wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. „Czystka”: Nowy spektakl Teatru Capitol na Scenie Restauracja
„Czystka”: Nowy spektakl Teatru Capitol na Scenie Restauracja

Scena z próby spektaklu „Czystka” w reżyserii Pawła Palcata/fot. Waldemar Brygier

cc

Autorem i producentem „Czystki” jest Przemysław Wojcieszek, reżyser filmowy i teatralny, ale reżyserię tego projektu powierzył Pawłowi Palcatowi. – Poszedł w stronę, w którą ja pewnie nie odważyłbym się pójść – przyznaje Wojcieszek. A na Scenie Restauracja już od 7 do 10 grudnia obejrzymy przedstawienie o ubiegłorocznym puczu politycznym w Turcji.

Reklama

Spektakl, który możecie współfinansować

„Czystka” to czwarta premiera na kameralnej i podziemnej (nie tylko w dosłownym znaczeniu) scenie Restauracja. – Takich teatrów w skali Polski jest coraz mniej, może dwa lub trzy – podkreśla Przemysław Wojcieszek mówiąc o tym, że jako artysta zszedł de facto do podziemia i tu teraz realizuje projekty (poprzedni, „Strefa” miał premierę także na scenie Restauracja i zainaugurował jej działalność w maju tego roku). Konrad Imiela, szef Capitolu, zwraca uwagę na to, że podziemna Restauracja jest inkubatorem przedsięwzięć artystycznych. – Artyści przynoszą spektakl, my zapewniamy scenę, obsługę techniczną – mówi zachęcając też, by wszyscy nieobojętni wsparli „Czystkę” (do środy 6 grudnia do wieczora) kupując cegiełkę na portalu Polakpotrafi.pl (polakpotrafi.pl/projekt/czystka-spektakl-teatralny).

Turecka czystka

Tekst Przemysława Wojcieszka zainspirowany został bezpośrednio przez ubiegłoroczne wydarzenia w Turcji, pucz polityczny i tytułową czystkę, jako bezpośrednią konsekwencję puczu. W monologu jednej z bohaterek, transseksualnej Hande Kader (autentyczna postać ruchu LGBT bestialsko zamordowana w lecie 2016 roku, w tej roli Paweł Palcat, także reżyser spektaklu) padają konkretne przykłady owej czystki, która dotknęła turecką inteligencję. Odwołano 3 tysiące sędziów i prokuratorów, cofnięto licencję 21 tysiącom nauczycieli, a w prawach zawieszono 15 tysięcy z nich, zamknięto 15 uniwersytetów, zdelegalizowano 19 związków zawodowych, ok. 50 tysiącom osób unieważniono paszporty. Tych, którym udało się wyjechać spotkał w Niemczech Przemysław Wojcieszek. – Mają ten sam światopogląd i marzenia, podobną mentalność do Polaków – tłumaczy Wojcieszek.

Czarny scenariusz dla Polski

„Czystkę” reżyser i dramaturg zaczął pisać w 2016 roku. – Wydało mi się, że to, co się dzieje w Turcji, gdzie frakcja radykalna spróbowała obalić rząd i prezydenta Erdoğana to czarny scenariusz, który wydarzy się w Polsce za kilka lub kilkanaście lat – opowiada Przemysław Wojcieszek. W spektaklu wiele historii opowiadanych przez troje bohaterów to autentyczne wydarzenia. Opowiadających owe historie zagra troje młodych aktorów – Sylwester Dąbrowski, Adrianna Jendroszek i Michał Surówka. – Usłyszałem niedawno, że Wrocław stał się miastem przystankowym dla aktorów – ubolewa Wojcieszek i dodaje, że za wszelką cenę trzeba tych utalentowanych ludzi zatrzymać w mieście. 

Premiera „Czystki” na scenie Restauracja 9 grudnia (kolejny spektakl 10 grudnia), zaś dwa przedpremierowe spektakle 7 i 8 grudnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl