wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. European Glass Festival. Europejski Festiwal Szkła do listopada
Prace Sebastiana Pietkiewicza materiały prasowe
Prace Sebastiana Pietkiewicza

Wytwory ze szkła są jednymi z najbardziej kruchych, choć hartują się w niebotycznie wysokich temperaturach. W muzeach mogą przegrać z bardziej spektakularnymi dziełami sztuki, ale artyści obecni podczas Europejskiego Festiwalu Szkła udowadniają, że szkło to budulec trwały i pobudzający fantazję. Impreza potrwa we Wrocławiu do niedzieli, ale większość wystaw obejrzymy do połowy listopada.

Reklama

Dolny Śląsk - region szkłem bogaty

Festiwal o wdzięcznym motto „Play with Glass” nieprzypadkowo narodził się właśnie we Wrocławiu (obecnie to jego szósta edycja). To w stolicy Dolnego Śląska mamy jedyną w Polsce Katedrę Szkła w Akademii Sztuk Plastycznych, a w regionie niezwykle bogate tradycje hut szkła i nawet dziś wiele pracowni specjalizujących się w wytwarzaniu szkła artystycznego (przeczytacie o nich w Szklanym szlakiem na Dolnym Śląsku. Gdzie znajdziemy piękne szkło).

play with glass wystawa

"Play With Glass" – Europan Glass Festival / Europejski Festiwal Szkła

Wystawa / Design
Termin od 18 października 2017 do 5 listopada 2017

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Szkłem o współczesnym świecie

Festiwal rozpoczyna się w środę 18 października i potrwa do niedzieli 22 października, choć de facto większość szklanych wystaw możemy obejrzeć jeszcze przez miesiąc. Warto wybrać się zwłaszcza do genialnej przestrzeni Sali Sesyjnej na Dworcu Głównym PKP, gdzie obejrzymy główną wystawę „Stories from the North Sea” dwojga Belgów – Anne Notebaert i Jeroena Heerweghe. Obydwoje mieszkają nad Morzem Północnym i z fauną oraz florą tego miejsca związane są ich zaskakujące, piękne prace.

Ponadto przekonamy się, że z pomocą szkła można prowadzić artystyczny dyskurs. Przykładem wystawy Amerykanina Johna Morana (motyw martwej natury), czy Holendra Maurice'a La Rooy'a (motyw śmierci we współczesnym świecie). Wśród artystów rodzimych – Marzena Krzemińska-Baluch, która gnie szkło na formach wykonanych w technice grawitacyjnej.

Wrocławski spacer szklanym szlakiem

Warto, jak co roku, przespacerować się szlakiem szklanych atrakcji Wrocławia i podziwiać dzieła naszych rodzimych artystów (przeczytacie o nich w Szklane dzieła wrocławskie. Przewodnik). Spacery w środę 18 i w niedzielę 22 października.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl