wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Aerial Residency 2018: Nabór na rezydencję w Sokołowsku
Aerial Residency 2018: Nabór na rezydencję w Sokołowsku

Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne Filtrator i Strefa Kultury Wrocław wspólnie ogłaszają nabór na rezydencję w Pralni Makerspace w Sokołowsku na Dolnym Śląsku. To oferta dla projektantów, twórców i artystów, którzy zainteresowani są lokalnymi społecznościami, edukacją oraz promowaniem postaw ekologicznych. 

Reklama

AIR Wro to prowadzony przez Strefę Kultury Wrocław program rezydencji, wizyt studyjnych i współpracy międzynarodowej, który pozostał we Wrocławiu po roku obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2016.

Zadaniem AIR Wro jest wspieranie mobilności i promocja działań twórców z Wrocławia i Dolnego Śląska, a poprzez to budowanie i wzmacnianie międzynarodowych relacji kulturalnych.

Pralnia Makerspace – Sokołowsko

Sokołowsko jest dawnym uzdrowiskiem o bogatej historii leczenia chorób płuc za pomocą zimnego górskiego powietrza. To, co dawniej należało do największych atutów i zasobów miejscowości, jest obecnie jednym z jej podstawowych problemów. Specyficzne położenie w kotlinie w połączeniu z sezonem grzewczym niejednokrotnie spowija cała miejscowość gęstym smogiem.

Jednocześnie w Sokołowsku istnieje bogata tradycja partycypacji społecznej, a w sanatoryjnej przeszłości działał tu warsztat metaloplastyki, w którym – głównie na zasadzie arteterapii – aktywnie pracowali mieszkańcy i kuracjusze. Choć warsztat od dawna już nie działa, efekty jego pracy do dziś są widoczne na każdym kroku – w postaci niepowtarzalnych szyldów, liternictwa, balustrad, ogrodzeń czy latarni.

Makerspace Pralnia to przestrzeń po części kontynuująca te tradycje. Wykorzystując zarówno tradycyjne techniki i rzemiosła jak i nowoczesne technologie, jest otwartym warsztatem, położonym w samym sercu miejscowości. Pralnia to miejsce współpracy, tworzenia, uczenia i dzielenia się wiedza, gdzie pomysły przeradzają się w realne produkty.

Cel projektu...

...to uświadomienie mieszkańcom Dolnego Śląska, jak dużym zagrożeniem dla środowiska jest zanieczyszczone powietrze. Bogata historia Sokołowska ma stanowić punkt odniesienia dla wybranego przez organizatorów twórcy, który będzie pracować nad podnoszeniem poziomu świadomości mieszkańców regionu w obszarze ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Tym samym Pralnia Makerspace stanie się przestrzenią twórczego eksperymentu, w ramach którego zaproszony rezydent wykorzystywać będzie zebrane wcześniej doświadczenie do wypracowania kampanii społecznej, której celem jest edukowanie i aktywizowanie społeczności lokalnej.

Terminy naboru i rezydencji

  • Nabór wniosków: 29.01-19.02.2018
  • Ogłoszenie wyników: 28.02.2018
  • Rezydencja: marzec-kwiecień 2018
  • Liczba miejsc: 1

Sprawdź także informacje na Facebooku.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl