wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Dni Filmowe LUX w Nowych Horyzontach od poniedziałku
Dni Filmowe LUX w Nowych Horyzontach od poniedziałku

mat. prasowe

Przez trzy dni (29-31 października) możemy obejrzeć trzy filmy („Styx”, „The other side of everything”, „Twarz”), na które zwrócili uwagę jurorzy Nagrody Filmowej LUX, przyznawanej przez Parlament Europejski. Dwa z nich wyreżyserowały kobiety. Pokazy w Kinie Nowe Horyzonty będą bezpłatne. Choć nie ma już zaproszeń, w miarę dostępności miejsc będą wpuszczane osoby bez biletów, które pojawią w kinie przed seansem. 

Reklama

Aktualna edycja Nagrody Filmowej LUX wystartowała w marcu, pod uwagę brano ponad 50 filmów z krajów Unii Europejskiej. Latem, podczas Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach ogłoszono listę 10 półfinalistów, na której znalazł się także polski film „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej. Pod koniec lipca jury wybrało trzy finałowe projekty. Dwa z nich – „Styx” i „The other side of everything” zobaczymy podczas specjalnych pokazów w Nowych Horyzontach (będą pokazywane w 50 miastach i 28 krajach), wspólnie z „Twarzą”, który jest jednym z 10 nominowanych. Zwycięski obraz poznamy 14 listopada.

Dni Filmowe LUX 2018

Termin od 29 października 2018 do 31 października 2018

Miejsce Kino Nowe Horyzonty

Zobacz

Idea unijnej nagrody

Nagroda filmowa PE promuje obrazy, które są próbą znalezienia odpowiedzi na nurtujące współczesnych Europejczyków pytania, dotyczące tożsamości i wartości, a jednocześnie uzmysławiają poszczególnym ludziom i społeczeństwom nie tylko własną rzeczywistość, ale też rzeczywistość innych ludzi i społeczeństw. Stworzeniu tego wyróżnienia przyświecały dwa cele: ułatwienie dystrybucji ambitnych filmów, powstających na Starym Kontynencie, oraz podsycenie publicznej debaty na temat współczesnej Europy.

Nagroda Filmowa LUX pokazuje historie, które są czymś więcej niż tylko źródłem rozrywki. W ułatwieniu obiegu filmów pomaga stworzenie dla finałowej trójki napisów w 24 językach urzędowych UE, co znacząco pomaga w wykonaniu krajowych kopii i pakietów kina cyfrowego (DCP) dla każdego z 28 państw członkowskich Wspólnoty.

Film, który w tym roku 14 listopada zostanie ogłoszony laureatem Nagrody LUX, będzie zaadaptowany do potrzeb osób niedowidzących i niedosłyszących.

Doktor przekracza Styx

Niemiecko-austriacka koprodukcja „Styx” jest opowieścią o 40-letniej lekarce Rike pracującej w pogotowiu, która postanawia spełnić największe marzenie – żeglować po oceanie na swojej łodzi. Podczas wyprawy Rike dostrzega bliski zatonięcia rybacki kuter z ponad setką osób na pokładzie. Na jej radiowe rozpaczliwe apele nikt nie odpowiada, a sytuacja na wodzie staje się coraz bardziej dramatyczna. Tytuł filmu Wolfganga Fischera jest nawiązaniem do słynnej mitologicznej rzeki oddzielającej świat żywych od świata umarłych, po której pływał tylko Charon, przewoźnik dusz.

Co jest po drugiej stronie drzwi

Serbka Mira Turajlić pyta o to, w najnowszym filmie dokumentalnym, w którym portretuje własną rodzinę, a jej losy są punktem wyjścia do opowieści o Serbii – od czasów komunizmu, rządy Miloševića po odradzający się dziś w kraju nacjonalizm. Reżyserka rozpoczyna od umieszczenia kamery w mieszkaniu swojej rodziny w Belgradzie i zwróceniu uwagi na nieotwierane od 70 lat drzwi. Co znajduje się po ich drugiej stronie, jakie tajemnice rodzinne kryje odseparowane latami wnętrze.    

Życie z nową twarzą

Kilka lat temu całą Polskę poruszyła historia Grzegorza Galasińskiego z niewielkiej wsi pod Oławą, który uległ ciężkiemu wypadkowi i podczas wielogodzinnej operacji w Gliwicach przeszczepiono mu twarz (był to pierwszy w kraju udany zabieg tego typu ze wskazań życiowych). Losy budowlańca stały się inspiracją dla Małgorzaty Szumowskiej, która głównym bohaterem filmu „Twarz” uczyniła właśnie mężczyznę, którego świat zmienia się diametralnie po operacji. Życie z nową twarzą staje się wielkim wyzwaniem.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl