wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Europejska Marka Trendu 2017 dla Pociągu do Kultury z Berlina do Wrocławia
Pociąg do kultury fot. materiały prasowe
Pociąg do kultury

Pociąg do kultury to bezpośrednie weekendowe połączenie Berlin – Wrocław. Zostało uruchomione z inicjatywy władz Berlina, Brandenburgii i Wrocławia 30 kwietnia 2016 roku, kiedy Wrocław był Europejską Stolicą Kultury.

Reklama

Dzięki niemu turyści z Niemiec mogli przyjeżdżać na wydarzenia ESK Wrocław 2016, a mieszkańcy Wrocławia mogli korzystać z oferty kulturalnej Berlina. Podczas wczorajszego (9.11.) rozdania nagród w berlińskim Wintergarten Pociąg do Kultury otrzymał europejską nagrodę w kategorii „Trend 2017”. 

Pociąg kursuje między Berlinem, Cottbus i Wrocławiem. Połączył Brandenburgię i Dolny Śląsk. Bilet w jedną stronę kosztuje tylko 19 euro. Podczas 4-godzinnej jazdy prezentowany jest jedyny w swoim rodzaju niemiecko-polski program kulturalny. Na pokładzie pociągu znajdują się na stałe fragmenty wystawy „Breslau/Wrocław. Gesichter einer Stadt/Oblicza miasta” oraz mobilna biblioteka.

Czytaj też:  Berlin – Wrocław, czyli „Pociąg do kultury” zajechał [ZDJĘCIA]

Zainteresowanie połączeniem przekroczyło oczekiwania inicjatorów. W roku 2016 z przejazdu skorzystało ponad 24 tysiące osób, nie licząc  pasażerów, którzy w lecie 2016 r. ze względu na brak miejsc w pociągu korzystali z dodatkowych  autokarów na trasie Berlin – Wrocław. Inicjatorzy projektu zdecydowali więc o utrzymaniu pociągu do końca 2018 r.,zamiast – jak zakładano pierwotnie – do 8 stycznia 2017 r.

Czytaj też: Pociąg do kultury Berlin-Wrocław do końca 2018 roku

Przedsięwzięcie łączące ludzi, narody i kraje poprzez kulturę znalazło uznanie także u Jury, które w ramach Europejskich Nagród Kulturalnych przyznało mu nagrodę „Europejskiej Marki Trendu 2017”.  

– Ten pociąg jeszcze mocniej połączył nas, nasze kultury. Jesteśmy zaszczyceni i bardzo dumni z nagrody „Europejska Marka Trendu 2017“. Nagroda ta jest dla nas dowodem, że jesteśmy na właściwej drodze w kwestii relacji polsko-niemieckich – powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Europejska Marka Trendu 2017 dla Pociągu do Kultury

„Marka Trendu” jest kategorią Europejskich Nagród Kulturalnych. Autorom najlepszych strategii marketingowych branży kulturalnej, najbardziej kreatywnych inwestycji sponsorskich w kulturę, najbardziej innowacyjnych programów edukacyjnych i najbardziej zaangażowanym managerom kultury w danym roku przekazana zostaje statuetka AURICA.

Rozkład jazdy i zakup biletów na Pociąg do Kultury

Pociąg do Kultury wyrusza w każdą sobotę i niedzielę rano o 8.32 z Berlina-Lichtenberg i dojeżdża do Wrocławia około godziny 13:00. W sobotni wieczór i niedzielne popołudnie pociąg kursuje z powrotem do Berlina. Bilet w jedną stronę kosztuje 79 PLN (19 Euro), w dwie strony  158 PLN (38 Euro), bilet dla dzieci kosztuje połowę.

Bilety można zakupić na stronie dbregio-shop.de, w biletomatach DB, w punktach sprzedaży DB oraz w KD. Bilet dodatkowo obowiązuje w autobusach i tramwajach komunikacji miejskiej Wrocławia. Rozkład jazdy można znaleźć na stronach kolejedolnoslaskie.pl, VBB.de/kulturzug, Bahn.de/Kulturzug, oraz w aplikacji mobilnej VBB-App Bus&Bahn. 

Program kulturalny z Wrocławia do Berlina

Różnorodny program odczytów, koncertów, treningów, coachingów i wykładów wnosi wiele do spotkań pasażerów z Niemiec, Polski i innych krajów. Dzięki temu powstają nowe związki między instytucjami i artystami w obu państwach. Od kwietnia 2016 roku w Pociągu do Kultury gościli m. in. autorka Katja Pietrowskaja, Nadia Szagdaj, kolektyw performatywny Club Real, zespół GaGa Zielone Żabki i muzyk Paul Brody.

Europejska Marka Trendu 2017 dla Pociągu do Kultury

Odbywające się co miesiąc we współpracy z berlińskimi i wrocławskimi klubami i DJami Noce Klubowe łączą w szczególności grupy młodych ludzi. Więcej informacji o wydarzeniach kulturalnych można znaleźć na Facebooku www.facebook.com/vbbpolen.

Hotele we Wrocławiu z rabatami

Pasażerowie Pociągu do Kultury otrzymają w wybranych wrocławskich hotelach rabat przy rezerwacji bezpośredniej w hotelu (telefonicznej lub pocztą elektroniczną). Upust zostaje przyznany za okazaniem biletu przy wymeldowaniu. 

materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl