wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim już otwarte
Centrum Innowacji w Przejściu Świdnickim już otwarte

Centrum Innowacji Przejście, położone w przebudowanym Przejściu Świdnickim, to nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, fot. Grzegorz Rajter

Półki pełne książek oraz gier planszowych, nowe technologie, warsztaty czy szkolenia - m.in. takie atrakcje i możliwości czekają na odwiedzających nowe Centrum Innowacji, które w czwartek otwarto w Przejściu Świdnickim.

Reklama

Centrum Innowacji Przejście, położone w przebudowanym Przejściu Świdnickim, to nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. W założeniu ma stanowić pierwszą przestrzeń kultury i edukacji zlokalizowaną w samym centrum Wrocławia. Design wnętrza opiera się na sześciokątach, które tworzą półki, siedziska, ścianki a nawet stoły. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Oferta Centrum obejmuje m.in. edukację czytelniczą i medialną, projektowanie gier (game development, gamifikacja) i rozwój branż kreatywnych. Centrum składa się z pięciu stref tematycznych: informacyjnej, gier i zabaw, konferencyjnej, warsztatowej oraz relaksu.

– To miejsce ma szczególne znaczenie dla Wrocławia i jego mieszkańców. Przez wiele lat Przejście Świdnickie pełniło różne funkcje. W zeszłym roku postanowiliśmy, że chcemy przebudowane przejście wykorzystać do celów kulturalnych i społecznych. Chcieliśmy to miejsce zaprojektować w sposób niestandardowy i bardzo się cieszymy, że nam się to udało – powiedział Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Połączenie biblioteki z nowymi technologiami

Centrum Innowacji Przejście to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz funkcji klasycznej biblioteki z czytelnią, na użytkowników czekają nowe technologie, w tym: rowery stacjonarne, którymi m.in. można naładować telefon lub laptop, drukarka 3D tworząca breloczki czy figurki oraz specjalne okulary wykorzystujące technologię wirtualnej rzeczywistości.

– Przede wszystkim jesteśmy biblioteką, więc wrocławianie mogą do nas przyjść i spędzić czas w komfortowych warunkach przy książce. Obok tego stawiamy na nowe technologie. Z założenia każdy dzień ma być poświęcony innym wydarzeniom – mówi Aneta Siwka, kierownik Centrum Innowacji Przejście.

Wtorki z drukiem 3D, piątki z programowaniem gier

W poniedziałki w Centrum mają być prowadzone zajęcia dedykowane różnym odbiorcom z zakresu wirtualnej rzeczywistości, we wtorki z druku 3D. Środy to przede wszystkim oferta edukacyjna dla szkół, mocno zakorzeniona w literaturze. Na tych, którzy Przejście Świdnickie odwiedzą w czwartek czeka Liga Niezwykłych Umysłów, a w piątek w ramach klubu gamingowego uczestnicy będą tworzyć gry planszowe, projektować gry wideo oraz rozwijać się w zakresie animacji i grafiki komputerowej.

Miejsce ma również służyć pokazywaniu zjawisk innowacyjnych w kulturze, sztuce. Dlatego Centrum będzie m.in. współpracować ze szkołami teatralnymi.

Część zajęć jest bezpłatna, w tym m.in. korzystanie z wirtualnej rzeczywistości, wypożyczanie książek i gier planszowych (trzeba jednak posiadać kartę Miejskiej Biblioteki Publicznej) czy korzystanie z czytelni. Płatne będą natomiast niektóre warsztaty, których harmonogram można znaleźć na stronie internetowej: www.biblioteka.wroc.pl/przejscie.

Godziny otwarcia

Pełna oferta edukacyjna i warsztatowa Centrum Innowacji Przejście będzie dostępna od stycznia. Zapisy są prowadzone przez internet oraz telefonicznie. Jednak już od czwartku, 7 grudnia, wszyscy chętni mogą odwiedzić i korzystać z nowej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Centrum będzie otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-19.00 (z wyjątkiem środy: 12.00-16.00 i soboty: 12.00-18.00).

– Chcemy aby to miejsce kreowali ludzie, żeby mieszkańcy przychodzili do nas ze swoimi pomysłami i inicjatywami i by Centrum było ciekawym oraz innowacyjnym miejscem na mapie Wrocławia, do którego wszyscy chętnie wracamy – kończy Aneta Siwka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl