wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 21°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Dom Literatury Wrocław ruszy prawdopodobnie w styczniu

W 2016 roku Wrocław będzie nie tylko Europejską Stolicą Kultury, także Światową Stolicą Książki archiwum www.wroclaw.pl
W 2016 roku Wrocław będzie nie tylko Europejską Stolicą Kultury, także Światową Stolicą Książki

Od początku 2016 roku, według pomyślnych prognoz, we Wrocławiu rozpocznie działalność nowa instytucja kultury. Na razie pod roboczą nazwą Dom Literatury Wrocław. Połączy w sobie Wydawnictwo Warstwy, Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek i będzie służyła m.in. popularyzacji czytelnictwa. W styczniu może też ruszyć Wrocławski Program Wydawniczy, który pomoże wrocławskim wydawcom.   

Reklama

Dom Literatury Wrocław już w styczniu

W 2016 roku Wrocław będzie nie tylko Europejską Stolicą Kultury, także Światową Stolicą Książki.

– Chcielibyśmy, aby z bogatego roku w kulturze Wrocławia na trwałe zostało coś istotnego – zwraca uwagę Jarosław Broda, dyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Stąd pomysł, aby powołać nową instytucję kultury dedykowaną książce, czytelnictwu i promocji czytelnictwa. – Nasza wstępna propozycja przewiduje, że instytucja będzie się nazywała Dom Literatury Wrocław – wyjaśnia Jarosław Broda. Pod tym szyldem skupione zostaną dwie struktury – Wydawnictwo Warstwy oraz Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

Nowa instytucja miałaby rozpocząć działalność 1 stycznia 2016 roku pod warunkiem, że Rada Miejska przychyli się do tej propozycji. Projekt uchwały związany z Domem Literatury Wrocław zostanie przedłożony radnym podczas najbliższej sesji za dwa tygodnie.

Willa Karpowicza dla tłumaczy

Nowa instytucja będzie miała szersze zadania – działalność wydawniczą, kontynuowanie i rozwijanie targów Dobre Strony i Wrocławskich Targów Dobrych Książek, ale też zostałaby operatorem programu ICORN dedykowanego pisarzom prześladowanym w swoich krajach macierzystych.

Przystąpienie do tej sieci Rada Miejska zaakceptowała na poprzedniej sesji. Dom Literatury Wrocław będzie też, najprawdopodobniej, operatorem ośrodka, który ma powstać w willi Tymoteusza Karpowicza na Krzykach, która należy do miasta.

– Pracujemy nad koncepcją modernizacji, przebudowy willi w taki sposób, by mogła stanowić ośrodek rezydencjalny dedykowany tłumaczom literatury polskiej na języki obce – zapowiada Jarosław Broda. Translatorzy przyjeżdżaliby do Wrocławia na stypendia i tu pracowali. Są plany zaaranżowania 7 pokoi dla tłumaczy, a salon stanowiłby także miejsce spotkań i dyskusji. Jeszcze nie wiadomo, jak prowadzić ośrodek, być może także z pomocą państwowych instytucji. – Zainspirował nas ośrodek w niemieckim Straelen, który jest prowadzony przez miasteczko, land i państwo, wspaniale funkcjonuje od lat, a nasi sąsiedzi chwalą się sporą biblioteczką przekładów z języka niemieckiego na wiele języków świata – przyznaje dyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego.

Na pomoc wydawnictwom

Równolegle miasto chce pomóc także wydawcom i skupić w jednym miejscu środki, które od lat przeznaczane są na wsparcie różnych wydawnictw. W ciągu minionej dekady udało się wesprzeć finansowo ok. 1000 różnych publikacji.

– To powód do dumy, ale wszystko należałoby uporządkować i transparentnie prowadzić, dlatego chcemy stworzyć, prawdopodobnie na terenie Impartu, Wrocławski Program Wydawniczy – tłumaczy Jarosław Broda. Program będzie zbudowany na wzór funduszu filmowego, którego operatorem jest Odra Film.

– Pragniemy, aby finanse wspierały wydawców w taki sam sposób dla wszystkich i aby to się odbywało w drodze konkursu – podkreśla dyrektor wydziału kultury Urzędu Miejskiego. Wydawcy składaliby projekty, które oceniliby eksperci. Informacja o wrocławskim programie wydawniczym znalazła się w uchwale, która zostanie wkrótce przedstawiona Radzie Miejskiej. Jeśli uchwała zostanie przyjęta program dla wydawców ruszy już w styczniu.  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl