wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha – od 1 do 7 czerwca
plakat wydarzenia materiały prasowe
plakat wydarzenia

Siedem dni wypełnionych nie tylko radością (simcha), ale przede wszystkim ciekawymi wydarzeniami. – Granica między religią, tradycją, a kulturą nie jest jasna, czasem w ogóle jej nie ma, a festiwal to okazja spotkań wielu ludzi i plan, bo codzienne będą koncerty, spotkania, wykłady i warsztaty – zachęca rabin David Basok. 21. Festiwal Kultury Żydowskiej w różnych wrocławskich lokalizacjach.

Reklama

Pierwszy festiwal odbywał się w 1999 r. kiedy Synagoga pod Białym Bocianem była zrujnowanym budynkiem, dziś gmina świętuje 190-lecie tego niezwykłego miejsca na mapie Wrocławia. Podczas festiwalu święto synagogi obchodzone będzie w środę, 5 czerwca.

Ale dyrektor artystyczny Simchy, Stanisław Rybarczyk, zapowiada więcej festiwalowych nowości.

Śniadanie izraelskie, żywe historie dla wszystkich

Nowinką tegoroczną jest rozpoczynające 21. edycję Simchy śniadanie izraelskie, które rozpocznie się w sobotę 1 czerwca o 10.00 na Wyspie Piasek.

– W specjalnie przygotowanym namiocie będą serwowane izraelskie potrawy przygotowane przez Jaffa Bar & Market, zagrają Galicyjscy Klezmerzy, tańca nauczy Dorota Kapusta, a dzieci posłuchają żydowskich opowieści – wylicza Stanisław Rybarczyk. Wstęp na wydarzenie jest darmowy, ale aby skorzystać ze smaków izraelskich, trzeba będzie wykupić karnet śniadaniowy za 30 zł (do 31 maja w Jaffa Bar&Market na placu Solnym, albo w dniu imprezy).

Dla tych, którzy kochają kuchnię izraelską w niedzielę 2 czerwca tradycyjny żydowski jarmark na dziedzińcu Synagogi (od 10.00).

Wśród ciekawostek tegorocznych także silent disco w izraelskim rytmie (prowadzone przez didżejów z Izraela i Wrocławia) 1 czerwca pół godziny po północy w piwnicy Mleczarni, warsztaty szydełkowania, podczas których wykonamy kipę (tradycyjne żydowskie nakrycie głowy) 2 czerwca o 12.00 (bezpłatne, można się zapisać pod adresem: [email protected]). 

Na jedną z największych atrakcji zapowiada się spotkanie z żywymi historiami 1 czerwca od 16.00 do 20.00 w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, czyli z ważnymi osobami z życia żydowskiego Dolnego Śląska, z którymi można umówić się na półgodzinną rozmowę i zapytać o interesujące nas kwestie (zapisy pod adresem [email protected]).

21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

21. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha

Koncert / Targi
Termin od 1 czerwca 2019 20:00 do 7 czerwca 2019 20:00

Miejsce Synagoga Pod Białym Bocianem

Zobacz

W czwartek dzień książki żydowskiej

Interesującą propozycją dla zainteresowanych kulturą żydowską jest także cały dzień (czwartek, 6 czerwca) poświęcony książce żydowskiej. Będzie m.in. spotkanie z autorem powieści graficznej o Marku Edelmanie, wokół atlasu chasydyzmu (który zmienia postrzeganie ruchu chasydzkiego w światowej kulturze), antologii „Żydzi. Polska. Autobiografia”, w której zaplanowano aż 27 tomów wspomnień żydowskich od XVIII wieku do 1939 roku.

– Tłumaczone będą największe dzieła wspomnieniowej literatury, m.in. z języków jidysz, hebrajskiego, niemieckiego – wyjaśnia Joanna Lisek, członek rady programowej Festiwalu Simcha i wykładowczyni wrocławskiej judaistyki.

Codzienne koncerty w synagodze

Codzienne koncerty to już tradycja Simchy i jeden z najbardziej oczekiwanych punktów programu festiwalowego. W tym roku pierwszy koncert rozpocznie się po szabasie w sobotę, 1 czerwca o 22.08, a zagra Neoklez, w niedzielę 2 czerwca o 20.00 Yamma Ensemble z Izraela.

W poniedziałek, 3 czerwca, o 20.00 wyjątkowy wieczór dedykowany zmarłemu w ubiegłym roku ostatniemu klezmerowi Rzeczpospolitej, czyli Leopoldowi Kozłowskiemu. Wystąpi Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, zaproszono także izraelskiego kantora Chaima Sterna.

We wtorek 4 czerwca o 20.00 Mischpoke Klezmer Band prosto z Hamburga.

Ciekawie zapowiada się wieczór środowy, 5 czerwca o 20.00, bo Symcha Keller z zespołem i prapremiera projektu „Chojze – Widzący z Lublina” poświęconego postaci XIX-wiecznego cadyka Jaakowa Icchaka ha-Lewi Horowica.

W czwartek o 20.00 z kolei Piotr Wojtasik, jazzowy trębacz i zaproszeni muzycy zafascynowani żydowską tradycją.

Kino Simchy. Co wieczór w Mleczarni

Od 2 czerwca od 20.30 w Mleczarni projekcje filmów z kolekcji Ambasady Izraela w Polsce, zaś w środę, 5 czerwca, dzień pod znakiem 190-lecia Synagogi pod Białym Bocianem i z tej okazji zbiór filmów poświęconych temu miejscu z kolekcji Jerzego Kichlera, byłego przewodniczącego Gminy Żydowskiej.

Czego możemy się spodziewać w programie przeglądu filmowego? Będą m.in. „Swat” Aviego Neshera (o mężczyźnie, który łączy pary i aranżuje małżeństwa) czy „Viviane chce się rozwieść”, poruszająca historia kobiety, która nie może uzyskać rozwodu przed sądem rabinicznym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl