wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Nagrody Festiwalu Nowe Horyzonty 2018 przyznane: Grand Prix, Nagorda Publiczności i Nagroda im. Zuzanny Kolskiej

Nagrody Festiwalu Nowe Horyzonty 2018 przyznane: Grand Prix, Nagorda Publiczności i Nagroda im. Zuzanny Kolskiej

Redakcja www.wroclaw.pl,

Ali Abbasi z Grand Prix festiwalu, które odebrał za nieobecną Isabellę  Eklöf, reżyserkę zwycięskiego filmu fot. Festiwal NH
Ali Abbasi z Grand Prix festiwalu, które odebrał za nieobecną Isabellę Eklöf, reżyserkę zwycięskiego filmu

Grand Prix 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty dla filmu „Holiday” Szwedki Isabelli Eklöf, Nagroda Publiczności dla obrazu „Siedzący słoń” Chińczyka Hu Bo, zaś przyznana w tym roku po raz pierwszy Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla młodej reżyserki Zuzanny Grajcewicz za „Wycinkę”. Gala zamknęła festiwal oficjalnie, ale ostatnie seanse jeszcze w niedzielę.

Reklama

Grand Prix dla „Holiday” Isabelli Eklöf

Zwycięzcę spośród 12 filmów w najważniejszym konkursie festiwalu wybierało pięcioosobowe jury – z przewodniczącym, reżyserem Fredem Kelemenem na czele, reżyserami Valeską Grisebach, zeszłoroczną laureatką Grand Prix za „Western”, Anną Jadowską, Michałem Marczakiem i producentką Claudią Landsberger. W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że „Holiday” to film, który bez zbędnego sentymentu i w niepokojący sposób odsłania mechanizmy konformizmu i zależności widzianej oczami kameleona, głównego bohatera, manewrującego w świecie pełnym chciwości. Mocna, bezbłędna i przekonująca praca reżyserki.

Szwedki Isabelli Eklöf nie było we Wrocławiu (z Helsinek, gdzie pracuje teraz nad nowym projektem nagrała natomiast film z podziękowaniem i prosiła o toast polską wódką), zaś na scenie statuetkę projektu profesor Małgorzaty Dajewskiej odbierał jej były mąż i współpracownik, Ali Abbasi, który żartował, że może w związku nie wszystko im wyszło, ale uważa Isabellę za wielki talent i kocha ją, tak, czy owak. 

Nagroda Publiczności ze wzruszeniem

Widzowie zdecydowali, że spośród wielu filmów najbardziej spodobał im się „Siedzący słoń” Chińczyka Hu Bo. – Jestem dumny z publiczności, bo to czterogodzinny film, który nie jest łatwy. Zobaczyliśmy go na Festiwalu w Berlinie i natychmiast zdecydowaliśmy, że to tytuł do naszego konkursu – podkreślał Roman Gutek.

Już podczas Berlinale było wiadomo, że Hu Bo, 29-letni powieściopisarz, który został reżyserem, nie nakręci kolejnego filmu. W październiku ubiegłego roku popełnił samobójstwo realizując tylko jeden pełnometrażowy film, właśnie „Siedzącego słonia”. Roman Gutek łamiącym się głosem przeczytał list-wspomnienie Béli Tarra, węgierskiego reżysera, mentora Hu Bo. – Gdy go poznałem wiedziałem, że to jest to. (...) W jego oczach widać było niezwykle silną osobowość.(...) Nie akceptował świata i świat go nie akceptował – napisał Béla Tarr.

Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej

Zuzanna Jagoda Kolska, córka aktorki Grażyny Błęckiej-Kolskiej i reżysera Jana Jakuba Kolskiego była wolontariuszką Nowych Horyzontów, zginęła w wypadku samochodowym w drodze na festiwal w 2014 roku. Od tego roku jej rodzice ufundowali specjalną nagrodę jej imienia przyznawaną najmłodszym festiwalowym artystom. Pierwszą laureatką została Zuzanna Grajcewicz za dokument „Wycinka” o Teatrze Polskim w podziemiu.

Przyszłoroczna 19. edycja Nowych Horyzontów potrwa od 25 lipca do 4 sierpnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl