wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 5. Festiwal Oper Współczesnych z premierą opery Leszka Możdżera
plakat wydarzenia materiały prasowe cc
plakat wydarzenia

– Na wszystkich operach, na których byłem, zasypiałem – przyznaje Leszek Możdżer, dotychczas znany jako jazzowy pianista i kompozytor, a od soboty 25 listopada także jako twórca...opery. Premierą jego Immanuela Kanta rozpoczyna się 5.edycja Festiwalu Oper Współczesnych. Do 3 grudnia widzowie obejrzą cztery przedstawienia, w tym dwa gościnne – z Warszawy i Bytomia.

Reklama

Opera nie jazzowa, na podstawie komedii

Choć melomani czekają zapewne na spektakle „Ubu Króla” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego z Opery Śląskiej w Bytomiu (ten sam reżyser zrealizował niegdyś we Wrocławiu wizjonerski „Raj utracony” Pendereckiego), czy „Głosu ludzkiego” Francisa Poulenca z Teatru Wielkiego Opery Narodowej w realizacji Mai Kleczewskiej, to największe zainteresowanie budzi debiutancka opera Leszka Możdżera, która powstała na podstawie komedii „Immanuel Kant” austriackiego prozaika Thomasa Bernharda. Jazzman komponował ją przez półtora roku i każdego ranka zastanawiał się, czy uda się rzecz doprowadzić do końca. Terminu dotrzymał, choć wielu jego fanów może być zaskoczonych, bo nie będzie to dzieło jazzowe.

– W muzyce symfonicznej nie ma raczej miejsca na improwizację, w operze są miejsca improwizowane, ale jazzu jako swingu, czy frazy, nie będzie – zapowiada Leszek Możdżer.

Immanuel Kant w podróży do Stanów

Mimo to zarówno dyrygent Przemysław Fiugajski, jak i wykonawcy chwalą partyturę. – Dla mnie to nie tyle opera, co zdekonstruowany musical, na co wskazują wątki, zaśpiewy solistów, sposoby instrumentacji, ale i tańce, jak tanga, czy walce, mocno zresztą zmaltretowane – wylicza dyrygent podkreślając, że granie muzyki Możdżera sprawia muzykom sporo frajdy.

– Opera do wytrzymania, da się nie zasnąć – podsumowuje dowcipnie Leszek Możdżer. A widzowie obejrzą historię słynnego filozofa z Królewca, który wraz z żoną (w rzeczywistości żadnej nie posiadał) i ulubioną papugą Fryderykiem wyrusza do Stanów Zjednoczonych, by tam poddać się operacji katarakty (a naprawdę nigdy nie opuszczał Królewca). Reżyser i pomysłodawca opery Jerzy Lach podkreśla, że Leszek Możdżer bardzo wnikliwe kontemplował tekst Bernharda odkrywając w nim wiele znaczeń. Kostiumy do spektaklu stworzyła projektantka mody Ewa Minge.

Immanuel Kant

Immanuel Kant

Opera
Termin od 25 listopada 2017 do 23 lutego 2018

Miejsce Opera Wrocławska

Zobacz

Penderecki, Poulenc i Górecki

Poza dziełem Leszka Możdżera (premiera w sobotę i niedzielę 25 i 26 listopada) obejrzymy podczas 5. edycji Festiwalu Oper Współczesnych także trzy inne dzieła. W czwartek 30 listopada „Głos ludzki” Francisa Poulenca z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. To piękna historia (tm razem wyreżyserowana przez Maję Kleczewską) kobiety, która rozmawia przez telefon z kochankiem, który ją porzucił dla kogoś innego. W sobotę 2 grudnia „Ubu Król” Krzysztofa Pendereckiego z Opery Śląskiej w Bytomiu w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Libretto do opery powstało na podstawie sztuki Alfreda Jarry'ego „Ubu Król, czyli Polacy”, a bohaterami są małżonkowie, władcy Ubu i Ubica, których apetyty polityczne są odwrotnie proporcjonalne do morale.

Na sam koniec 3 grudnia premiera baletowa „Eufolia/Ambulo” do muzyki polskich kompozytorów – Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Prasquala (Tomasza Praszczałka). Ciekawie zapowiada się także koncert ƒ28 listopada z utworami współczesnych twórców na perkusję i głosy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl