wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal „Maj z muzyką dawną”: Koncerty od 11 maja
Festiwal we Wrocławiu od 11-27 maja, plakat wydarzenia materiały prasowe
Festiwal we Wrocławiu od 11-27 maja, plakat wydarzenia

W programie tegorocznej edycji nie tylko Baha, Haydn, sonaty i koncerty, ale też „Cztery pory roku” w jazzowym aranżu. Wszystko to od 11-27 maja.

Reklama

Skromny festiwal, który przetrwał lata

Festiwal „Maj z muzyką dawną” ma 26 lat! To tym bardziej imponujące, że imprezę stworzyły w 1992 roku dwie studentki kulturoznawstwa, które najpierw organizowały monograficzne festiwale (m.in. mozartowski).

Przez kolejne lata „Maj z muzyką dawną” doczekał się wielu edycji, promując młodych muzyków, repertuar (od średniowiecza do baroku) i będąc jedną z nielicznych (zwłaszcza dzisiaj) imprez, gdzie studenci i emeryci mają szczególne przywileje przy kupnie biletów. 

26. Festiwal „Maj z muzyką dawną”

26. Festiwal „Maj z muzyką dawną”

Koncert / Klasyczna / Jazz / Dla seniorów
Termin od 11 maja 2017 do 27 maja 2017

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

W tym roku program festiwalu jest wyjątkowo bogaty, bo we Wrocławiu zaplanowano 11 wydarzeń (koncertów i wykładów), a 8 na Dolnym Śląsku (w takich miejscowościach, jak Ząbkowice Śląskie, Lądek-Zdrój, Bielawa, Kłodzko, czy Jelenia Góra.

„Cztery pory roku” na jazzowo

Wśród gwiazd są zarówno polscy artyści, jak i zagraniczni (z Czech i Włoch). Wrocław reprezentują m.in. znakomity flecista Tomasz Dobrzański, szef artystyczny festiwalu Forum Musicum, który tym razem wspiera poznański zespół Klub Świętego Ludwika pod wodzą Jacka Kowalskiego (20 maja w kościele śś. Piotra i Pawła).

Sporym zaskoczeniem i zarazem miłą niespodzianką może być zespół The 5th Season, którego liderem jest słynny wrocławski perkusista jazzowy Zbigniew Lewandowski. Jazz na festiwalu muzyki dawnej mógłby być gatunkiem obcym, chyba że mowa o jazzowym wykonaniu „Czterech pór roku” Antonia Vivaldiego, jakiego „dopuściło się” kilkoro muzyków. Niedługo ukaże się nagrana już płyta z czterema koncertami skrzypcowymi włoskiego mistrza w jazzowym opracowaniu, a 23 maja w Starym Klasztorze szansa posłuchania tego projektu na żywo. Nie zmieniono w nim partii skrzypcowej – Janusz Nykiel zagra dokładny zapis Vivaldiego.

Pozostała część muzyków zagra już na jazzowo. – Zbigniewowi Lewandowskiemu zależało, aby nie okaleczyć Vivaldiego, a zarazem, aby ta wizja „Czterech pór roku” miała swój smaczek – wyjaśnia Maciej Kieres, dyrektor artystyczny „Maja z muzyką dawną”.

Muzyka dawna na pierwszym planie

Ale królować będzie przede wszystkim muzyka dawna, czyli od okresu średniowiecza do baroku na instrumentach oryginalnych, bądź ich wiernych kopiach. A ponieważ w tym roku przypadają dwie 500. rocznice (kultu maryjnego i Reformacji) jest okazja, by zaprezentować związany z nimi repertuar. Stąd np. antyfony maryjne z wiedeńskiego dworu cesarskiego z okresu baroku (27 maja wykona je zespół muzyki dawnej z Włoch z towarzyszeniem dwóch sopranistek, w tym Joanny Klisowskiej, wrocławianki mieszkającej od lat w Italii). Stąd także bachowski program koncertu 21 maja, czyli kantaty lipskiego kantora i jego sonaty. Dla miłośników angielskich pieśni z okresu renesansu i wczesnego baroku dwa koncerty (12 i 24 maja).

Festiwal startuje 11 maja i potrwa (we Wrocławiu) do 27 maja. Jak zwykle, wstęp na wiele koncertów jest darmowy, na płatne bilety kosztują zaledwie od 5-20 zł. Warto się skusić!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl