wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 19°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„anderSEN O TEATRZE”. Premiera online we Wrocławskim Teatrze Lalek

Fragment scenografii do spektaklu „anderSEN O TEATRZE” autorstwa Martina Chocholouška fot. za YouTube
Fragment scenografii do spektaklu „anderSEN O TEATRZE” autorstwa Martina Chocholouška

Kolejna w tym sezonie premiera, po „Polskich rymowankach albo ceremoniach”, na ukochanej dziecięcej scenie w mieście już 17 października. Na razie online, choć dyrekcja zapewnia, że kiedy tylko sytuacja epidemiologiczna się unormuje, widzowie obejrzą „anderSEN O TEATRZE” już w zabytkowym budynku przy pl. Teatralnym.  

Reklama

Przedstawienie Andersenowskie w Teatrze Lalek

Spektakl będzie prezentowany w roku, w którym przypadają aż dwie rocznice związane z urodzonym w Danii wybitnym baśnopisarzem – 215. urodzin oraz 145. śmierci. Jakub Krofta, dyrektor artystyczny Wrocławskiego Teatru Lalek zdecydował się zaprosić czeski kolektyw SKUTR (tworzą go Martin Kukučka i Lukáš Trpišovský), aby na nowo zinterpretowali baśnie Hansa Christiana Andersena. Krofta podkreśla jednak, że przygotowywany przez nich „anderSEN O TEATRZE” nie będzie przedstawieniem według Andersena, ale Andersenowskim. – SKUTR nie opowiadają jednej historii, a mają zwyczaj inspirować się całą twórczością danego autora, stworzą na nowo świat baśni – precyzuje Jakub Krofta.   

– Nasi realizatorzy trochę inaczej podchodzą do pracy niż w klasycznej dziecięcej realizacji. Zależy nam na stworzeniu świata postaci od strony bardziej pscyhologicznej, a nie tylko fabularnym opowiedzeniu bajek – tłumaczy aktorka Agata Kucińska, która zagra w „anderSEN O TEATRZE”. Próby z jej udziałem oraz z pozostałymi członkami obsady zarejestrowano w formie krótkich filmików „make of”, a obejrzymy je na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek i na YouTube.

Przepiękne postaci z baśni ożyją na scenie

Martin Kukučka i Lukáš Trpišovský wybrali kilka najbardziej znanych baśni Andersena (m.in. „Starą latarnię”, „Dziewczynkę z zapałkami”, „Baśń o dzielnym ołowianym żołnierzyku”, „Pasterkę i kominiarczyka”) w nowym przekładzie Bogusławy Sochańskiej. – Zaczerpnięte z nich wątki będą się przeplatać, co da oparty na ruchu, plastyce, muzyce spektakl – zapowiada Jakub Krofta.

– Chcemy, aby postaci Andersena były wklejone do różnych historii – mówi Martin Kukučka. Dlatego spektakl zapowiada się jako fantazja Andersenowska i to tworzona nie tylko przez kolektyw SKUTR, ale wszystkich. – Nasze spektakle budujemy wspólnie z aktorami, scenografem, projektantką kostiumów, dlatego jest dla nas ważne, co ci ludzie myślą, co im się podoba, jest dla nich ciekawe – podkreśla Lukáš Trpišovský. 

Reżyserzy ze SKUTR zwracają uwagę, że teatr nie jest pokazaniem ich myśli, perspektyw, ale spotkaniem, szukaniem nowych wizji. 

Podglądając online próby można się przekonać, jak aktorzy podążają za koncepcją Czechów, jak cieszy ich praca, jak identyfikują się z granymi postaciami. Jolanta Góralczyk, która gra starą latarnię opowiada o tej przepięknej baśni Andersena poświęconej temu, że człowiek zawsze jest potrzebny. – Czy jest młody, czy stary, musi być ważny, bo ma swoje miejsce w życiu, w świecie – mówi aktorka. 

Premiera spektaklu „anderSEN O TEATRZE” w reżyserii czeskiego kolektywu SKUTR w sobotę 17 października na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama