wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Drzewo” – premiera dla przedszkolaków we Wrocławskim Teatrze Lalek
Spektakl dla dzieci w wieku 3-5 lat w reżyserii Bartosza Kurowskiego fot. A. Cerelczak
Spektakl dla dzieci w wieku 3-5 lat w reżyserii Bartosza Kurowskiego

Przeznaczony dla przedszkolaków spektakl według scenariusza i w reżyserii Bartosza Kurowskiego jest opowieścią o czterech porach roku i zarazem porach życia każdego człowieka. W przygotowaniach brały udział niesłyszące dzieci i seniorzy, a na scenie aktorzy będą posługiwali się także językiem migowym. Premiera 17 listopada.

Reklama

Cztery pory roku, cztery pory życia

Na plakacie mamy, nieprzypadkowo, cztery liście. Kiedy reżyser Bartosz Kurowski po raz pierwszy rozmawiał o pomyśle na spektakl z Jakubem Kroftą, dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Teatru Lalek miał w planach projekt poświęcony czterem porom roku.

Potem zrodziła się myśl, aby pory roku stały się jednocześnie porami życia i by cztery historie połączyć w jedno przedstawienie. Opowiadane tekstami wierszy m.in. Juliana Kornhausera, Leopolda Staffa, Ewy Szelburg-Zarembiny, Władysława Broniewskiego, które reżyser Bartosz Kurowski doskonale pamięta z dzieciństwa.

– Dlatego wiosna będzie o dzieciństwie, najbardziej beztroskim okresie, lato o dojrzewaniu, w jesieni zainteresowanie skupi się na osobie starszej i okresie dojrzałym, podobnie jak zima – wyjaśnia Kurowski.  

Spektakl dla wnucząt i dziadków

W spektaklu zobaczymy przede dwie aktorki – Agata Cejba będzie uosobieniem dziecka, a Barbara Pielka osoby starszej, bo „Drzewo” jest spektaklem międzypokoleniowym, adresowanym do dzieci w wieku przedszkolnym i seniorów. Do wnuków i ich ukochanych babć i dziadków.

Drzewo

Drzewo

Teatr lalek
Termin od 17 listopada 2018 do 20 grudnia 2018

Miejsce Wrocławski Teatr Lalek

Zobacz

Wiersze mówione językiem migowym

Przygotowując scenariusz do „Drzewa” realizatorzy zorganizowali warsztaty dla przedszkolaków z Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących, odwiedzili też Przedszkole nr 87. – Nie chcieliśmy, aby był to spektakl dorosłych, którzy starają się myśleć jak dzieci. Słuchaliśmy więc przedszkolaków, ich pomysłów, wizji – wyjaśnia Marta Kurowska, która we Wrocławskim Teatrze Lalek prowadzi działania społeczno-edukacyjne.

Ze współpracy z młodymi widzami narodził się pomysł, by aktorki nie tylko grały, ale równocześnie migały. – W języku migowym trudno wyrazić metaforę, więc w „Drzewie” przekażemy niesłyszącym dzieciom nie tyle dosłowny przekład wierszy, ale główną ideę, sens – dodaje Marta Kurowska. Konsultantem języka migowego przy spektaklu jest Wioletta Boczar-Dominiak. 

Ale, równolegle, realizatorzy poprosili do udziału w spektaklu siedmioro seniorów, którzy zagrali babcie i dziadków, ich czytania zarejestrowano na wideo, zaś projekcje (autorstwa Roberta Maniaka) zobaczymy podczas każdego z przedstawień.

Muzykę na żywo wykonuje akordeonista Łukasz Matuszyk.

Premiera „Drzewa” 17 listopada.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl