wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Brave Kids 2020 – nowa formuła, taka sama energia i entuzjazm
Brave Kids fot. Mateusz Bral cc
Brave Kids

11. edycja Brave Kids, czyli stworzonego we Wrocławiu unikatowego w skali świata projektu artystyczno-edukacyjnego dla dzieci, zaczęła się 6 lipca. Wydarzenia lokalne odbędą się w sześciu miastach w Polsce. W warsztatach artystycznych weźmie udział 240 dzieci. Finał, w zupełnie nowej formie, zaplanowano na koniec sierpnia we Wrocławiu.

Reklama

To niezwykły projekt – Brave Kids łączy źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę, który doskonale się sprawdził, czego dowodem jest 10 dotychczasowych edycji projektu.

Wzięło udział w tych wydarzeniach już łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast.

Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt artystyczno-edukacyjny, który zyskał uznanie na całym świecie. Powstał we Wrocławiu w 2009 r. przy Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych polskich wydarzeń kulturalnych

Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Spotkają się lokalnie

Mimo że w tym roku takie niezwykłe spotkanie dzieci z różnych krajów jest niemożliwe, to organizatorzy Brave Kids nadal realizują ideę projektu. Postanowili zmierzyć się z niesprzyjającymi okolicznościami i postawić na serię lokalnych warsztatów artystycznych z udziałem uczestników z Polski.

– Jesteśmy pełni entuzjazmu i cieszymy się, że mimo trudnych okoliczności i warunków projekt się odbędzie. Brave Kids jest przede wszystkim dla dzieci, które w ostatnich miesiącach izolacji zostały pozbawione możliwości obcowania z rówieśnikami i budowania nowych przyjaźni. Nasze warsztaty są pretekstem do budowania nowych ważnych relacji, uczestnikom dają mnóstwo dobrej energii. Dlatego jesteśmy mocno przekonani, że warto go kontynuować również w tym roku – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids i dodaje, że istota Brave Kids pozostaje bez zmian: – W ramach warsztatów wykorzystamy nasz model pracy. Jest uniwersalny: wciąga i daje wolność ekspresji bez oceniania. Wspólne tworzenie w takim środowisku wyzwala w dzieciach nieskrępowaną, spontaniczną i czystą radość.

Od warsztatów do finału

We Wrocławiu zaplanowano trzy warsztaty artystyczne, a po jednym w Warszawie, Trójmieście, Wałbrzychu, Przemyślu i Rzeszowie.

– Dzieci niekoniecznie mają za sobą ścieżkę rozwoju artystycznego, ale nie jest to żadna przeszkoda. Nasi doświadczeni instruktorzy artystyczni obserwują, w czym są dobre, czym chcą się zająć, co je interesuje lub pasjonuje, odkrywając w ten sposób talenty. Nie narzucają swojego scenariusza ani oczekiwań, dlatego efekt końcowy takich warsztatów kreatywnych na początku jest zawsze intrygującą niewiadomą – opowiada Iwona Frydryszak.

Uczestnicy poszczególnych warsztatów przez 11 dni będą przygotowywali wydarzenie – swego rodzaju lokalny, kameralny finał, otwarty dla publiczności. Pierwsze warsztaty zaczęły się Wrocławiu i w Trójmieście, a kolejne wystartują w drugiej połowie lipca i w sierpniu. Sposób organizacji warsztatów został dostosowany do obecnej sytuacji i związanych z nią reguł życia społecznego, zgodnie z wymogami i zaleceniami odpowiednich instytucji.

Pod koniec sierpnia uczestnicy tegorocznej edycji Brave Kids ze wszystkich miast zaprezentują się we Wrocławiu.

– Chcemy, żeby było to święto dzieci. Myślimy o całym tym wydarzeniu jako o Dniu Dziecka we Wrocławiu, który 1 czerwca właściwie się nie odbył – podsumowuje Iwona Frydryszak.

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids

oprac. na podst. materiałów organizatorów

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl