wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Bożena i Lech Janerkowie z tytułem Kreatora Kultury
Laureaci Paszportów Polityki 2020 fot. Leszek Zych / Polityka
Laureaci Paszportów Polityki 2020

Paszporty Polityki to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Już po raz 28. nagrodzono wyjątkowych twórców. Nagrodę specjalną Kreatora Kultury otrzymali wrocławscy artyści Bożena i Lech Janerkowie.

Reklama

Tytuł Kreatora Kultury przyznawany jest twórcom mającym wybitny wkład w polską kulturę. Nagroda ta nie podlega nominacjom i jest przyznawana wybitnym osobistościom polskiej kultury, których praca miała wpływ na rozwój i popularyzację polskiej kultury. W ubiegłym roku otrzymała go noblistka Olga Tokarczuk, a we wcześniejszych latach w gronie Kreatorów Kultury znaleźli się m.in.: Jerzy Owsiak, Agnieszka Holland, Andrzej Wajda, Krystyna Janda czy Tadeusz Różewicz.

– Bożena i Lech Janerkowie, otrzymali ten tytuł za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił „lukratywny wieprz” i w której „wszystko było dobrze i wszystko w sam raz” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem – czytamy w uzasadnieniu.

Lech jest kompozytorem i basistą, Bożena wiolonczelistką. Wspólnie napisali teksty na debiutancką płytę zespołu Klaus Mitffoch – jednego z najważniejszych polskich albumów alternatywnych.

Paszporty Polityki 2020 - lista laureatów

Rok 2020 był wyjątkowo trudny dla kultury oraz jej twórców. Tegoroczne wręczenie Paszportów Polityki również miało odmienny charakter niż dotychczas i odbyło się bez udziału publiczności, a galę rozdania nagród mogliśmy śledzić w TVN oraz na Facebooku. 

– Stan klęski 2020 r. podniósł poprzeczkę wymagań dla twórców kultury. Nasza nagroda reaguje podwyższonymi dietami i większym wsparciem dla tych najbardziej utalentowanych – podkreślili organizatorzy wyróżnienia.

Kategoria Kultura cyfrowa: Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec. Studio Different Tales

– Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo

Kategoria Film: Piotr Domalewski

– Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji – uzasadniono wybór jury.

Kategoria Teatr: Justyna Sobczyk i Teatr 21

– Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym – podano w uzasadnieniu.

Kultura zdalna: Artur Liebhart - Millenium Dosc Against Gravity

– Nagrodę w specjalnej kategorii Kultura zdalna przyznaliśmy w ramach Paszportów Polityki po raz pierwszy. Dyrektor Millennium Docs Against Gravity otrzymuje ją za działania, które zbliżyły twórców i publiczność w sieci – wyjaśniają organizatorzy Paszportów.

Kategoria Literatura: Mira Marcinów

– Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego – uzasadniono.

Kategoria Sztuki wizualne: Małgorzata Mirga-Tas

– Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów – podano w uzasadnieniu.

Kategoria Muzyka poważna: Ania Karpowicz

– Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny – uzasadniono przyznanie Paszportu.

Kategoria Muzyka popularna: Duet Siksa

– Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem – uzasadniono decyzję. 

W tym roku do Paszportu Polityki w kategorii muzyka nowoczesna, nominowany był również wrocławski muzyk Marek Pędziwiatr

Galę rozdania Paszportów Polityki nadal można obejrzeć w sieci.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl