wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Kultura
 3. Aktualności
 4. Kamienica przy Solnym odrestaurowana. Będzie tu Dom dla Kultury
Dom dla Kultury OP ENHEIM w kamienicy przy pl. Solnym 4 fot. Janusz Krzeszowski
Dom dla Kultury OP ENHEIM w kamienicy przy pl. Solnym 4

To prywatna instytucja kulturalna, która będzie działała w gruntownie odrestaurowanej kamienicy kupionej w 2013 roku przez Violę Wojnowski, prezes Fundacji OP ENHEIM. W sześciokondygnacyjnym budynku znajdzie się miejsce m.in. na galerię sztuki i salę koncertową. Pierwsza wystawa – prac Mirosława Bałki – jesienią, podobnie jak oficjalne otwarcie, choć zwiedzać OP ENHEIM można już 17 czerwca.

Reklama

Kamienica na pl. Solnym odzyskuje świetność

– Ta oryginalna, niepowtarzalna kamienica jako jedna z niewielu ocalała z wojennej pożogi, stąd w środku znajdziemy wiele detali architektonicznych – wyjaśnia Volkner Umlauft z Fundacji OP ENHEIM i podkreśla, że decydując się na zakup kamienicy w 2013 roku Viola Wojnowski chciała nie tylko ją odbudować i przeznaczyć na nowe inwestycje. – Ten dom jest jak spacer po historii miasta – polskiej, niemieckiej i żydowskiej, chcieliśmy zwrócić także uwagę na ludzi, którzy tu mieszkali – dodaje Umlauft. Wystawę poświęconą historii Domu Oppenheimów obejrzymy od 18 lipca przed hotelem Monopol.

Dom dla Kultury OP ENHEIM w kamienicy przy pl. Solnym 4

Salon Herz, nazwany na pamiątkę rodziny, która prowadziła w kamienicy swój słynny sklep z butami/fot. Janusz Krzeszowski

– Przez ostatnie pięć lat wykonano wiele prac, by Dom Oppenheimów odzyskał świetność i okazało się, że możliwy jest mariaż tradycji, historii z nowoczesnością – przekonuje Kama Wróbel, dyrektor artystyczna Domu dla Kultury OP ENHEIM, nowej prywatnej instytucji kultury.

Dom dla Kultury OP ENHEIM w kamienicy przy pl. Solnym 4

Po zakupie kamienicy, już w 2016 roku podjęto decyzję o utworzeniu Fundacji OP ENHEIM i kluczowego dla niej projektu – Domu dla Kultury OP ENHEIM, w ramach którego organizowane będą wystawy, koncerty, wydarzenia. Pieniądze fundatorzy chcą uzyskać m.in. z pieniędzy uzyskanych z wynajmu biur (na jednym z pięter działa już pracownia architektoniczna). 

Festiwal Nowe Horyzonty w OP ENHEIM

Plany działalności kulturalnej są dalekosiężne. Na razie kamienicę obejrzą tylko chętni, którzy zapiszą się na trasy z przewodnikiem 17 czerwca. – Potem zamykamy Dom dla Kultury OP ENHEIM, by przygotować i doszlifować program artystyczny – mówi Kama Wróbel. Już w lipcu zaplanowano wydarzenia wspólnie z Festiwalem Nowe Horyzonty (będzie tu biuro prasowe, odbędą się master classes). – Jesteśmy otwarci na współpracę z instytucjami, nowymi partnerami – zapewnia Kama Wróbel.

Inauguracja artystyczna w październiku

Otwarcie Domu dla Kultury jesienią, prawdopodobnie w połowie października. Na pierwszy ogień wystawa Mirosława Bałki, obecnie jednego z najbardziej cenionych polskich artystów na świecie, który przygotował prace związane z historią kamienicy i Wrocławia. Kuratorką będzie Anda Rottenberg, słynna charyzmatyczna dyrektor warszawskiej Zachęty.

Dom dla Kultury OP ENHEIM w kamienicy przy pl. Solnym 4

Na tym planów Domu dla Kultury nie koniec. Prawdopodobnie obejrzymy też prace z kolekcji OP ENHEIM cenionych twórców. Nazwisk jeszcze organizatorzy nie chcą zdradzać. Wiadomo natomiast, że fundacja będzie wspierać artystów-rezydentów, którzy na czas pracy zamieszkają w kamienicy przy placu Solnym 4.

Odrestaurowana perła architektury

Przed renowacją kamienica była znana m.in. z charakterystycznego ciemnozielonego koloru. Po ukończeniu prac konserwator z Goerlitz zdecydował, że Dom Oppenheimów powinien mieć jasnozielony kolor i badał odcienie zieleni, jakie stosowano w epoce baroku, stąd właśnie wziął się ten odcień. Zachwyt wzbudza w środku zwłaszcza przeszklona oficyna, wzniesiona na ruinach dawnej, której nie było już sensu odbudowywać.

Dom dla Kultury OP ENHEIM w kamienicy przy pl. Solnym 4

W głównym budynku zachowano nie tylko oryginalne drzwi, ale przede wszystkim stare cegły (wyeksponowane w piwnicy), fragmenty oryginalnych barokowych okien, fragmenty polichromii.

W ościeżnicach znaleziono mezuzy (niewielkie pojemniki, w których przechowywano fragmenty Tory), które obecnie oddano do renowacji. 

Co mieści kamienica Oppenheimów

 • Parter (gastronomia – po lewej od wejścia – Bema Cafe, po prawej – Fuzja na Solnym, po wejściu do środka – sień, przejście do patio) 
 • I piętro (miejsce na galerię sztuki)
 • II i III piętro (powierzchnie biurowe do wynajęcia)
 • IV piętro (mieszkanie dla artysty rezydenta Fundacji OP ENHEIM)
 • V piętro (Salon Herz – nazwa na pamiątkę rodziny, która w przed wojną prowadziła w kamienicy sklep z butami – miejsce koncertów i spotkań)
 • Oficyna (na parterze gastronomia, na kolejnych piętrach sale konferencyjne, dziedziniec)
 • Piwnica (Będzie się tu mieściła m.in. piwniczka eventowa Fuzji na Solnym)

Zobaczcie, jak kamienica wyglądała jeszcze dwa lata temu

17 czerwca – drzwi otwarte

W najbliższą niedzielę można zwiedzić całą kamienicę pod numerem pl. Solny 4, zwaną Domem Oppenheimów. Od 12.00 do 16.00 (co 45 minut) zaplanowano półgodzinne oprowadzania w towarzystwie przewodniczki Renaty Bardzik-Miłosz. Aby wziąć udział trzeba przesłać wiadomość z imieniem nazwiskiem oraz wybraną godziną zwiedzania (12:00, 12:45, 13:30, 14:15 i 15:00) na adres: [email protected]

Zdjęcia Janusz Krzeszowski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl