wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dzień Teatru Publicznego w Pantomimie Wrocławskiej. Wydarzenia

Scena ze spektaklu „Hydrokosmos”/fot. Natalia Kabanow

Tegoroczny Dzień Teatru Publicznego 16 maja będzie zupełnie inny z hasłem „Czekamy”, a Wrocławski Teatr Pantomimy, zamiast jednego dnia, postanowił świętować przez cały tydzień i przygotował dla widzów sporo niespodzianek. – Zdecydowaliśmy się m.in. na emisję spektakli reżyserowanych przez Henryka Tomaszewskiego, bo to on ukształtował nasz język i konwencję pantomimy zespołowej – podkreśla Piotr Soroka z Teatru Pantomimy. Wydarzenia potrwają od 16 do 23 maja. 

Reklama

Spektakle, spotkania z aktorami online

Przez cały tydzień zespół WTP przygotował specjalny cykl na Tydzień Teatru Publicznego, z w którym aktorzy i aktorki WTP opowiadają o procesie powstawania przedstawień, dzielą się swoimi spostrzeżeniami, przywołują anegdoty związane ze spektaklem.

Dla fanów twórczości Henryka Tomaszewskiego, wielkiego twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy, wielkim wydarzeniem będą dwa wyreżyserowane przez mistrza spektakle, które powstały dla Teatru Telewizji. 

Pierwszy – „Rycerze króla Artura” (premiera sceniczna w październiku 1981 roku) to adaptacja legend związanych z tematem Króla Artura, Rycerzy Okrągłego Stołu i Grala ze zbiorów Thomasa Malory'ego „Śmierć Artura”, czy Rogera L. Greena „O Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu”.

Drugi „Tragiczne gry” to ostatnie przedstawienie, jakie Henryk Tomaszewski wyreżyserował w swoim teatrze. Przygotowane przez niego w 1999 r. „Tragiczne gry” powstały na kanwie wątków dwóch nieznanych wcześniej w Polsce sztuk austriackiego dramaturga, Ferdinanda Brucknera: „Te Deum” napisanego w latach 1918-1919 oraz „Der Tod einer Puppe” (Śmierć lalki) wystawionego po raz pierwszy w 1956 r. Z tych dwóch tekstów Tomaszewski stworzył nową całość dramaturgiczną.    

Gdzie znaleźć materiały online

Facebook Wrocławskiego Teatru Pantomimy

YouTube WTP

Instagram WTP

(Ty)Dzień Teatru Publicznego – program wydarzeń

16 maja, sobota

 • godz. 10.00-11.00 live na Instagramie Pantomimy (Pantomima_wroclaw) – Po co nam dzisiaj teatr? – rozmowa Leszka Bzdyla i Piotra Soroki
 • od godz. 10.00 na FB i Instagramie Teatru – Manifest – aktorki i aktorzy WTP czytają fragment tekstu Joanny Krakowskiej o idei teatru publicznego

17 maja, niedziela

 • godz. 10.00-22.00 na YouTube Teatru – „Rycerze króla Artura” – emisja przedstawienia w reżyserii Henryka Tomaszewskiego przygotowanego dla Teatru Telewizji. 
 • od godz. 10.00 na FB i Instagramie Teatru – Do zobaczenia w teatrze! – aktorki i aktorzy WTP zapraszają do teatru po pandemii na przedstawienie „Where do we go from here” w reżyserii Eweliny Marciniak. 

18 maja, poniedziałek

 • od godz. 10.00 na FB i Instagramie Teatru – Do zobaczenia w teatrze! – aktorki i aktorzy WTP zapraszają do teatru po pandemii na przedstawienie „BATORY trans” w reżyserii Martyny Majewskiej.

19 maja, wtorek

 • od godz. 10.00 na FB i Instagramie Teatru – Do zobaczenia w teatrze! – aktorki i aktorzy WTP zapraszają do teatru po pandemii na przedstawienie „Pustka. Pustynia. Nic.” w reżyserii Leszka Bzdyla.

20 maja, środa

 • od godz. 10.00 na FB i Instagramie Teatru – Do zobaczenia w teatrze! – aktorki i aktorzy WTP zapraszają do teatru po pandemii na przedstawienie „Hydrokosmos” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

21 maja, czwartek

 • od godz. 10.00 na FB i Instagramie Teatru – Do zobaczenia w teatrze! – aktorki i aktorzy WTP zapraszają do teatru po pandemii na przedstawienie „Café Panique” w reżyserii Joanny Gerigk.

22 maja, piątek

 • od godz. 10.00 na FB i Instagramie Teatru – Do zobaczenia w teatrze! – aktorki i aktorzy WTP zapraszają do teatru po pandemii na przedstawienie „Mikrokosmos” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

23 maja, sobota

 • od godz. 10.00-22.00 na YouTube Teatru – „Tragiczne gry” – emisja przedstawienia w reżyserii Henryka Tomaszewskiego przygotowanego dla Teatru Telewizji.
 • od godz. 12.00 wykład prof. Mirosława Kocura o historii pantomimy, dostęp bezpłatny na platformie You-Tube oraz Facebooku teatru. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama