wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Capitol po i przed sezonem. Co nowego w jesiennym repertuarze?
Teatr Capitol fot. Ł. Giza
Teatr Capitol

Rangą i popularnością scen teatralnych sceny rządzą liczby. Tłumy przy kasach, pełne widownie – to powód do zadowolenia twórców, ale i silny argument w rozmaitych staraniach, związanych z działalnością danej placówki. Wrocławski Capitol policzył to i owo za mijający sezon 2018/2019 i okazuje się, że w jego przypadku ta magia liczb ma wielką moc.   

Reklama

138 tys. widzów i gości, w tym ponad 98-tysięczna publiczność na spektaklach repertuarowych (frekwencja 90,6%) i 15 tys. wielbicieli  Przegląd Piosenki Aktorskiej podczas jego 40. edycji (frekwencja 98,5%) – tego Capitolowi trzeba i pogratulować, i pozazdrościć.

Duża Scena wybiła się hitowym „Blaszanym bębenkiem”

Güntera Grassa w adaptacji i reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Historia Oskara Matzeratha – chłopca, który nie chciał rosnąć – została opowiedziana przez pryzmat sklepu z zabawkami, a głównym bohaterem jest lalka animowana przez aktorkę. Niesamowity efekt i mocne wrażenia pozostawia zestawienie dziecięcej narracji z opisywanymi wydarzeniami i ich uczestnikami

Scena Ciśnień i Scena Restauracja...

...dały mniejsze produkcje, ale zainteresowanie im towarzyszące to również powód do satysfakcji dla zespołu Capitolu. 

Widzowie obejrzeli „Wyzwolenie: królowe”, inspirowany dramatem Wyspiańskiego tekst Agnieszki Wolny-Hamkało w reżyserii Martyny Majewskiej, spektakl teatru tańca „Tu nie ma na co czekać” Jacka Gębury oraz Konrada Imieli „Polską Wodę” – według youtubowego monologu mieszkańca wielkopolskiej wsi (spektakl zrealizowany z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości).

Na Podwórku natomiast dzieci mogły uczestniczyć w interaktywnej zabawie podczas spektalu „O tym, co rękę na bęben podnosi”, do której zaprosił je Mikołaj Woubishet. 

Na nowy sezon szykowana jest premiera „Mock. Czarna burleska”

na motywach powieści Marka Krajewskiego o komisarzu Eberhardzie Mocku. Reżyseruje Konrad Imiela, który jest też autorem scenariusza i – wspólnie z Romanem Kołakowskim – tekstów piosenek.

Muzykę do spektaklu skomponował Grzegorz Rdzak, kostiumy zaprojektowała Anna Chadaj (m.in. „Blaszany bębenek”, „Trzej muszkieterowie”, „Nasza mama czarodziejka”), scenografię – Anna Haudek („Wyzwolenie: królowe”).

W roli Mocka wystąpi Artur Caturian. Bohaterowi słynnej serii kryminałów towarzyszyć będą na Dużej Scenie Capitolu policjanci, bandyci, szaleńcy i prostytutki – to one poprowadzą burleskowy show o władzy, zbrodni i namiętnościach.

Na przyszły sezon 2018/2019 zapowiadany jest także w Capitolu – na Scenie Ciśnień – spektakl Cezarego Tomaszewskiego, inspirowany postacią youtubera Gracjana Roztockiego, a w czerwcu, na Dużej Scenie, Martyna Majewska zrealizuje spektakl dla dzieci.

41. Przegląd Piosenki Aktorskiej w przyszłym roku – od 20 do 29 marca. 

90 lat budynku Capitolu przy ul. Piłsudskiego

Jesienna premiera „Mocka” będzie kulminacyjnym punktem przypadających na bieżący rok obchodów 90-lecia budynku Capitolu, jednej z najpiękniejszych sal teatralnych w Polsce. 

Dziś to „spadek” po budynku przedwojennego kinoteatru Capitol, wzniesionego w 1929 r. w stylu ekspresjonizmu wg projektu berlińskiego architekta Friedricha Lippa. Na one czasy był ewenementem na skalę europejską, uznawany za najpiękniejszy kinoteatr kontynentu. Niestety ucierpiał w czasie II wojny światowej, tracąc fronton i kilka pięter, a potem na pewno nie przysłużyła się mu modernizacja w stylu socrealistycznym.

Kapitalny remont obiektu przeprowadziła w latach 1989-1990, będąca wówczas dzierżawcą obiektu – Operetka Wrocławska. Mieściło się w nim również kino Śląsk. Wpisany do rejestru zabytków, zaczął podlegać ochronie.

Wielka powódź w 1997 r. znacznie zniszczyła wyposażenie, mury parteru i niższych kondygnacji budynku. Gdy woda opadła, teatr poddano renowacji. Rozbudowa i modernizacja do stanu, w jakim oglądamy Teatr Muzyczny Capitol dzisiaj, była możliwa dzięki funduszom unijnym w latach 2011-2013. Oficjalnemu otwarciu gmachu towarzyszyła premiera „Mistrza i Małgorzaty” w reż. Wojciecha Kościelniaka – 28 września 2013 r.

Z tej okazji 90-lecia sceny, Teatr Muzyczny Capitol przygotowuje specjalne spacery po teatrze i krótki film dokumentalny o budynku. Seria jubileuszowych grafik autorstwa Doroty Błażejowskiej z hashtagami #90latCapitolu i #wiekniegraroli zdobi również bilety, wejście do teatru, a także jeden z miejskich tramwajów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl