wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Można już korzystać z e-Czytelni. W ofercie 9 tys. bezpłatnych książek

Można już korzystać z e-Czytelni. W ofercie 9 tys. bezpłatnych książek

Redakcja www.wroclaw.pl,

W zasobach e-Czytelnii jest 9000 wydawnictw, w tym powieść noblistki Olgi Tokarczuk fot. pixabay/mohamed_hassan cc
W zasobach e-Czytelnii jest 9000 wydawnictw, w tym powieść noblistki Olgi Tokarczuk

Na Wrocławskiej Platformie Edukacyjnej można bezpłatnie skorzystać z gigantycznych cyfrowych zbiorów. Dostępnych jest 9 tys. tytułów, a wśród nich lektury szkolne (jak choćby „Katarynka” i „Mały książę”), teksty naukowe, popularnonaukowe, dydaktyczne, ale również literatura piękna, młodzieżowa, fantastyka, a wreszcie książki do nauki języków obcych, podręczniki, atlasy, mapy świata i wiele innych.

Reklama

Czym jest e-Czytelnia i kto może z niej korzystać?

– E-Czytelnia to nowy projekt na etapie pilotażu, przyglądamy się jak działa i będziemy go nadal rozwijać, tak by zasoby czytelni były coraz większe a korzystanie z niej coraz wygodniejsze – tłumaczy Marcin Miedziński, zastępca dyrektora Wydziału Przedszkoli i Szkół Podstawowych Urzędu. 

Z e-Czytelni mogą korzystać Użytkownicy Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej. To moduł Wrocławskiego Systemu Bibliotek Szkolnych. WSBS unowocześnia teraz ofertę bibliotek szkolnych i dopasowuje ją do potrzeb współczesnych czytelników udostępniając im bezpłatnie tysiące książek i innych wydawnictw.  

Zasoby internetowej czytelni pochodzą z platformy IBUK Libra oraz Wolnych Lektur i mogą być dostępne w różnych formatach tekstowych (ePUB, MOBI, PDF, TXT, FB2) a część także jako audiobooki (MP3, OGG VORBIS).

Jak korzystać z e-Czytelni?

Wystarczy dostęp do internetu i wejście w przeglądarkę stron internetowych (niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego czy urządzenia).

Jak korzystać z e-Czytelni. Instrukcja

Najłatwiej jest zalogować się do Wrocławskiej Platformy Edukacyjnej https://pe.edu.wroclaw.pl za pomocą tego samego konta, z którego uczniowie i nauczyciele korzystają w czasie lekcji, a następnie przejść do zakładki e-Czytelnia.

Wyszukiwarka tytułów

W e-Czytelni znajdziemy wyszukiwarkę, za pomocą której można znaleźć potrzebny tytuł. Można wyszukiwać interesujące tytuły na wybranej platformie (IBUK Libra, Wolne Lektury), po autorze, tytule książki, serii lub temacie.

Przy wyszukaniu po tytule np. „Mały Książę”, katalog odnajduje 3 pozycje: Aby otworzyć e-book należy kliknąć w TYTUŁ wybranej pozycji, a następnie wybrać opcję PRZEJDŹ DO ŹRÓDŁA.

Twoja osobista półka

Wybraną książkę w IBUK Libra można umieścić na swojej osobistej półce, aby mieć do niej szybki i łatwy dostęp. Książka otwiera się w nowej karcie.

Po zakończeniu czytania wychodzimy zamykając kartę.

Dodatkowe zalety korzystania z IBUK Libry, z której zasobów korzysta e-Czytelnia to tworzenie własnej e-półki z książkami, możliwość prowadzenia notatek bezpośrednio w książce, dodawanie zakładek i tagowanie ważnych fragmentów, zakreślanie kolorami, wyszukiwanie słów i fraz, -zaawansowane przeszukiwanie treści, sprawdzanie trudnych pojęć i słów (również obcojęzycznych) w bazie wiedzy PWN (słowniki/encyklopedie), - dostosowanie układu tekstu do każdego urządzenia (komputer stacjonarny, laptop, tablet, smartfon).

Użytkownicy WPE posiadający konto czytelnika wydane w bibliotece szkoły mogą połączyć te 2 konta.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl