wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 27°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

DCF: „Klasy filmowe” we wrocławskich liceach

Dolnośląskie Centrum Filmowe zaczyna realizację projektu „Klasy filmowe”. Zajęcia, na temat m.in. historii kina, języka filmowego i produkcji filmowej, będą uzupełnieniem zajęć szkolnych i pojawią się w rozszerzonym programie edukacyjnym sześciu klas w trzech liceach. Projekt obliczony jest na udział w nim 173 uczniów. Inauguracja filmowego roku szkolnego odbyła się 24 września w kinie DCF.

Reklama

Zajęcia z zakresu języka filmowego, historii kina i produkcji filmowej prowadzone będą przez cały rok szkolny. Autorski program edukacyjny powstał przy aktywnym udziale filmoznawców, edukatorów i filmowców. Swoimi doświadczeniami z licealistami podzielą się m.in.: Jagoda Szelc, Marek Lechki, Bartosz Kędzierski oraz producenci filmowi – Paweł Kosuń i Marcin Kurek.

W programie biorą udział: Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego, Liceum Ogólnokształcące nr XV im. mjra Piotra Wysockiego i Liceum Ogólnokształcące nr XVI.

W szkole i w kinie

– Program dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia teoretyczne będą prowadzić opiekunowie klas na cotygodniowych zajęciach w szkołach, praktyczne zaś – zaproszeni do współpracy eksperci i twórcy filmowi – raz w miesiącu w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Zajęciom praktycznym towarzyszyć będą pokazy filmów, warsztaty i spotkania z cenionymi twórcami – reżyserami, aktorami czy producentami filmowymi – wyjaśnia Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego.

Cały program działania klas filmowych był konsultowany z nauczycielami z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, filmoznawcami, ale też z młodzieżą, która na co dzień odwiedza DCF.

Inauguracja filmowego roku szkolnego odbyła się w DCF-ie 24 września br. z udziałem gościa specjalnego – Bartosza Kędzierskiego (po lewej, obok dyrektor DCF Jarosław Perduta, który zaprezentował młodzieży swój klip pt. „Dojrzywanie”, mat. prasowe

Zrozumieć kino

Młodzi ludzie, którzy będą brać udział w programie, podkreślają, że filmowe zajęcia to dla nich szansa na lepsze zrozumienie kina, poznanie arkanów sztuki filmowej i odkrycie tajemnic produkcji filmowych, powiązane z możliwością obejrzenia doskonałych filmów.

– Edukacja filmowa w szkole jest dość uboga, o filmie mówi się mało, brakuje zajęć praktycznych i spotkań z twórcami. A właśnie film jest tą dziedziną sztuki, która jest szczególnie interesująca dla młodzieży, a jest bardzo niedoceniana w programach nauczania – twierdzi Zosia, uczennica II klasy LO nr XII we Wrocławiu.

Młodzi uczestnicy projektu z jego organizatorami, mat. prasowe

Natomiast Bożena Święch, nauczycielka – opiekun projektu we wrocławskim LO nr XV, podkreśla, że zajęcia filmowe są o tyle ważne, że z podstawy programowej znikną zajęcia z wiedzy o kulturze.

– Liczę na to, że zajęcia filmowe mogą być ogromnym wsparciem przy edukacji humanistycznej i w przygotowaniu do matury. Chodzi przecież nie tylko o to, aby obejrzeć dobry film, ale także nauczyć się wyciągać z niego wiedzę i refleksje, wzbogacać słownictwo i nauczyć się o nim dyskutować – mówi Bożena Święch.

Ze wsparciem miasta

– To bardzo cenna inicjatywa, którą będziemy wspierać. Edukacja filmowa, oferowana w ramach projektu Dolnośląskiego Centrum Filmowego będzie ciekawym uzupełnieniem ogólnego programu edukacji. Uczestnicy programu mają szansę poszerzyć swoją zdolność odbierania i rozumienia sztuki, a także aktywnego udziału w dyskusji o niej – mówi Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Więcej o programie

    • Autorski program „Klasy filmowe” Dolnośląskie Centrum Filmowe realizuje od września br. dzięki wsparciu Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia.
    • Część teoretyczna odbywa się w szkołach podczas minimum 30 godzin lekcyjnych prowadzonych przez nauczyciela – opiekuna klasy na podstawie programu merytorycznego i materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów z DCF-u.
    • Zajęcia praktyczne odbywać się będą w kinie DCF w ramach comiesięcznych spotkań wszystkich uczestników programu. Będą to pokazy filmowe, poprzedzone prelekcjami, warsztatami filmoznawczymi lub spotkaniami z twórcami polskiego kina.
    • W programie pojawią się m.n. takie filmy, jak: „Najlepszy” w reż. Łukasza Palkowskiego, „Jutro lub pojutrze” w reż. Bing Liu, „Księżyc Jowisza” w reż. Kornéla Mundruczó czy „I młodzi pozostaną” w reż. Petera Jacksona.
    • Uzupełnieniem programu edukacyjnego będzie specjalnie sprofilowany młodzieżowy klub filmowy (nazwę wybiorą sami uczestnicy na pierwszych spotkaniach), w ramach którego młodzież (w tym z „Klas filmowych”) będzie mieć okazję do spotkań i rozmów na temat filmów z bieżącego repertuaru. 

Młodzieżowy Klub Filmowy w DCF

Wydarzenie kinowe / Fabularny
Termin 1 października 2019 17:00

Miejsce Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama