wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Europejska Noc Literatury 2020 w sobotę 29 sierpnia
Andrzej Zieliński w Sky Tower czyta fragmenty „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda fot. wroclaw.pl
Andrzej Zieliński w Sky Tower czyta fragmenty „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda

Fani ciekawej prozy interpretowanej przez świetnych artystów w niebanalnych miejscach powinni zaznaczyć w kalendarzach sobotę 29 sierpnia i wybrać się w rejony osiedla Powstańców Śląskich. – Data tegorocznej 9. już edycji podróżowała, zgodnie z tematem, którym jest podróż przez Europę i gatunki literackie – tłumaczy Max Cegielski, pisarz, podróżnik, kurator tegorocznej ENL.

Reklama

ENL czyli bezpieczna podróż

Czego możemy się spodziewać? – Będą różne gatunki literackie, ale każdy tekst, który przeczytamy, będzie jakoś związany z podróżą. Bezpieczną podróżą – dodaje Cegielski. Posłuchamy zarówno tekstów nowych, jak i starszych. Fragmenty wybranych przez kuratora dzieł literatury europejskiej przeczyta 10 aktorek i aktorów.

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich dziesięciu książek jest motyw podróży, szeroko pojętej, bo będziemy mieli i samo przemieszczanie się, spacer i wyprawy, ale też dużo poważniejsze – zmiany miejsca pobytu, emigracje, ucieczki, turystyki, komunikacje. 

Ważne, że podróż będzie też bezpieczna, bo aż 8 lokalizacji spośród 10 wybranych w tym roku to miejsca w plenerze. Inaczej zostały też zaplanowane kolejne spotkania (od 14.00 do 22.00 co godzinę, a nie co 30 minut, jak dotychczas), aby łatwiej było zachować wymagany dystans. We wszystkich lokalizacjach dostępne będą środki dezynfekujące, a organizatorzy proszą o zasłanianie ust i nosa. 

Książki, których fragmentów posłuchamy

– Wybrałem różnorodne teksty, w których bohaterowie bądź autorzy, narratorzy są w ruchu, przyglądają się uważnie mapom, otoczeniu, podróżują i filozofują, starają się zrozumieć świat. Czytane fragmenty ułożą się w mapę zakątków, dziejów i gatunków literackich Europy – podkreśla Max Cegielski.

 • Tomasz Mann – „Czarodziejska góra” (absolutny klasyk literatury)
 • Kapka Kassabova – „Granica. Na krawędzi Europy” (reportaż o kurdyjskim małżeństwie, które w poszukiwaniu pokoju ląduje na Bałkanach)
 • Jurij Andruchowycz – „Leksykon miast intymnych” (przeprawa ze wschodnich granic Europy (Ukrainy) na jej zachodnie flanki (do Hiszpanii i Portugalii)
 • Sylvain Tesson – „Lato z Homerem” (autor zamieszkał na greckiej wysepce, by poczuć na własnej skórze wpływ geografii na podstawowe dla kultury Europy dzieła)
 • Olga Tokarczuk – „Księgi Jakubowe” (jej bohaterowie podróżują przez pogranicze, zarówno geograficzne, jak i kulturowe)
 • Robert MacFarlane – „Szlaki. Opowieści o wędrówkach” (eseistyczno-przyrodniczo-historyczna książka, której autor opisuje krajobraz, tłumaczy geologię i idzie na piechotę zapominanymi traktami).
 • Michel Houellebecq –„Mapa i terytorium” (Jed Martin robi karierę artystyczną fotografując rozmaite plany)
 • Jennie Dielemans – „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym” (dzięki szwedzkiej dziennikarce dowiemy się, skąd właściwie wzięła się idea wakacji i kiedy podróż stała się urlopem, wytchnieniem od codziennych obowiązków)
 • Charlotte Gordon – „Buntowniczki” (odwiedzimy Włochy widziane oczami Mary Shelley, jednej z bohaterek biograficznej prozy na skrzyżowaniu gatunków) 
 • Karl Ove Knausgård – „Moja walka” (podróże mogą być bliskie i dalekie, jak w tej wielotomowej książce, której autor doznaje objawienia w podmiejskim pociągu).

Aktorskie głosy w ciekawych miejscach

Miejsce akcji: ciekawe i nie wszystkim znane zakątki osiedla Powstańców Śląskich.

 • Ogród, Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grażyny Bacewicz, pl. Powstańców Śląskich 12 – tam Anna Dziewit-Meller zinterpretuje „Witajcie w raju. Reportaże o przemyśle turystycznym” Jennie Dielemans
 • Park na placu Powstańców Śląskich (na samym rondzie) – tam Grzegorz Małecki przeczyta fragment „Szlaków. Opowieści o wędrówkach” autorstwa Roberta Macfarlane’a
 • Psi Park (dawniej Górka Friebego), ul. Sztabowa 68 – tam spotkamy Jarosława Boberka, czytającego powieść Sylvaina Tessona „Lato z Homerem”
 • Stadion Młodzieżowego Centrum Sportu, ul. Sztabowa 101 – Krzysztof Czeczot przeczyta tam „Leksykon miast intymnych. Swobodny podręcznik do geopoetyki i kosmopolityki” Jurija Andruchowycza
 • Liceum Ogólnokształcące nr VIII im. Bolesława Krzywoustego, ul. Zaporoska 71 – tam zobaczymy Elizę Rycembel, która odczyta fragment biograficznych „Buntowniczek. Niezwykłego życia Mary Wollstonecraft i jej córki Mary Shelley” pióra Charlotte Gordon
 • 4 Regionalna Baza Logistyczna, ul. Bernarda Pretficza 28 – tam fragmenty „Czarodziejskiej góry” Thomasa Manna przeczyta Anna Dereszowska
 • Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Aleja Dębowa 16 – w ogrodzie Krystyna Czubówna zaprezentuje sceny z „Ksiąg Jakubowych” dolnośląskiej noblistki Olgi Tokarczuk
 • Pod Ciśnieniem, ul. Sudecka 96 – tam Magdalena Popławska – dzięki Kapce Kassabovej i jej „Granicy. Na krawędzi Europy” – zabierze nas na rubieże kontynentu
 • Sky Tower – tam wycinek „Mojej walki” Karla Ove Knausgårda zinterpretuje Andrzej Zieliński.
 • Uniwersytet Ekonomiczny (plener pomiędzy budynkami) – tam Andrzej Konopka interpretować będzie powieść Michela Houellebecqa „Mapa i terytorium”

Wśród aktorów, którzy będą czytali fragmenty wybranych przez Maksa Cegielskiego książek posłuchamy m.in. Elizy Rycembel, którą kojarzymy m.in. z filmu „Boże Ciało” i serialu „Belfer”, Andrzeja Zielińskiego (o głosie, który roztopiłby lodowiec, a znanego m.in. z fenomenalnego serialu „Boża podszewka”, wielu spektakli Teatru Telewizji, choćby „Niektóre gatunki dziewic” i „Rozmowy z katem”), Jarosława Boberka (jego głos z kolei znają fani animacji, m.in. „Shreka”, „Epoki lodowcowej”). 

Liczba uczestników Europejskiej Nocy Literatury? Dziś trudno oszacować, wiadomo jednak, że organizatorzy zapewnią czytelnikom bezpieczne warunki, spełnione zostaną wymogi sanitarne związane z sytuacją epidemiczną.  

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach na miejscu, przygotowane będą rejestracje filmowe (na kanałach ENL oraz Strefy Kultury Wrocław), więc nie uronimy ani jednego słowa.  

Europejska Noc Literatury 2020

Europejska Noc Literatury 2020

Spotkania
Termin 29 sierpnia 2020 18:00

Miejsce Barbara

Zobacz

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu

Po raz pierwszy zorganizowana w 2013 roku (w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016), potem regularnie i z sukcesem powtarzana. Z sukcesem nie tylko artystycznym (wiele z prezentowanych tu książek wybierano z wielką uwagą, niektóre były dyskutowane, jak m.in. „Historia przemocy” Eduarda Louisa), ale i frekwencyjnym. W 2019 roku, kiedy kuratorką była znana krytyczka literacka Justyna Sobolewska, na osiedle Plac Grunwaldzki przyszło 12 000 czytelników.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl