wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wyjątkowa akcja i ponad... 2000 książek dla szkół
Jarosław Delewski i Grzegorz Kaliszczak z lewej strony oraz dr Łukasz Kamiński i dr Mariola Kuźnicka-Mazurek z prawej pociągają za wstęgę przy biblioteczce z otrzymanymi właśnie książkami fot. UM Wrocław
Jarosław Delewski i Grzegorz Kaliszczak z lewej strony oraz dr Łukasz Kamiński i dr Mariola Kuźnicka-Mazurek z prawej pociągają za wstęgę przy biblioteczce z otrzymanymi właśnie książkami

„Daj się porwać fali czytania” to akcja promocji czytelnictwa, współorganizowana przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wydawnictwo Ossolineum, Wrocławski Park Wodny i Departament Edukacji Urzędu Miejskiego. Dzięki wsparciu finansowemu wrocławskiego Aquaparku wszystkie publiczne wrocławskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe otrzymają do swoich bibliotek m.in. lektury szkolne wydane nakładem Ossolineum. To łącznie 2318 książek!

Reklama

Daj się porwać fali czytania – promocja czytelnictwa we Wrocławiu

Akcja „Daj się porwać fali czytania” trwa nadal, a w piątek 17 listopada Aquapark i Ossolineum podsumowały, podczas spotkania w Liceum Ogólnokształcącym nr 5, pierwszy etap współpracy. Na tym jednak nie koniec! Ossolineum wesprze charytatywną zbiórkę książek, którą Wrocławski Park Wodny organizuje na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Daj się porwać fali czytania to jeden z elementów dużej akcji promocji czytania. We Wrocławiu we wszystkich szkołach podstawowych i we wszystkich szkołach ponadpodstawowych są biblioteki. Jest około 200 bibliotekarzy, którzy służą pomocą młodym ludziom, którzy chcą z tych zasobów skorzystać. Ten system jest spięty informatycznie i zawiera nie tylko książki tradycyjne, ale też książki na różnych nowoczesnych nośnikach, co jest nie tylko szansą pobudzenia chęci do czytania u młodych ludzi, ale także dużą szansą dla tych, którzy mają specjalne potrzeby edukacyjne i chcą również skorzystać z innego rodzaju nośnika niż tylko papier. Dzisiaj tradycyjny prezent - po 30 książek dla każdego liceum i szkoły technicznej, i po 10 książek do każdej szkoły podstawowej.
Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM

Redaktorzy wydawnictwa Ossolineum wybrali dla uczniów takie pakiety książek, by z jednej strony dostarczyć publikacje z serii Biblioteka Narodowa, w tym także ważne lektury w najlepszym możliwym opracowaniu, ale z drugiej strony też, być może, trochę zainspirować wyobraźnię młodych czytelników.

Jestem bardzo ciekaw opinii uczniów, przyłączam się do podziękowań na ręce przedstawicieli Aquaparku, bo bez Państwa wsparcia nie moglibyśmy sobie pozwolić na tak dużą akcję. Jestem przekonany, że pozwoliło nam to razem zrobić coś naprawdę dobrego dla Wrocławia, dla wrocławskiej edukacji.
dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

V LO już korzysta z książek podarowanych w akcji

Miejsce podsumowania pierwszego etapu współpracy przy akcji „Daj się porwać fali czytania” – czyli V Liceum Ogólnokształcące – zostało wybrane z uwagi na współpracę z Ossolineum i z Wrocławskim Parkiem Wodnym.

– Nasi uczniowie, przygotowując się do konkursów, olimpiad przedmiotowych, ale także do debat oksfordzkich, korzystają z zasobów Ossolineum. Realizujemy wspólnie projekty, realizujemy konferencje naukowe. A z drugiej strony mamy Wrocławski Park Wodny, gdzie każdego tygodnia blisko 160 naszych uczniów korzysta z dobrodziejstw tego miejsca: z zajęć fitness, z pływalni. Staramy się zapewniać naszym uczniom balans między rozwojem intelektualnym i rozwojem fizycznym – mówiła dr Mariola Kuźnicka-Mazurek, dyrektor V LO. 

Aquapark ze zbiórką książek dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci

Aquapark uczestniczy w akcji „Daj się porwać fali czytania”. – Cieszymy się, że mogliśmy zasponsorować książki, które będą służyć młodzieży. Bardzo proszę je czytać, wykorzystywać, a później dzięki tym książkom rozwijać się szerzej i szerzej, szerzej, bo to sprawia, że jako miasto i Polska będziemy się rozwijać – podkreślał Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego.

Przywołał także wewnętrzną akcję Aquaparku i zachęcał wrocławian, by w niej uczestniczyli.

Do 24 listopada prowadzimy akcję zbiórki książek dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci. Zachęcamy naszych gości, by przynieśli książkę do Aquaparku. Książki będą później zlicytowane i środki zostaną przekazane na tę akcję.
Grzegorz Kaliszczak, prezes Wrocławskiego Parku Wodnego

Dyrektor Łukasz Kamiński zadeklarował, że Ossolineum przekaże na rzecz akcji wsparcia hospicjum swoje publikacje, w tym także te wyjątkowe, nieprzeznaczone do sprzedaży.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl