wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lipie Piotrowskiej
Nowa biblioteka na Lipie Piotrowskiej fot. Patryk Załęczny
Nowa biblioteka na Lipie Piotrowskiej

Na początku października swoją działalność rozpoczęła nowa, oznaczona numerem 15 filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Mieści się przy ulicy Tymiankowej 3 na Osiedlu Lipa Piotrowska, w północno-zachodniej części Wrocławia. 

Reklama

Długo wyczekiwana instytucja, o którą kilka lat zabiegali radni Osiedla Lipa Piotrowska, zainaugurowała swoją działalność 9 października.

Od ćwierć wieku bez biblioteki na Lipie i w Świniarach

Już od samego początku przyciąga uwagę pobliskich mieszkańców, którzy przez długi czas, chcąc wypożyczyć książkę, musieli jeździć do centrum.

– Dwadzieścia pięć lat temu zlikwidowane zostały biblioteki w Lipie, a następnie w Świniarach. Od tego czasu mieszkańcy, którzy uwielbiają czytać, musieli radzić sobie na własny sposób. Do dziś w Świniarach istnieje jednak budynek po byłej bibliotece (obecnie znajduje się w tym miejscu sklep – przyp. red.). Co ciekawe, jeszcze do niedawna widniał tam nawet szyld biblioteczny, który co prawda dezorientował ludzi, jednak pytających o istnienie biblioteki było tak wielu, że w ten sposób radni otrzymywali jasny sygnał, że takie miejsce na osiedlu jest wręcz niezbędne – mówi Beata Kryg, kierowniczka i bibliotekarka w nowopowstałej filii.

Biblioteka na Lipie Piotrowskiej

fot. Patryk Załęczny

Niezwykłe zbiory w nowej bibliotece

Biblioteka w swoich zasobach posiada wiele ciekawych i interesujących pozycji. Literatura piękna i popularnonaukowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych, lektury dla uczniów, obszerny zbiór poradników, dział książek o Wrocławiu i Dolnym Śląsku, literatura anglojęzyczna czy w końcu nowości, na które w innych filiach Miejskich Bibliotek trzeba ustawiać się w kolejkach.

– Nasze zbiory gromadziliśmy od maja. Już teraz dysponujemy wieloma ciekawymi pozycjami, które systematycznie uzupełniamy. Warto podkreślić, że bibliotekę tworzyli tak naprawdę wszyscy pracownicy, z dyrektorem Andrzejem Ociepą na czele. Panie plastyczki stworzyły nawet specjalny kącik dla dzieci, aby mogły się tu czuć swobodnie i z chęcią przychodziły do nas ponownie – dodaje kierownik Beata Kryg.

Biblioteka na Lipie Piotrowskiej

fot. Patryk Załęczny

Nowa biblioteka stara się za wszelką cenę przyciągnąć uwagę lokalnej społeczności, wykorzystując do promocji media społecznościowe czy klasyczne, papierowe plakaty rozwieszane w pobliskich instytucjach.

– Staramy się promować na tyle, na ile możemy. Miło jest, kiedy ktoś przyjdzie i powie, że w końcu trafił do biblioteki, która jest przyjazna otoczeniu. Nasza filia jest kameralna, jednoosobowa, ale z dużym nastawieniem na czytelnika. Myślę, że każdy, kto do nas zawita, wyjdzie stąd uśmiechnięty. W pobliżu mieszka wiele rodziców z dziećmi. Już teraz często nas odwiedzają, choć to dopiero początek działalności – mówi uśmiechnięta bibliotekarka, a zarazem mieszkanka Osiedla.

Biblioteka na Lipie Piotrowskiej

Beata Kryg, bibliotekarka w filii nr 15, fot. Patryk Załęczny

Projekt "Sąsiedzi" i szereg warsztatów dla dzieci

W najbliższym czasie w ramach projektu „Sąsiedzi” w bibliotece obywać się będą różne warsztaty przeznaczone dla najmłodszych, a w planach jest także niezwykła wystawa, prezentująca ten rejon miasta jeszcze za czasów niemieckich. To wszystko dzięki zachowanej kronice szkolnej, bowiem mało osób wie, że za dawnych czasów w miejscu, w którym obecnie znajduje się „Tymiankowa biblioteka” istniała szkoła.

Filia nr 15 znajdująca się przy ulicy Tymiankowej 3 na Osiedlu Lipa Piotrowska otwarta jest trzy razy w tygodniu, jednak wraz z rozwojem, będzie dostępna praktycznie codziennie.

Biblioteka na Lipie Piotrowskiej

fot. Patryk Załęczny

Mieszkańcy Wrocławia, którzy chcą podzielić się swoimi zbiorami z nowopowstałą filią biblioteki, mogą oczywiście przekazać swoje książki na ten cel. Filia nr 15 w tym momencie uzupełnia nie tylko swoje zbiory, ale także gromadzi książki, które trafią do filii w Leśnicy, gdzie tworzony jest profil kresowy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl