wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. CeTA koproducentem serialu „II wojna światowa w małych rękach”
CeTA  koproducentem serialu „II wojna światowa w małych rękach”

II wojna światowa w rękach dzieci – zdjęcia w studiu CeTA

cc

W Centrum Technologii Audiowizualnych powstaje właśnie ośmioodcinkowa seria „II wojna światowa w małych rękach”. Cykl reżyserowany przez Matthiasa Zirzowa traktuje o dzieciach i ich doświadczeniach podczas II wojny światowej. We wrocławskim stiudiu im. Hasa filmowane są fragmenty z użyciem modeli, które przybliżą widzom w wieku 8-12 lat miejsca wydarzeń. Premiera serialu jesienią 2018 roku.

Reklama

Nowatorska koprodukcja

– Ten międzynarodowy projekt jest dla nas pierwszą tego rodzaju produkcją, a jest wyjątkowy nie tylko ze względu na tematykę, także za sprawą wykorzystania różnych technologii – zwraca uwagę Robert Banasiak, dyretor CeTA. Producentem wiodącym serialu „II wojna światowa w małych rękach” są niemieckie firmy SWR i LOOKS Film & Tv, jest też wsparcie międzynarodow m.in. od BBC, czy Alte. Polskimi partnerami zostali m.in. TOTO Studio, a także CeTA, w której studiu kręcone są zdjęcia. 

Dzieci opowiadają o wojnie

Seria (obecnie realizowany jest drugi sezon, pierwszy był poświęcony dzieciom podczas I wojny światowej) jest zaplanowana jako ośmioodcinkowy serial o tym, jak dzieci z różnych krajów (m.in. Polski, Niemiec, Rosji, Francji, Norwegii) przeżyły  dramatyczny okres. – Produkcja będzie istotna dla współczesnych dzieci, bo nie miały one najczęściej styczności z wojną, a powinny, zwłaszcza w dzisiejszych niebezpiecznych czasach, dowiedzieć się, czym jest wojna i jak doświadczały ją dzieci z tego okresu, zobaczyć świat z ich perspektywy – opowiada reżsyer Matthias Zirzow.

Model miasta z figurkami mieszkańców/fot. CeTA

– W serialu połączyliśmy live action, część aktorską ze zdjęciami kręconymi z wykorzystaniem modeli miejsc, a oprócz tego mamy jeszcze archiwa oraz część nazywaną chórem, czyli nagrania lektorskie różnego rodzaju świadectw osób, które przeżyły II wojnę światową – wyjaśnia Ramona Bergmann, producentka kreatywna projektu.

Modele miast i miejsc filmowane w CeTA

Lwia część pracy przy serialu została wykonana w Polsce i z udziałem polskiej ekipy, w tym wszystkie sekwencje z modelami miasta i lokalizacji (m.in. z wiernie odtworzonymi modelami Częstochowy i istniejącego tam podczas wojny getta, obozu Auschwitz, szkockiego miasta Clydebank niedaleko Glasgow, czy norweskiego fiordu).

Przygotowywanie jednego z modeli/fot. CeTA

W Łodzi pracowali mistrzowie modelarscy, we Wrocławiu z kolei powstała część figurek, drobnych rekwizytów. W CeTA zaplanowano także wykonanie efektów specjalnych. – Będą potrzebne w części modelowej, bo wielu zdjęć aktorskich nie bylibyśmy w stanie, ze względu na miejsce czy koszty, zrealizować (mowa m.in. o wybuchu płomieni w pożarze) – tłumaczy Matthias Zirzow.

Mali aktorzy

W części aktorskiej, która służy opowiedzeniu historii oraz pogłębieniu więzi widza z bohaterami, zostały wykorzystane archiwalne materiały, w których twórcy chcą pokazać realia wojennej rzeczywistości. Aktorskie role dzieci zagrają w swoich językach. W przypadku polskiego odcinka obejrzymy wyłonionych w castingu w Berlinie Adama Halajczyka (w roli Romka, żydowskiego chłopca), Huberta Kołodzieja (jego kolega z getta, Szlomo) i Helenę Gutscha (koleżanka Romka, dziewczynka z polskiej rodziny, która mieszka w tym samym budynku, co rodzina żydowska). W innych odcinkach także młodzi aktorzy ze Szkocji, Francji, czy Niemiec.

Makieta wartowni i bramy głównej Auschwitz II (Birkenau)/fot. CeTA

Premiera serialu jesienią 2018 roku, w Polsce pokaże go prawdopodobnie TVP ABC. A oto miejsca akcji odcinków „II wojny światowej w rękach dzieci”:

-I odcinek (Niemcy)

-II odcinek (Norwegia)

-III odcinek (Francja)

-IV odcinek (Szkocja)

-V odcinek (Polska)

-VI odcinek (Rosja)

-VII odcinek (Dziecięcy żołnierze)

-VIII odcinek (Auschwitz)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl