wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Dolnośląski Festiwal Architektury w tym roku online
Dolnośląski Festiwal Architektury Stowarzyszenie Architektów Polskich
Dolnośląski Festiwal Architektury

9. edycja DoFA startuje w czwartek 19 listopada i potrwa do soboty 21 listopada, wyłącznie online, ale dla uczestników sporo atrakcji, jak wirtualne spacery po nowych wrocławskich obiektach, debaty, wykłady, a nawet kino dokumentalne i wręczenie Nagrody SARP. Mottem festiwalu jest w tym roku „Otwarte miasto”, a program zbudowano wokół tego, jak miasto wielokulturowe powinno się zmieniać.

Reklama

Wirtualne zwiedzanie budynków

Propozycja absolutnie dla każdego, bo przewodnikami będą specjaliści. W piątek 20.11 o 14.00 najbardziej znany wrocławski architekt, Zbigniew Maćków pokaże nam budynek biurowo-usługowy Nowy Targ, który stanął obok gmachu Urzędu Miejskiego przy pl. Nowy Targ. Natomiast w sobotę 21.11 o 12.30 po Hotelu The Bridge na Ostrowie Tumskim oprowadzi widzów Michał Goncerzewicz. 

9. Dolnośląski Festiwal Architektury  DoFA online

9. Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA online

Termin od 19 listopada 2020 do 21 listopada 2020

Miejsce Wydarzenie online

Zobacz

Ciekawe dokumenty o architekturze

Najpierw petarda – film o Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown, kobietach architektkach, planistkach, pedagożkach, kuratorkach i aktywistkach, które nie tylko pracowały z największymi w branży (Miesem van der Rohe, Le Corbusierem), ale same wsławiły się znakomitymi projektami i inicjatywami. Choć dziś dobiegają dziewięćdziesiątki wigoru, intelektualnej klasy i bycia na czasie mogą im pozazdrościć o połowę młodsze koleżanki po fachu. Jak piszą organizatorzy DoFA łączy je jedno, czyli wizja miasta inkluzyjnego i otwartego na potrzeby człowieka. Start w czwartek 19.11 o 20.00.

Warto też zwrócić uwagę na film „Dom Igloo”, bo realizacja Beaty Stobieckiej i Dawida Majewskiego w bardzo ciekawy sposób (m.in. z uwzględnieniem komentarza Zbigniewa Maćkowa) przybliża awangardowy dom jednorodzinny we Wrocławiu, jaki w 1965 roku zaprojektował architekt profesora Witold Lipiński (współautor charakterystycznego w kształcie Obserwatorium Meteorologicznego na Śnieżce). W jego własnym domu mieszkała rodzina (przez blisko sześćdziesiąt lat!), a dom był niejednokrotnie zmieniany dla potrzeb mieszkańców. Start w sobotę 21.11 podczas uroczystości zakończenia DoFA.

Wykłady, których trzeba posłuchać

Miasto otwarte jako system naczyń połączonych /Atelier Starzak Strebicki, 19.11, godz. 18.45

Autorzy, architekci, opowiadają, czym powinno być miasto otwarte (powinno służyć wszystkim swoim użytkownikom bez względu na ich wykształcenie, poziom zamożności czy status społeczny,  gotowe na przyjęcie nowych idei lub propozycji, na wyzwania związane z różnorodnością struktury społecznej, nową mobilnością czy rozwojem zrównoważonym).

„Dobra, czyli otwarta przestrzeń miejska powinna nam służyć, ułatwiać życie, rozwijać umiejętności współdziałania, uczyć szacunku, dzielenia się z innymi, tolerancji i wzajemnego dbania o siebie oraz pielęgnować postawy otwartości i kształtować kompetencje społeczne” – zwracają uwagę architekci z pracowni Starzak Strebicki. 

Miasto wielogłosowe/ Ania Molęda, 19.11, godz. 19.40

Autorka opowie, jak ważne w mieście otwartym jest potrzeba negocjacji i przestrzeni wspólnej. „Współtworząc miasto otwarte zarówno politycy, architekci, urbaniści, ekologowie, jak i mieszkańcy potrzebują przestrzeni wielogłosowej, a nie pozornie wspólnej i w pełni kontrolowanej” – podkreśla Ania Molęda.  

Nieobecna obecność kobiet w mieście otwartym/ Katarzyna Kajdanek, 20.11, godz. 19.00

Jak budować miasto otwarte, kiedy ignoruje się się głosy kobiet i ich potrzeby. Katarzyna Kajdanek spróbuje wytłumaczyć, jak włączenie ruchów miejskich w procesy decyzyjne może częściowo pomóc i jak kluczowe miejskie decyzje warto podejmować w oparciu o rzetelne dane (czyli uwzględniające opinie kobiet). „Luka, która teraz w nich jest, uniemożliwia otwarcie się na inne – niż domyślnie męskie - sposoby myślenia. Krok po kroku trzeba to zmieniać. Miasto otwarte na kobiety jest miastem otwartym na wszystkich” – zaznacza Kajdanek.

Transmisje festiwalowe on-line

Znajdziemy je na stronie dofa.pl i na Facebooku DoFA

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl