wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Agata Zubel z Europejską Nagrodą Kompozytorską za utwór symfoniczny „Fireworks”
Agata Zubel podczas koncertu z Cezarym Duchnowskim archiwum www.wroclaw.pl
Agata Zubel podczas koncertu z Cezarym Duchnowskim

Wrocławska kompozytorka została laureatką Europäischen Komponistenpreis (Europejskiej Nagrody Kompozytorskiej) w wysokości 5000 euro przyznawanej w Berlinie dla najbardziej interesującej festiwalowej premiery, która odbyła się w Niemczech lub na świecie. Jury zachwycił jej utwór „Fireworks” na wielką orkiestrę symfoniczną.

Reklama

Fireworks – utwór z pasją i „demonicznymi” mocami

Jurorzy Europejskiej Nagrody Kompozytorskiej podkreślali ogromną moc wyobraźni i bardzo wysoki poziom kompozytorski Agaty Zubel. „Nie tylko z wyczuwalną pasją, ale i bardzo umiejętnie potrafi wyzwolić „demoniczne” moce wielkiej orkiestry” – zaznaczyli w laudacji.

Ośmiominutowa kompozycja, która Agata Zubel definiuje słowami „wrzaskliwe interwencje instrumentów dętych blaszanych, czy natarczywe dźwięki perkusji, to nie wspomnienia ani inspiracje – to fajerwerki muzycznych myśli” jest efektem zamówienia Instytutu Adama Mickiewicza (część międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100) i Młodzieżowej Orkiestry Unii Europejskiej (European Union Youth Orchestra) – z programu „2018 European Year of Cultural Heritage”.

Prawykonanie „Fireworks” miało miejsce w odstępie kilku dni w trzech europejskich stolicach – najpierw w Warszawie na festiwalu „Chopin i jego Europa”, potem w Berlinie, a następnie w Londynie (włączono je w program BBC Proms, gdzie wykonanie poprowadził słynny dyrygent Gianandrea Noseda).

Kompozytorka, którą zna już świat

Agata Zubel od lat robi światową karierę, choć pozostała wciąż we Wrocławiu. Angielska dziennikarka Ginanne Brownell na łamach „The New York Timesa” określiła wrocławską kompozytorkę mianem jednej z najbardziej utalentowanych postaci sceny muzycznej (nie tylko europejskiej, ale światowej) dodając, że wejście na sam szczyt zajęło jej stosunkowo niewiele lat.

Utwory Agaty Zubel są wykonywane przez Los Angeles Philharmonic Orchestra, Seattle Symphony, a członkowie Seattle Chamber Players niemal planują sezon artystyczny pod grafik Agaty Zubel.

Słynne Klangforum Wien zamówiło u niej operę, a nagraną wspólnie z wiedeńczykami płytę „Not I” (zawierająca zwycięski utwór Zubel nagrodzony na Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO) „The New Yorker” umieścił na liście dziesięciu płyt z muzyką klasyczną, których należy posłuchać.

Agata Zubel jest laureatką wspomnianej nagrody na Trybunie UNESCO, ale też m.in. wrocławskiej Nagrody „Polonica Nova”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl