wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Znamy laureatów 21. MFF Nowe Horyzonty
Znamy laureatów 21. MFF Nowe Horyzonty

Francuski film „Theo i jego metamorfozy” Damiena Odoula zdobywcą Grand Prix 21. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu

Jury 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyznało Grand Prix oraz nagrodę 15 tys. euro filmowi „Theo i jego metamorfozy” (Théo et les métamorphoses) w reżyserii Damiena Odoula. Przyznano również cztery inne nagrody.

Reklama

– Wierni duchowi sekcji konkursowej festiwalu Nowe Horyzonty, której założeniem jest docenianie twórczości i wspieranie artystek i artystów wizjonerskich i bezkompromisowych, z odwagą kroczących własnymi ścieżkami, często pod prąd i na przekór modom, komentujących najbardziej palące problemy swoim własnym, wyjątkowym językiem, postanowiliśmy przyznać Grand Prix Festiwalu filmowi odważnemu i zaskakującemu, będącemu dla widzów przeżyciem ekscytującym i zmieniającym perspektywę rzeczywistości i kina – tak swój werdykt uzasadnia jury.

– Jest to inicjacyjna podróż do dorosłości - jednocześnie fascynująca, dowcipna i inspirująca - w trakcie której młody mężczyzna nie tylko odkrywa, ale i zmienia – siłą swojego ducha – świat, własne ciało, ciała innych osób, śmierć i miłość. To także podróż w poszukiwaniu siebie. […] Film jest też zaproszeniem, aby wejść w skórę Innego i popatrzeć na świat jego oczyma. Jak ujął to pisarz i aktywista praw człowieka James Baldwin, szczególnie w dzisiejszych czasach ważne jest sobie przypomnieć, że „Inny to jeszcze jeden Ty” – czytamy dalej w uzasadnieniu.

Jury przyznało także wyróżnienie filmowi „Pióra” (Feathers) w reżyserii Omara El Zohairy’ego.

Jury przyznało także wyróżnienie filmowi Pióra (Feathers) w reżyserii Omara El Zohairy’ego.

„Pióra” (Feathers) w reżyserii Omara El Zohairy’ego

Skład jury: Olga Tokarczuk (przewodnicząca) – laureatka literackiej Nagrody Nobla; pochodząca z Portugalii Catarina Vasconcelos, zdobywczyni Grand Prix 20. Nowych Horyzontów za film Metamorfoza ptaków; Burhan Qurbani – urodzony w Niemczech syn afgańskich uchodźców, autor Berlin Alexanderplatz – dzieła wyróżnionego pięcioma Niemieckimi Nagrodami Filmowymi; Adina Pintilie – rumuńska reżyserka, twórczyni Touch Me Not, filmu nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 oraz Jagoda Szelc – reżyserka i scenarzystka, autorka m.in. Wieży. Jasnego dnia oraz Monumentu.

Nagroda publiczności i wyróżnienia

Swojego laureata wskazali również widzowie 21. Nowych Horyzontów. Nagroda Publiczności, której patronem jest firma OPPO, trafiła w ręce George’a Petera Barbariego, autora „Śmierci niewinności i grzechu nieistnienia” (Death of a Virgin, and the Sin of Not Living). Warto podkreślić, że oceny wszystkich filmów konkursowych były wysokie.

Śmierci niewinności i grzechu nieistnienia

„Śmierć niewinności i grzech nieistnienia”

Tegoroczną laureatką stypendium dla autorki filmu prezentowanego w sekcji Shortlista została Jaśmina Wójcik, reżyserka „Sarhy” – za zachętę do odkrycia w sobie wewnętrznego dziecka, które spogląda na świat w sposób pozbawiony uprzedzeń i stereotypów, a za to pełen wdzięku, otwartości i przenikliwości. Fundatorem stypendium jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Sarha

„Sarha”

Widzowie zgromadzeni w Teatrze Muzycznym Capitol zobaczyli w sobotę premierowo zwycięską etiudę, wyłonioną w ramach konkursu Film Your Story. Autorzy filmu Lila, Dominika Trybulec i Kacper Świtalski, otrzymali nagrodę w wysokości 10 tys. złotych.

Po raz czwarty na festiwalu została przyznana, ufundowana przez Grażynę Błęcką-Kolską i Jana Jakuba Kolskiego, Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej dla najmłodszego twórcy biorącego udział w Nowych Horyzontach. Wyróżnienie, które w tym roku otrzymał Karol Ulman, reżyser pokazywanego na festiwalu filmu „Mały koniec świata”, jest gestem wsparcia talentu autora.

– Celem nagrody jest zachęcenie do opowiadania świata językiem własnej wrażliwości, wytrwania na niepewnej, artystycznej drodze rozwoju. Nagroda im. Zuzanny Jagody Kolskiej to nade wszystko ciepłe, na zawsze żywe wspomnienie nieobecnego głosu Zuzi. Chcemy doceniać odwagę. Wspierać młodość. Dać szansę na rozwój. Wierzyć, że każda pomoc niesie dalej dobro. Pamiętać o Zuzi – zaznaczają fundatorzy.

Gdzie obejrzeć nagrodzone filmy

Film „Theo i jego metamorfozy” będzie można zobaczyć w ostatni dzień stacjonarnej części festiwalu – w niedzielę, 22 sierpnia, o godz. 15.30. Ostatni, kinowy seans „Śmierci niewinności i grzechu nieistnienia” zaplanowano o godz. 12:45. Oba tytuły są także dostępne online na stronie Nowych Horyzontów.

22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21-31 lipca 2022 roku.

mat. prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl