wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. 10-milionowy widz w Panoramie Racławickiej. Gość ze Świnoujścia z prezentami
10-milionowym widzem Panoramy Racławickiej okazała się Pani Adriana Lesiewicz ze Świnoujścia fot. MN we Wrocławiu
10-milionowym widzem Panoramy Racławickiej okazała się Pani Adriana Lesiewicz ze Świnoujścia

Szczęśliwą zwiedzającą okazała się Adriana Lesiewicz ze Świnoujścia, która była we Wrocławiu na wycieczce i w niedzielę zwiedzała Panoramę Racławicką.

Reklama

10-milionowego widza dyrekcja Muzeum Narodowego nagrodziła roczny voucherem do wszystkich czterech oddziałów muzeum, bon na 500 zł na zakup publikacji muzealnych, voucher na bezpłatne przejazdy Kolejami Dolnośląskimi w wybrany weekend 2019 r. i na nocne zwiedzanie Zamku Książ.

Specjalne upominki Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało również dla widzów 9 999 999 (Patryk Rakowski z Bielska-Białej) oraz 10 000 001 (Małgorzata Bielenis ze Świnoujścia).

Miliony zwiedzających Panoramę

Panoramę Racławicką można zwiedzać od 14 czerwca 1985 roku. Rekordy frekwencyjne pobito już trzy lata później, bo w 1988 r. płótno Kossaka i Styki obejrzało 508 882 osób, a milionowy widz przyszedł do rotundy w sierpniu 1987 roku, sześciomilionowy we wrześniu 2004 roku, siedmiomilionowy w grudniu 2008 roku, a dziesięciomilionowy w grudniu 2018 roku.

Rocznie liczba zwiedzających waha się w granicach 300 tys. W 2017 roku licznik podskoczył – było ponad 350 tys. zwiedzających, jeszcze lepsze wyniki uzyskano w 2018 r.

Muzeum superpopularne również wśród turystów

Panorama Racławicka jest jednym z najchętniej odwiedzanych polskich muzeów (w zestawieniu są uwzględnione zamki na Wawelu i w Warszawie, Malborku i Łańcucie).

Wrocławską rotundę zaszczyciły też wybitne osobistości – papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrix, król Belgów Albert, Leszek Kołakowski, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Waldorff i Andrzej Wajda.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl