wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 20°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

BuskerBus na ulicach Wrocławia

BuskerBus we Wrocławiu Fot. Tomasz Walków
BuskerBus we Wrocławiu

Artyści uliczni z całego świata goszczą we Wrocławiu od  piątku 21 sierpnia. Na trzy dni wrocławskie ulice zmienią się w kolorową i radosną scenę. XIX Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus trwać będzie do 23 sierpnia.

Reklama

Jak co roku jego organizatorem jest Romuald Popłonyk, „człowiek orkiestra”, który zjeździł wiele krajów, występując właśnie na festiwalach sztuki ulicznej. Podobny postanowił stworzyć w swoim rodzinnym mieście. Do Wrocławia na jego zaproszenie przyjeżdżają artyści z całego świata. Co roku zaskakują widzów nowymi pomysłami na występy.

BuskerBus to jeden z najbardziej kolorowych i wesołych letnich festiwali w Polsce. Przed publicznością, w centrum miasta dają popis muzycy, klowni, aktorzy cyrkowi, mimowie, akrobaci, żywe pomniki, lalkarze. Są na wyciągnięcie ręki, często swoje spektakle budują wraz z publicznością, którą angażują do wspólnej zabawy. Tu nie ma sztywnego podziału na role artysty i widza. Festiwal jest niekomercyjnym przedsięwzięciem, organizowanym od 1997 roku. 

W tym roku BuskerBus odwiedzi Wrocław (21-23.08), Zieloną Górę (25-26.08) i Krotoszyn (28-30.08). Podczas tegorocznego BuskerBus Festiwal zobaczymy blisko 50 artystów ze wszystkich stron świata m.in. z Argentyny, Austrii, Grecji, Japonii, Niemiec, Hiszpanii, Australii, Włoch, Brazylii, Dani, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Francji i Polski. Zaprezentują 35 przedstawień. Będą pokazy ognia, występy komików, klaunów, żonglerów, akrobatów, szczudlarzy, mimów  i muzyków grających na przedziwnych instrumentach.

Zobacz zaproszonych artystów. 

Będą artyści po raz pierwszy odwiedzający Wrocław i tacy, którzy już tu byli w ubiegłych latach. Występować będą na wrocławskim Rynku i na ul. Oławskiej w godzinach od 14 do 17 i od 19 do 23. Każdy artysta zaprezentuje swój 30-60 minutowy program dwa razy dziennie. Ich występy oglądać można za darmo, choć żaden z artystów nie obrazi się, gdy wrzuci się mu kilka monet do kapelusza.

- Nie powiem kto będzie miał najciekawszy, czy najbardziej zaskakujący program, bo BuskerBus nie tworzy rankingów. Będzie ciekawie – podkreśla Romuald Popłonyk. – Wielu artystów także dla nas będzie niespodzianką, bo jak zwykle przyjadą w ostatniej chwili. BuskerBus jest zawsze otwarty, a artyści, jak to buskerzy, spontaniczni. W tym roku klubem festiwalowym BuskerBus jest Mleczarnia.

W maju 2015 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej BuskerBus został odznaczony znakiem EFFE 2015-2016, który przyznawany jest festiwalom europejskim ukierunkowanym na działania artystyczne, zaangażowanym w życie społeczności lokalnych i równocześnie w działania na poziomie europejskim lub ogólnoświatowym.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Przejdź na stronę główną portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl