aksinowicz. 

Film „Powrót do tamtych dni” jest koprodukcją Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

- Ogromnie się cieszę, że mogliśmy mieć udział w powstaniu tego filmu. To niezwykle sugestywne, mocne w przekazie i intymne, uczciwe kino. Co z naszej perspektywy warte podkreślenie – film wyjątkowo nasz, wrocławski. Zdjęcia do filmu w całości realizowane były w naszym mieście, między innymi w dawnym V LO przy ul. Grochowej, na Szczepinie w okolicach ulic Głogowskiej i Lubińskiej, a także w Porcie Miejskim i w hali zdjęciowej CeTA. Wśród twórców filmu również bardzo silna wrocławska reprezentacja: oprócz reżysera Konrada Aksinowicza i producentki Agnieszki Chromickiej, to również autor zdjęć Jakub Jakielaszek, scenograf Tomasz Bartczak, kostiumografka Barbara Sikorska-Bouffał i charakteryzatorka Alina Janerka. To jedna z takich produkcji, które bezwzględnie powinny być mocno wspierane przez regionalne fundusze filmowe – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl