wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Bruno Schulz. Festiwal do niedzieli. Gala Angelusa i Olga Tokarczuk

Bruno Schulz. Festiwal do niedzieli. Gala Angelusa i Olga Tokarczuk

Redakcja www.wroclaw.pl,

Bruno Schulz Festiwal mat. prasowe cc
Bruno Schulz Festiwal

Festiwal literacki, którego solą są spotkania z najciekawszymi autorami, a kulminacją przyznanie Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, trwa od 13 października, a zakończy się 20 października. Dla fanów literatury wysokich lotów rozmowy z wybitnymi pisarzami, w tym z Olgą Tokarczuk, laureatką literackiej Nagrody Nobla (w niedzielę o 16.00 w NFM-ie) poetami, premiery nowych tomów  i wielokulturowe wątki, w poszanowaniu osoby patrona, wybitnego międzywojennego prozaika.

Reklama

Olga Tokarczuk gwiazdą festiwalu

Choć program festiwalu jest wyjątkowo bogaty i tak wszyscy zapytają o spotkanie z Olgą Tokarczuk, zwłaszcza od momentu, kiedy w ubiegłym tygodniu sekretarz szwedzkiej akademii ogłosił, że pisarka, Honorowa Obywatelka Wrocławia, została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Z pisarką w NFM-ie porozmawia w niedzielę będzie Katarzyna Kantner, autorka monografii „Jak działać za pomocą słów? Proza Olgi Tokarczuk jako dyskurs krytyczny”. Start o 16.00. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek.

Jak zdobyć wejściówkę na spotkanie z Olgą Tokarczuk

Bruno Schulz. Festiwal 2019

Bruno Schulz. Festiwal 2019

Spotkania z autorami
Termin od 13 października 2019 do 20 października 2019

Miejsce Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

Zobacz

Na jakie wydarzenia się wybrać

Program jest przebogaty, więc siłą rzeczy trzeba coś wybrać.

Warto posłuchać, co Wojciech Orliński i Tomasz Pindel mówią o fantastyce. Spotkanie wokół książek Macieja Parowskiego „Wasz cyrk, moje małpy. Chronologiczny alfabet moich autorów” i Tomasza Pindla „Historie fandomowe” w Prozie we wtorek o 19.00. 

W środę w Prozie sensacja, bo spotkanie z Jackiem Fedorowiczem, człowiekiem, którego inteligentne poczucie humoru z którym porozmawia Michał Michrowski. Spotkanie z klasykiem polskiej szkoły kabaretowej, którego inteligencji i poczuciu humoru bardzo, bardzo wiele zawdzięczają nasze zwoje mózgowe i mięśnie brzucha. Okazja nie tylko dla tęskniących za „60 minutami na godzinę”!

W czwartek dwa spotkania must-be. Najpierw o 19.00 w Prozie z Małgorzatą Szejnert, wybitną autorką reportaży. A o tajemnice warsztatu będzie pytał Michał Nogaś. Potem o 21.00, także w Prozie, o sztuce niełatwej sztuce szukania zagubionego w przekładzie. Tłumaczka Magda Heydel porozmawia z innymi tłumaczami Markiem Bieńczykiem i Małgorzatą Łukasiewicz tłumaczami, którzy opowiedzą między innymi o tym, dlaczego wybierają do przekładu te, a nie inne dzieła.

W piątek o 21.00 w Barbarze spotkanie z siedmioma nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2019 prozaikami. Wojciech Bonowicz i Szymon Kloska będę rozmawiać z Czeszką Bianką Bellovą, Bułgarem Georgim Gospodinowem, Rosjanami Siergiejem Lebiediewiem i Poliną Żerebcową, Austriakiem Christophem Ransmayrem, urodzoną w Rosji, ale piszącą po Niemiecku Sashą Marianną Salzmann, Ukraińcem Jurijem Wynnyczukiem.

Polecamy arcyciekawie zapowiadającą się sobotnią dyskusję w klubie Proza z udziałem Jurija Andruchowycza, Andreja Chadanowicza, Laurynasa Vaičiūnasa. Irek Grin, dyrektor programowy Bruno Schulz Festiwalu zapyta ich o elity na Ukrainie, Litwie i Białorusi, czy grupy są do siebie podobne, mają podobne problemy po prawie 30 latach od odzyskania niepodległości.

Gala Angelusa i spotkanie ze zwycięzcą

W sobotę Gala Angelusa w Teatrze Muzycznym Capitol. Autor nagrodzonej książki otrzyma statuetkę projektu Ewy Rossano oraz 150 tysięcy złotych. W przypadku gdy Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus trafi w ręce zagranicznego pisarza, osobną nagrodę za przekład (20 tys. zł) odbierze tłumacz. Na gali przekonamy się również, kto otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.

Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

W niedzielę o 12.00 w Prozie spotkanie z laureatką/laureatem (w zależności od werdyktu jury) Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl